Jump to content

Ce Parere Aveti De Motorul V6 Tdi ?


BEAST666
 Share

Postare recomandată

salutare baieti......am si eu o intrebare ....ce stiti de motoarele v6 TDI de pe Passat?? ;)

Merita sa iei masina cu astfel de motor ????

e diferenta mare fata de cel de 130 de cai?? :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul de 1.9 TDI 130CP isi gaseste cuplul maxim de 310nm la 1900rpm si are un consum mediu de 6l/100km.

Motorul de 2.5 V6 163CP are cuplul maxim de 350nm la numai 1500rpm(ceea ce mie mi se pare excelent). Consumul mediu este de 7l/100km.

Optand pentru varianta 4motion a fiecarei dintre motorizari, puterea si cuplul motorului de 1.9 TDI, ramane aceeasi, pe cand la motorizarea 2.5 V6 TDI, puterea creste la 180CP si 370nm de cuplu. Consumul va creste pentru 1.9 TDI cu 0.5-0.6 litri pe cand la varianta 2.5 V6 TDI cu 0.9-1.0 litri.

As alege fara sa stau pe ganduri V6 TDI pentru performanta si sunetul motorului care este caracterizat de un tors placut chiar si la turatii mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

consumul dintre tr fata si 4motion la golf 5 pe carte,date oficiale este cu 2% mai mare...tine cont ca e mai greu cu peste 150kg si mai trage si o punte...si la passat e cam aceeasi regula nu cred ca ar fi alta...ba vlade cum sa zici tocmai tu ca ti se pare excelent cuplu la 1500? parerea mea sux la ture asa joase

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi pt pareri .....dar nu inteleg......v6 TDI are 150 de cai sau 163????

sau este si de 150 si de 163 de cai :salut:

si inca ceva ...daca stiti cumva costul de intretinere la motor este cumva mai mare decat la celelalte??? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

V6 TDI poate fi si de 150 de cai dar a fost inlocuit de cel cu 163 de prin 2002-2003.

OT: Domnule ZGB, consumul care l-am precizat mai sus este cel afisat pe pdf-ul cu oferta vechiului passat. Faza cu Golful V 4 motion mi-a spus-o chiar un prieten care si-a cumparat 2.0 TDI 4motion, insa tind sa cred ca tractiunea 4motion de pe G5 are ceva nou in alcatuire :salut: Iar cuplu NATURAL, nu cel dupa cip, la 1500 este exceptional.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu eu e si un motor cu 180 cp(4motion sau nu)..e unu prin bucuresti..si singurul din tara vazut de mine....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mers cu un Audi 100 din 1993 cu 2.5 TDI si rupea pamantul chiar si fata de masina mea Passat 1.9 TDI 110 CP. Cred ca merita.

:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

V6 TDI poate fi si de 150 de cai dar a fost inlocuit de cel cu 163 de prin 2002-2003.

OT: Domnule ZGB, consumul care l-am precizat mai sus este cel afisat pe pdf-ul cu oferta vechiului passat. Faza cu Golful V 4 motion mi-a spus-o chiar un prieten care si-a cumparat 2.0 TDI 4motion, insa tind sa cred ca tractiunea 4motion de pe G5 are ceva nou in alcatuire :D Iar cuplu NATURAL, nu cel dupa cip, la 1500 este exceptional.

<{POST_SNAPBACK}>

o avea sau nu o avea ceva nou in alcatuire (oricum tind sa cred ca este relativ putin probabil) acelasi lucru era si la golf 4...diferenta de kg era de 150-170 intre fata si 4motion aceeasi ca la golf5 si demarajul 0-100 cu 0.1 mai slab 4motion...in fine as fi preferat 4motion si daca era cu 500kg mai greu e beton :D ... stiu ca vb de cuplul natural dar la mine ala la 1900 nu-mi placea really...la 1500 habar n-am cum e dar mi-ar fi cam mila de ambreiaj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

ma uitai si eu la parerile voastre despre consum.eu de ex.am un passat 1,9 tdi 130 cp an 2003.masina am luat-o de noua si mie-mi consuma 9 (10l cand e aglomerat)in oras si 6l/100 in afara(daca mergi constant pana in 140 km/h).de exemplu am fost de 1 mai la mare si de la constanta pana la drajna mi-a luat 5.5 mers pana in 120km/h.pe autostrada insa am resetat calc.si am alergat-o un pic(180-200)chiar si 220 i-am dat si cand am ajuns la iesirea de pe autostrada mi-a consumat 11l/100 km!!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea cu V6 TDI e ca merita doar daca TDI de 130 nu te satisface si ai buget generos care iti permite achizitia si mai ales intretinerea care am auzit ca e mult mai scumpa, numai uleiul cred ca intra vreo 6 l fata de 4 la 1.9 l. ;)

Consumul la minuzina 1.9 130 Cp 5,6 l/100 iar la 2.5 V6 6,8 l/100 fara 4motion. Iar 0-100 km/h in 9,9 la 1.9 si 9.1 la 2.5, deci nu prea mare, iar V6-le vechi de 150 Cp avea suta in 9,6 s pare-mi-se si chiar nu merita sa arunci atati bani pentru 0,3 s la 100, reprizele sunt ceva mai bune evident, dar mult mai bune nu cred.

Oricum, cuplul ala max la 1500 rpm cred ca da o senzatie extraordinara ;) , la turatia aia sa ai toata forta e ceva si V6 mai e si motor cultivat, dar totusi diferenta de cost nu merita, daca e un Audi mai merge, dar diferenta de cost ar trebui sa fie aceeasi si la Audi. Pentru A6 merita motorul, e mai in concordanta cu costul masinii, proprietarul lui avand bani sa-l intretina fara sa-l arda la buzunar (la buzunarul lui ma refer, care e altul fata de un proprietar de Passat, care e altul fata de un proprietar de Golf and so on)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu eu e si un motor cu 180 cp(4motion sau nu)..e unu prin bucuresti..si singurul din tara vazut de mine....

<{POST_SNAPBACK}>

daca te referi la Passat se poate, altfel Audi A6 sunt garla.

eu m-am dat cu doua A6 2.5 TDI V6 de 180cp 4motion si pot sa afirm ca este combinatia ideala, pentru cine i-si permite! B)

mers pe serpentine, cu zapada pe jos, 80-100 no problem, iar la 180 ziceai ca stai. asta am condus eu, dar putea mult mai mult ... ma refer la motor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare baieti......am si eu o intrebare ....ce stiti de motoarele v6 TDI de pe Passat?? :D

Merita sa iei masina cu astfel de motor ????

e diferenta mare fata de cel de 130 de cai??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciprian Dascalu
o avea sau nu o avea ceva nou in alcatuire (oricum tind sa cred ca este relativ putin probabil) acelasi lucru era si la golf 4...diferenta de kg era de 150-170 intre fata si 4motion aceeasi ca la golf5 si demarajul 0-100 cu 0.1 mai slab 4motion...in fine as fi preferat 4motion si daca era cu 500kg mai greu e beton ;) ... stiu ca vb de cuplul natural dar la mine ala la 1900 nu-mi placea really...la 1500 habar n-am cum e dar mi-ar fi cam mila de ambreiaj

<{POST_SNAPBACK}>

Diferenta dintre 4motion la Passat 2001-2004 si la Golf V e ca Golful are cuplaj Haldex care cupleaza rotile spate doar atunci cand e nevoie si de aceea diferenta de consum fata de tractiunea fata e mai mica decat la Passat. Passatul nou va fi la fel dar 4motion doar din 2006.

Asa si acum on-topic: eu as alege V6 si as pune pe el un chip dar numai la un dealer autorizat VW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Stie cineva daca pe Passat-urile de la politie cele 2.5V6 TDi sunt cumva de 197 de cai,a existat acest motor pe Passat,sau este doar un simplu zvon?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motoarele V6 TDI 4motion pot avea 180CP maxim. Cred ca ai auzit ceva de genul 193 de cai care este puterea motoarelor V6 4 motion pe benzina care echipeaza si ele passaturile de politie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate erau cipuite

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

exista GOLF IV V6 TDI?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. 1.9 L4 150cp e maxim la GIV

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa ma gandeam si eu , am vazut prin cluj un G4 cu numere de leasing si avea pe spate V6 TDi(fara nimic rosu) si m-am gandit: taranu dracului si-o lipit de pe un passat. astia ma enerveaza cel mai mult, ce isi lipesc tot felul de inscriptii si au un motor de 68cp ;) (fara nici o aluzie in privire la faza cu motorul, ci doar ca asa ceva nu se face) RUSINE ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

offtopic: e interesant ca la noi in tzara multi care isi comanda masini cu motor mic nu mai comanda embelema sa se vada.. in schimb in alte tzarii masinile mai puternice nu au emblema..

si mai este si cazul cand te dai mare cu ce nu ai .. ca cel mai de sus ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

;)

Eu din cauza asta nu mi-am comandat emblema 2.0TDI . Sa zica lumea uite-l si pe amaratul ala de golf si dupa sa o calc si sa le dau in cap ;)

Ma cam tradeaza jantele pe 17" si xenonul dar oricum ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da nu vad de ce ti-ai ascunde adevarata motorizare. eu am 1.6 inscriptionat pe caroserie si nu mi-e rusine deloc de el! abia astept TT de 180cp-quattro, da vedem cine rade de mine :lol:

chiar trebuia sa ti-o lasi inscriptionarea, e frumos sa vezi un 2.0TDI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

am si eu o intrebare cumva in legatura cu V6 TDi. La passatul meu din semnatura am vrut sa schimb traseul cu unul din inox si sa fac evacuare dubla cum are si Passatul V6 4motion. am avut surpriza sa constat ca nu este loc pentru a trage traseul in partea dreapta a masinii din cauza rezervorului . exista vreo diferenta de caroserie / constructia rezervorului intre un passat normal 3bg si un v6 ? eu nu am apucat sa vad unul de aproape sa vad diferente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Evacuare dubla are si 1,9TDI 4 motion, nu numai V6 TDI.

Am fost si eu la Borla si mi-a spus la fel, ca la 1,9TDI 131 sau 101 NU merge pusa dubla decat sa tragi teava pe sub fusta (trebuie schimbata pusa una mai joasa sa nu se vada) si in general nu prea se face pt ca e "tiganie"

La v6 & la 4motion nu exista punte spate ca la noi, ci este suspensie multilink, ca pe fata si astfel rezervorul este pe la latime si mai in fata daca nu ma insel.

Oricum din pacate nu se poate trage frumos teava in dreapta :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!