Jump to content

Faruri si stopuri cu LEDs


Vizitator
 Share

Postare recomandată

Arata beton :rolleyes: , oare la skoda octavia 2 nu apar ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

, ba se abureste...

mie mi se abureste cel original...am fost la dealer iar el ma ''abureste'' pe mine cum ca ar fi normal...explicatii de 2 lei

de tremurat componente nu stiam...sper sa fie un caz limitat,defect de fabricatie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)

Tibi daca ai garantie nu te lasa aburit si schimba farul/farurile;toti dealerii fac mofturi cand e vorba de reparatii sau inlocuiri pe garantie, asa ca ramai ferm pe pozitie.Multi dintre noi(clienti) nu stim ca la masinile(VAG) cumparate noi se mai fac schimbari/reparatii de anumite piese si dupa termenul de garantie cu conditia sa fi facut toate verificarile tehnice periodice pe timpul garantiei doar la proprii dealeri(AUDI/VW/SEAT/SKODA), exemplu:bobina de inductie, sunt obligati sa o schimbe(pe gratis) si in urm. 60 de luni dupa iesirea din garantie.Exemple ar mai fi:catalizator,cutie de viteze s.a.m.d.Acest lucru se numeste KULANZ in germana iar in engleza GOODWILL, FAIRNESS... Deci romanasii nostrii mai trebuie sa fie si binevoitori! :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@altea cupra zici tu ca ar merge sa mi se schimbe?masina mea a iesit din garantie in august 2008,iar farurile au ~3luni(schimbate cu unele noi in urma unui eveniment)

si lampa de pe hayon se abureste,ba chiar e pe post de insectar

imi cer scuze de :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Tibi

Eu am scris ca doar daca ai garantie;inca ceva:garantie pe piesele schimbate nu iti va da nimeni chiar daca au doar 3 luni, oricum nu vreau sa discutam aici pe aceasta tema pt. ca vom fi OFFTOPIC.Cat despre ce am scris eu in ultimul meu post in legatura cu schimbarea/repararea sau doar a unui rabat din pretul piesei sau a manoperei (KULANZ) e cu totul altceva si se face doar cu bunavointa dealerului catre fabricant prin intermediul unei cereri in care se explica ca o anumita piesa(neconsumabila) s-a stricat fara vina detinatorului masinii.Nu cred ca farurile aburite intra in aceasta categorie, ele trebuiau schimbate pe timpul garantiei.Sper ca m-am facut inteles.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Au aparut primele poze cu noile faruri LED (Dectane) iar pt. montarea acestora se pare ca se demonteaza bara din fata dar arata fain, parerea mea.

http://fliiby.com/folders/13427/dectane_tfl.html

http://www.myvideo.de/watch/5732115/Seat_A...rfern_und_Xenon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

arata bine pe leonu cu chit aero,insa sunt curios cum vin pe un model fr/cupra.

parca incep sa-mi placa

nu mi se mai par asa respingatoare cum le consideram prima data

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut ca aceste faruri au lupa pe exterior si din cate stiu eu lupa este pt faza scurta.

noi la leon avem faza scurta pe interior

sa inteleg ca la aceste faruri cu led tre sa punem becuriel de faza scurta in exterior?

ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai inteles bine insa nu conteaza unde sta faza scurta sau cea lunga deoarece ambele folosesc becuri H1 cat despre montarea lor corecta se va face dupa instructiunile de montaj care sunt incluse in cutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puneti-va stopurile cu leduri, pe negru :( Daca dau bine, vreau si eu :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai inteles bine insa nu conteaza unde sta faza scurta sau cea lunga deoarece ambele folosesc becuri H1 cat despre montarea lor corecta se va face dupa instructiunile de montaj care sunt incluse in cutie.

gresit, faza scurta H7, faza lunga H1, poiectoare H3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@matlyxx2

Tu ai perfecta dreptate, insa eu vorbeam de cele noi cu LED(Dectane) nu de cele originale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

le am comandat,,,,,in 2 saptamani se pare ca vin

abia astept

:D

ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o opinie cu privire la acele faruri cu leduri sexoase.

La leon imi dau senzatia de o treaba ieftina (parca sunt acele stickere cu leduri insirate pentru loganele) in plus nu am vazut pana acum faruri aftermarket care sa lumineze mai bine noaptea decat cele originale din fabrica.

Eu de exemplu am faruri bixenon adaptive si sunt foarte multumit de cat de bine lumineaza la viteze mari, sincer nu stiu la ce pot ajuta acele leduri de pom de craciun numit audi.

Cu multa stima si respect pt cei cu becuri normale si multa ura personala pentru cei care au montate kituri xenon aftermarket in faruri si in proiectoare care nici macar nu se obosesc sa le regleze de bun simt sa nu ii mai orbeasca pe ceilalti participanti la trafic.

Al vostru nervos, Undo.

Modificat de -=UnDo=-
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Undo, eu as zice ac aici nu e un loc de descarcat frustrarile

sincer nu stiu ce cauti tu sa rasp aici daca oricum ai faruri adaptive si oricum nu o sa ti le skimbi cu astea

multi intra pe aceste topic-uri si isi exprima pareri neavizate sau cu alt subiect decat numele topicului

domnilor moderatori, luati masuri!

ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La leon imi dau senzatia de o treaba ieftina (parca sunt acele stickere cu leduri insirate pentru loganele) in plus nu am vazut pana acum faruri aftermarket care sa lumineze mai bine noaptea decat cele originale din fabrica.

gresit,de multe ori cele after market sunt mult mai bune decat cele de fabrica.la golf am luat 2 seturi de stopuri si vreau sa-ti spun ca erau mult mai vizibile decat cele originale.

un alt exemplu la leonul meu in stopul de pe hayon imi intra diferite insecte gen:gaze/tantari(si nu au fost scoase pana acum) ,la cele care se pun dupa,modelul crom si negru nu am auzit pe nimeni de asa ceva

iar stopurile cu leduri clar lumineaza mai puternic decat niste becuri

trage tu concluzia,imi cer scuze moderatorilor daca am fost :icon_thumright:

Modificat de TIBI_84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu v-ati cumparat inca stopurile pe negru? Cu leduri? Sau nu stiti linkuri cu cine si-a cumparat si montat. Sunt foarte curios.

Modificat de Bebeee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie nu-mi merge linkul,imi da eroare

mai incearca te rog ca m-ai facut curios tare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer nu stiu ce cauti tu sa rasp aici daca oricum ai faruri adaptive si oricum nu o sa ti le skimbi cu astea

Din ce am citit .... topicul se chema Faruri si "stopuri cu LED", este adevarat ca nu caut sa imi schimb farurile dar la stopuri ma gandesc sa incerc o varianta cu leduri la care sa se aprinda ambele cerculete in momentul cand se apasa pedala de frana.

Stie careva de un asemenea kit cu leduri la care sa se aprinda ambele cerculete in momentul in care se franeaza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

prea frumoase stopurile alea,ma intreb cum vine pe masina neagra :offtopic:).are cineva idee cat as luat la dezmembrari pe stopurile vechi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

sal

mi au venit si mie farurile dar cand sa le ridic, surpriza: erau cele cromate total, nu cu partea de background neagra si le am refuzat.

a montat cineva pana acum? pareri? am inteles ca partea de reglaj elecric se demonteaza de pe farutile originale si se adauga pe cele decatne

ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Intre timp cei de la Dectane au scos deja a 2-a serie a farurilor Dayline pt. Leon 1P,Altea(XL, Freetrack) si Toledo 5P, diferenta se poate vedea cu ochiul liber:

post-5905-1235400059_thumb.jpg prima versiune

post-5905-1235400094.jpg a 2-a versiune

@matlixx2 tu pe care ai primito?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!