Jump to content

Stergatoare aerotwin


DRE
 Share

Postare recomandată

Salut,

Am cautat pe forum dar nu am gasit nimic relevant, as dori sa imi pun pe Ibiza (2005) stergatoare aerotwin originale. Intrebarea este: si-a mai pus cineva? Se gasesc la dealeri aerotwin retrofit (ca sa nu mai trebuiasca sa fie schimbate si bratele)? Daca a mai facut cineva trecerea de la cele clasice la aerotwin, as dori sa stiu daca se simte vreo diferenta, vreo imbunatatire.

Multumesc. Happy :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

eu am luat Valeo 220ron setul.

ce pot sa spun de curata curata foarte bine. Au insa o singura "hiba". In momentul in care ridici stergatoarele de pe parbriz, in mod automat sare siguranta care tine corpul stregatorului de brat.

Pe mine ma deranjeaza pt ca in acest fel, stergatoarele pot fi scoase foarte usor si de un copil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu. Stergeau mai bine decat cele normale in sensul ca cele normale, la mine, scot un zgomot ca de "racait" pe parbriz de multe ori, iar aerotwin nu scoteau. Am avut Bosch si le-am luat de la volksman (parca). Mi le-au furat cam dupa o luna, dupa care am revenit la clasice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, am inteles. Dar a luat cineva originale, speciale de Seat Ibiza? Adica 3 stergatoare, cu tot cu cel de luneta. Sau nu exista originale, ci doar Valeo, Bosch etc? :icon_redface:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Retrofit originale nu exista. Daca vrei retrofit, trebuie sa iei de la Bosch sau Valeo, sau poti alege o solutie mai buna dar mai scumpa, sa schimbi si bratele cu unele de pe Ibiza facelift.

Pentru luneta recomand stergator de Golf 5/Polo, costa 100 Ron cu tot cu brat si capac, am montat eu acum cateva zile si e mare diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

stie cineva cat au stergatoarele aero originale de pe ibiza?

am ramas fara ele, sa traiasca hotii, si astia de la service din galati nu stiu exact!

ths!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai simplu e sa le masori...pe cele de pe masina a mea a venit cu ele standard 525/475

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tns tu nu vezi ca la saracu om i-au furat stergatoarele? :blink: La mine sunt 475 si 535

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi

Modificat de msn2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Pentru luneta recomand stergator de Golf 5/Polo, costa 100 Ron cu tot cu brat si capac, am montat eu acum cateva zile si e mare diferenta.

am pus si eu azi brat si lama de Golf 5.

115 RON (nu stiu de unde exact ca mi la adus un coleg ca mi-era lene sa umblu dupa el).

Demontajul / Montajul l-am facut cu un patent (lipsa cheie de 13 in dotare) + un spray WD40 + o bere. Durat 5 minute cu tot cu reglare duza.

Sterge impecabil luneta. Poate ar trebui sa le scriem si celor de la Seat sa le puna ei direct :rolleyes:

Ca sa nu va chinuiti mult cu scosu' bratului vechi dati cu WD40 (vre 8 lei/tub in orice supermarket, foarte de ajutor in casa sa nu mai scartie usi si alte alea), stati 5 min cat beti o bere si trageti bratul dinspre dreapta spre stanga. Adica din partea cu plastic mai mult, nu trageti drept in sus ca nu iese, trageti ca si cum ati rupe si iese fest.

Acu' sper sa nu imi dispara lama ca iese al naibii de usor de pe brat.

Modificat de reclamagiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te uiti la pozele cu Leon facelift, o sa vezi ca deja l-au montat pe acest model. Nu inteleg de ce nu se pune pe toate modelele din grup, nici pe A3 nu este.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!