Jump to content

Inmatriculare auto secondhand provenienta romania


mmneg
 Share

Postare recomandată

ma intereseaza procedura in sine

-se mai radiaza masina daca cumparatorul pastreaza numerele?

-vanzatorul mai trebuie sa se duca la serviciul inmatriculari pentru radiere?

sau pe baza mentiunii de pe spatele talonului (instraintat catre) si a contractului de vanzare, se rezolva totul mult mai simplu?

banuiesc ca mai trebuie viza de la financiar si identificarea de la rar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Masina nu se mai radiaza pt a se reinmatricula de noul propietar, se schimba doar detinatorul (transcrierea transmiterii dreptului de proprietate).

Art.11 alin 4 din OUG 195/2002 Rep.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Polo GTI 1.6 16 V

mai era un topic cu acelasi subiect.daca dadeai search il gaseai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am dat si eu SEARCH si nu-l gasesc pe cel de-al 2-lea cu acelasi nume asa ca postez si eu aici pentru ca e singurul topic unde ma incadrez.

A inmatriculat cineva recent masina SH de la noi? Care sunt pasii?

Daca propietarul a radiat masina stiu ca mai intai se merge la RAR pentru autentificare dar ca sa mearga la RAR nu-i trebuie numere rosii?

Multumesc anticipat pt sfaturi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut!

nu am deschis topic nou pentru ca eu cred ca si eu ma aflu in aceeasi oala Cum Sa-l (O) Fac Sa-mi Vinda Masina ?!?!?!? "cat de cat" :D

In luna Mai anul curent am achizitionat 1 bucata Skoda S100 (pentru reconditionare) de la o vaduva (are si 1 baiat) nestiind ca legislatia in RO e vai de capul nostru.

Am facut toate demersurile pentru a inmatricula masina , pana cand am dat de problema: nu primisem mostenirea de la femeie (si copil) astfel nu pot sa fac nici 1 pas mai departe in vederea inmatricularii finale a autoturismului.

Cum ajung in posesia acelei mosteniri?

O dau in tribunal (ca la telefon nu imi raspunde,dupa ce imi promise ca il face, bla-bla...) sau ... ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Pai... daca am inteles bine, ti-a vandut masina care a apartinut sotului sau?

Daca asa este si e vorba despre o dezbatere succesorala, tu n-ai nicio treaba (calitate) acolo.

Ea si fiul trebuie s-o faca la notar. O dezbatere succesorala costa destul de mult din cate stiu, asa ca probabil asta e cauza pentru care se codesc s-o faca.

Poate ne lumineaza vreun coleg jurist...

Da' pana la urma, cum a facut de ti-a intocmit acte legale de vanzare cumparare daca masina era pe numele sotului decedat? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, ea a fost "vanzatoarea"

La oara respectiva nu am stiut ca trebuie sa am si acea hartie, credeam ca e deajuns doar certificatul de deces-->dar NU, trebuie sa existe o hartie succesoarala sau mostenire din care sa rezulte dreptul de proprietate asupra acelui bun si ca copilul este de acord ca sa-i ramana mamei sau lui acel bun.

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@janos: O sa incerc eu sa te ajut cu un sfat, ghidandu-ma dupa datele pe care le-ai furnizat pana acum.

1. In mod normal, cei 2 (vaduva si fiul), trebuie sa se prezinte la orice birou notarial pe raza caruia a avut ultimul domiciliu defunctul.

2. Pentru a rezolva problema ta, nu este necesar sa dezbata succesiunea pe intrega masa succesorala, si doar pe un bun (in speta masina), pretul pentru asta fiind destul de mic, in conditiile in care taxele notariale pentru succesiune se stabilesc in functie de marimea masei succesorale(dupa aceea putand suplimenta cu orice bun doresc ei).

3. Ulterior succesiunii, trebuie sa declare masina la Directia de Impozite si Taxe Locale (primaria), pentru a fi luati in evidenta si ulterior sa poata obine certificat fiscal de instrainare (sau stampila pe fisa de inmatriculare).

Cam asta ar fi...Succes!

Daca mai ai nelamuriri, iti stau la dispozitie.

PS. aryes13 :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar cum ati facut actul de vanzare-cumparare, daca nu era ea proprietar ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ dm76ro: Multumesc, incerc sa dau de baiat (are peste 40 :vaidecapulmeu: ) poate rezolva ei repede fara sa ma incerce :P

@ RoSonic: Cum sa fi facut, simplu :offtopic: , l-a completat ea, sotul fiind mort de ~ 8 luni.

din moment ce aveam certificatul de deces, trebuia sa fie simplu precum virgula, sa-l accepte cei de la politie asa cum este si atat, dar in RO nimic nu e simplu :)

Modificat de janos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aici nu este vb ca traim in RO sau nu , acea masina nu mai aze un proprietar iar dreptul dupa moartea proprietarului poate reveni la 2 sau 100 de persoane , nu este de ajuns ca doar una sa fie de acord cu vanzarea ci trebuie sa fie de acord toti mostenitori ( maisna nu o sa fie impartita la 10 oameni insa pentru a se stabili dreptul asupra ei va trebui sa de deschida succesiune si asa cum spune si un coleg mai sus probabil se feresc de acest lucru pentru ca costa destul de mult si probabil nu stiu ca se poate deschide si pentru fiecare bun in parte) , este oarecum logic si nu cred ca incape indoiala , daca unu iti vinde o masina si dupa 3 luni te trezesti cu altu care zice ca masina aia este a lui prin mostenire ce faci ?

Este normal ca politia sa nu inmatriculeze alce autoturism , tu nu ai cumparat de fapt de la nimeni acea masina , asa iti vand si eu 10 ca doar am actele lor , ce imi mai trebuie ?! :vaidecapulmeu: - "glumesc"-

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, multumesc, am inteles unde se "bate".

Problema in sine pare a fi lipsa de informatii: ei nu stiu (cum nu am stiut nici eu :D ) ca se poate face succesiune doar pe parte din bunuri si nu este asa de costisitor cum ar fi presupus ei (habar nu am daca si-au pus intrebarea).

Am sa fac tot posibilul sa-i contactez (din nou) incercand a explica cat mai detaliat care este situatia si care vor fi modalitatile de rezolvare.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa nu fiu off topic si pentru a nu deschide alt theard inutil scriu aici "problema" mea:

In urma cu vreo 4-5 luni am cumparat un VW 1200 adica o broscuta (cum ii zice pe la noi) si fostul proprietar nu vrea sa o radieze fiscal , adica nu are bani sa o radieze mai exact si ma tot amana

ce pot facepe cale legala pentru al obliga sa plateasca impozitul ???

am auzit zvonuri ca ar trebuii sa il dau in judecata, alta cale legala nu exista???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cat are de platit?

eu as fi cel mai fericit daca femeia ar fi in situatia prezentata de tine.

daca suma datorata e sub 150-200 RON plateste-l si gata, cine stie: mai tarziu poti ajunge in situatia mea si apoi sa vezi :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca masina a fost cumparata in timpul casatoriei atunci si sotia este coproprietara chiar daca nu e trecuta in certificatul de inmatriculare(a se citi codul familiei art.30)

in consecinta ea are 50% din masina plus cota parte care-i revine din cealalta parte de 50% in functie de cati mostenitori mai vin la succesiune

vanzarea este relativa, fiind sub conditie ca cotaparte din mostenire sa fie atribuita ei, caz in care vanzarea e deplina

dar NU ESTE NULA

dar toate astea sunt tinute sub aspectul probatoriu de efectuarea dezbaterii succesorale si obtinerea certificatului de mostenitor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o dilema

am achizitionat masina acum aproape 1 luna

masina inmatriculata inm Romania , mai are asigurare pana pe 30 septembrie anul curent , data la care voi trece masina pe numele meu

am inteles ca asigurarea veche nu mai este valabila odata cu noua inmatriculare

atunci cum procedez?

daca nu mai este valabila asigurarea si eu inmatriculez masina inseamna ca pana ajung la un broker sa fac asigurarea merg ilegal?

daca o fac inainte e ca si cum ar fi facut o fostul proprietar , deci nu mai este valabila dupa inmatriculare

eu acum am vorbit doar din ce am inteles de la unu si de la altu

stie cineva concret cum se procedeaza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ziua cu pricina nu vei circula cu masina (si gata).

Daca faci o noua asigurare pe vechiul proprietar atunci sa nu te mire ca la radiere nu vei primi banii inapoi (el va beneficia de acei bani), ca sa nu vorbim ca nu vei primi nici suma la care te astepti ( firmele de asigurari nu pierd).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am urmatoare situatie: eu figurez ca proprietar al actualei mele masini (care este inmatriculata in Romania cu absolut toate actele in regula) si vreau sa devina proprietatea unuia dintre parinti (taicameu' de exemplu). Bineinteles ca vreau sa preia numerele de inmatriculare, absolut tot. Vreau doar sa figureze tata proprietar oficial al masinii. Ce acte trebuie si cum trebuie sa procedez?

Multumesc mult.

Modificat de ionutctn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Trebuie sa faci contract de vanzare cumparare intre tine si tatal tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este vorba in cazul meu despre transcrierea dreptului de proprietate?

http://www.prefecturabucuresti.ro/permise-...ui-vehicul.html

http://www.avocatnet.ro/content/articles/i...me=shEAPopUpWnd

Modificat de ionutctn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum este mai simplu ,trebuie sa faci 2 pasi:

1.sa mergi la R.A.R.-unde se schimba proprietarul,asta cu actul de vanzare-cumparare

2.mergi la politie si in 10 minute cu dosarul pregatit inmatriculezi masina pe numele tau,daca pastrezi numerele.

Astepti 10 zile si actele sunt gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut!

Am vazut ca s-a vorbit aici despre instrainarea unui autovehicul de la proprietarul decedat.

Eu am mostenit neoficial(intelegere in familie) un Vento GT de la bunicul meu care a decedat acum o luna si s-a facut succesiune pe intreaga masa succesorala(deci si pe masina) si vrem acum sa schimbam proprietarul, adica bunica mea care e in viata sa devina proprietar deoarece e pensionara si ar fi avantaje la asigurare si impozit. Mentionez ca masina este impartita intre bunica si trei copiii. Stie cineva exact care este procedura de schimbare a proprietarului in acest caz?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

copie dupa certificatul de deces copie dupa actul de succesiune va duceti toti cu ele la notar si faceti vanzare cumparare mare atentie tre sa fie prezente toate persoanele care sunt trecute in actul succesoral tre sa dati acordul notarial ca sunteti de acord cu vanzarea acestui bun

io asa am facut cand mi-am pierdut tatal masina sa impartit intre mine si mama si cand am vanduto am fost la notariat si asa am procedat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!