Jump to content
fuscobal

2.0 TFSI/2.0 TDI - Brake upgrade

Recommended Posts

catahdx

Salut tuturor!

As vrea sa fac si eu un upgrade de frane la un golf 5 1.9 tdi 2008 pachet gt sport.

O sa ii fac curan un upgrade la motor undeva pana in 190-200 cp si sigur o sa am nevoie de frane mai eficiente...momentan pe ea is stock cu discuri brembo max pe fata si placute brembo fata spate.

Ma gandeam daca se poate sa ii pun pe fata etrieri de pe Touareg v6 tdi si pe spate inca caut optiuni.

A mai incercat cineva asa ceva pe un 1.9 tdi si sa se mai potriveasca jantele de 17(de gti)? 

Daca nu as avea alte optiuni in 4 pistoane pe fata?

RUDY300BITDI
Posted (edited)

Salutare,

Detin un Passat B8 din 2015 motorizare 2.0 BiTdi care a fost remapat la 310 Cp .

Datorita remaparii am fost nevoit sa upgradez sistemul de franare fata cu unele MTM-Brembo etrieri cu 4 pistonase si discuri 370mm (franele sunt identice cu cele de pe Audi RS3 / TT-RS doar ca pe etriere este gravat logo-ul MTM) .

Pe fuzeta si rulment franele se potribesc BOLT-ON insa problema mea este urmatoarea .

Pentru a monta atat jantele de vara model VERONA cu dimensiunea 8J x 19" si ET 44 cat si cele de iarna model SAMARKAND cu dimensiune 8J x 18" si ET 44 am fost nevoit sa pun o perche de distantiere de 15 mm pe fata .

Din pacate cu aceste distantiere roata iese "prea inafara" de sub aripa, asa cum se poate vedea in poza .

20190419_185252.thumb.jpg.78598dee1912e9d2d31e70bf399aae3c.jpg

Intrebarea mea este acum urmatoarea :

Ce mai trebuie modificat / inlocuit pe la FUZETA / RULMENTUL CE SE MONTEAZA PE FUZETA pentru a putea folosi rotile actuale fara distantierele de 15 mm (adica sa traga ETRIERUL si DISCUL mai in interior pentru a nu mai atinge janta cu ET44 in etrier) deoarece pe Audi RS3 au dimensiunea de 8J x 18" sau 19" cu ET 50 sau 53 iar la TT-RS jantele au dimensiunea de 9J x 19" cu ET 52 .

Astept parerile voastre .

Multumesc .

Edited by RUDY300BITDI