Jump to content

Plastice interior zgariate


Thheo
 Share

Postare recomandată

Am la A6 partea de consola din jurul schimbatorului de viteza din plastic si este vopsita cu un fel de gri metalizat.

La prima spalare a masinii acum 2 zile, cel care a curatat interior a reusit sa imi lase cateva zgarieturi superficiale

insa si vreo 2 mai adanci de se vede putin din negru de plastic ( eu nu mi-am dat seama cand am luat masina.. de-abia

mai tarziu pe lumina.. ).

Exista vreun polish pentru asfel de vopsea? sau alta substanta abraziva sau nu cu care sa estompez zona aia?

Si alta chestie displayul de la MMI are o dunga orizontala un fel de pata ( nu este in relief .. nu este zgarietura )

ca de ulei .. dar mai diluat. Am incercat sa sterg cu servetel umed de maini, dar nu se simte nimic, am incercat

la unghie sa imi dau seama daca e ceva acolo, si nu este in relief... cu ce as putea curata asta?

Oare se poate inlocui plasticul exterior care sta peste LCD?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Cum se repara zgarieturile de la plasticele gri din portbagaj si usi?

E vorba de plasticul ala gri mat texturat.

Am o zgarietura si pe fata de usa din piele.

Asta cum se poate repara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna...si eu am o problema...manerele interioare de la portiera au ca un fel de catifea pe ele....si se zgarie....se rupe...cu ce sa le dau sa nu se mai cunoasca zgarieturile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu am consola centrala zgariata. Am rezolvat-o prin colantarea ei cu folie carbon. A iesit foarte bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am primit mostenire de la fostul proprietar al masinii niste zgarieturi pe usa torpedoului. Se scot cu vreo solutie sau ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florrin_sever

Manerele de la usi ,partile din plastic de la consola centrala ,scoica de la contact si plasticul din jurul schimbatorului sunt acoperite cu o vopsea catifeleta,

Se indeparteaza vopseaua complet, dati cu hartie abraziva de 800 chiar si granulatie 1000 merge dupa care dati cu sray cu vopsea negru mat. Eu am dat cu spray de la duplicolor si au iesit aproape ca cele noi.Doar la o inspectie mai atenta poti observa ca nu este vopseaua originala .Respectati instructiunile de folosire ale sprayului dati 2-3 straturi de la 25-30 cm si totul va fi perfect.Cautati ca vopseaua din spray sa poata fi folosita pe plastic sa aiba aderenta mare la plastic.

spor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

m-am confruntat si eu cu aceasta problema la scoicile de la scrumiera din spate. Erau foarte zgariate asa ca le-am dat jos si au fost curatate cu o carpa inmuiata in benzina pana se duce vopseaua cauciucata ramanind un platic lucios

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Cum rezolvati geamul acelor de bord zgariat? Ceva solutii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Xerapol sau quixx,sau sonax.iese ca nou garantat...

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

circoloco daca intrebi pt bordul la polo (deja e zgariat), stiu ca ai un strat anti-reflexie...acea tenta albastruie din anumite unghiuri...daca dai cu polish pt plexiglass cum recomanda vali_devill, se va curata acel strat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Xerapol sau quixx,sau sonax.iese ca nou garantat...

Brgds

 

Xerapol e OK. Quixx e pentru zgarieturile de pe vopsea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiam ca exista si asa ceva. Eu am acasa unul si e strict pentru vopsea (contine 2 tubulete de polish) si cateva benzi de hartie abraziva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Pentru plasticele de pe stalpul lateral, zgariate ca in imagine, exista o solutie minune?

IMG_20141217_092420.jpg
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am la A6 partea de consola din jurul schimbatorului de viteza din plastic si este vopsita cu un fel de gri metalizat.

La prima spalare a masinii acum 2 zile, cel care a curatat interior a reusit sa imi lase cateva zgarieturi superficiale

insa si vreo 2 mai adanci de se vede putin din negru de plastic ( eu nu mi-am dat seama cand am luat masina.. de-abia

mai tarziu pe lumina.. ).

Exista vreun polish pentru asfel de vopsea? sau alta substanta abraziva sau nu cu care sa estompez zona aia?

Si alta chestie displayul de la MMI are o dunga orizontala un fel de pata ( nu este in relief .. nu este zgarietura )

ca de ulei .. dar mai diluat. Am incercat sa sterg cu servetel umed de maini, dar nu se simte nimic, am incercat

la unghie sa imi dau seama daca e ceva acolo, si nu este in relief... cu ce as putea curata asta?

Oare se poate inlocui plasticul exterior care sta peste LCD?

 

 

Am vazut postul acesta primul si vreau sa va zic sa aveti grija cand il mai puneti pe "Dorel" sa faca si interiorul la masina...incercati sa va faceti si singuri sau spuneti sa nu se atinga de plastice.Sa curete tapiterea sa de-a asa cu carpa pe deasupra unor plastice si atat.Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut !

 

Rugaminte mare: m-am pricopsit cu 1 zgarietura pe ceasurile mele de bord - perfecte pana atunci :(  Motiv de nervi nesfarsiti...

Se vede in poza, fix la 90km/h. 

 

Am sanse sa o scot cu Xerapol ? Poate cineva sa imi dea niste sfaturi, va rog ?

 

Multumesc.

post-9928-0-54831900-1425626779_thumb.jp

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poţi încerca, dar dacă agaţă la unghie nu prea cred, eventual o să o atenueze dar nu cred să o scoată de tot. La faruri zgârieturile se scot mai întâi cu smirghel ceea ce nu-ţi recomand în situaţia ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu agata e foarte fina zgarietura, e vizibila doar noaptea cand sunt luminate ceasurile.

 

Am gasit si Xerapol si Displex, costa la fel.  Cu ce sa incerc ?

 

Multumesc.

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ştiu, poate că este mai potrivit Displex care este destinat pentru display-uri de tel, dar asta o poate spune doar cineva care a mai folosit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat cu Displex si 15min de frecat cu simt de raspundere si dischete demachiante :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna ziua la masina mea bordul tot + usa de la torpedo este un pic zgariata. Ce as putea sa fac sa scap de acele zgarieturi ? :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe bord, nu ai ce face.

pe torpedou poti incerca sa inlaturi vopseaua aia cauciucata (burete de vase, apa fierbinte)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca zgarieturile sunt superficiale poti incerca cu un spray cu silicon mat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am un Golf 4 cu manerele julite.

Se poate curata in asa fel incat sa nu dau jos elementele?

Modificat de Ciprian01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze de dublu post, plastic de la aerul conditionat cum il pot da jos?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!