Jump to content

Vinzare auto proprietate


buzud
 Share

Postare recomandată

Ai radiat-o de le fiscal ?

Ai trecut in talon instrainat catre... la data de .... ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina ii radiata de la primarie si fisc deci pe numele meu nu mai este.

Am trimis si actele de la primarie spre cumparator si am confirmarea ca a primit acele acte.

 

Nu am trecut nimic pe talon .... greseala mea (a fost o situatie mai speciala si am ales sa nu ii fac probleme cumparatorului daca ii scriu pe talon numele si data apoi ii oprit de politie).

Modificat de snack
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot sa verific cumva pe numele cui este aceasta asigurare? Cunosc datele mele si datele masinii dar nu si ale noului proprietar.

 

 

Cu siguranta asigurarea e facuta pe numele tau, nici nu ar avea cum altfel. Ca fapt divers masina are taxa platita? Ca poate de asta nu o trece pe numele lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna. Se da urmatoarea problema ! . Masina accidentata in parcare am vandut-o am facut C-V dar in talon eu am semnat ca el urmand sa-o repare si la vanzare. Certificatu de radiere il voi primi de la cine o cumpara ?. Am numere preferentiale si am mentionat ca doresc numerele inapoi. In cazul numerelor trebuia facut vreo foaie ceva ca nu vreau sa pierd numaru. Masina este in reparatie momentan. Sper sa nu ramana masina pe capu meu. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuia sa platesti la politie o taxa pentru rezervarea numerelor,insa le vei primi doar dupa ce masina va fi trecuta pe alt proprietar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sa merg sa vad de rezervare ca inca e pe numele meu in acte. As dori neaparat numerele ca am confirmarea ca nu mai am masina pe numele meu asa cred si am numaru dorit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti face urmatoarea chestie, ca sa poti folosi numerele preferentiale cat mai repede:

te duci la inmatriculari cu actele masinii , faci pastrare pe numerele actuale si dai masinii asa numitele "numere la rand".

Costuri: - 30 ron pastrarea, 40 ron numerele la rand, 37 ron taxa cec pt noul certificat de inmatriculare, si cit or mai costa copiile actelor ce le faci.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este valabila treaba de mai sus. Pentru masini deja inmatriculate NU se mai dau numere rosii. Numere rosii poti sa iei doar daca aduci masina din afara.

 

Din pacate orice ai face (pastrarea de numere nu de te ajuta deloc), daca ala care ajunge sa cumpere masina ta nu vrea sa o inscrie tu nu ai ce face. Decat sa il dai in judecata si sa il obligi sa inscrie masina, sau sa dai in judecata serviciul de inmatriculari sa radieze masina de pe numele tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa facem totusi diferenta intre numerele ROSII - provizorii si numerele LA RAND - permanente.

Doar pretul lor este acelasi - 40 RON,

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

am o mare problema si nu o poate descalci nici avocatii  poate ca cineva a patit ca mine si ma poate indruma

cu patru ani in urma am ajuns la mina unui jmecher care a cumparat masina mea 1200e plus o masina neinmatriculata, a mea inmatriculata

a doua zi nu a mai raspuns la tel.eu am apucat sa.i dau actele ,cheile si un act de mina impreuna cu o procura cu drept de circulatie atit .... au trecut ani si acum apare alt individ care imi cere sai fac acte de vinzare eu intre timp am cam acumulat ceva datorii la financiar si drept pentru care masina care este pe numele meu a fost pusa sub sechestru  nu mai zic  de amenintari si tot tacimul insa dupa acestea am anulat la notar procura de circulatie  urmind sa o depun la politie  daca stie cineva as mai ave vro sansa sa imi recapat masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Cum adica sa iti recapeti masina? Ai vandut-o, ai acte de vanzare , chiar daca e scris de mana, nu mai esti proprietarul ei!

Ai datorii la masina? cu hartiile de le ai, mergi la un avocat si te idruma cum sa o scazi din circuitul fiscal. Poate se necesita un proces in instanta care sa autentifice vanzarea-cumpararea insemnata de voi pe acea hartie scrisa de mana. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

     Pai nu are acte de vanzare -cumparare, i-a dat procura notariala ca respectivul sa circule cu ea cu numerele vechi,sa nu o mai inscrie. Dar daca are datorii la fisc, masina figurand pe numele lui este sub sechestru, nu mai poate fi instrainata acuma,actele trebuiau facute inainte de datoriile fiscale. deci smecherul ala acuma trebuie sa returneze masina, s-a bucurat ca nu o mai inscrie,dar nici nu este proprietar,c doar utilizator, a expirat contractul de inchiriere. Eu asa am inteles...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am o mare problema si nu o poate descalci nici avocatii  poate ca cineva a patit ca mine si ma poate indruma

cu patru ani in urma am ajuns la mina unui jmecher care a cumparat masina mea 1200e plus o masina neinmatriculata, a mea inmatriculata

a doua zi nu a mai raspuns la tel.eu am apucat sa.i dau actele ,cheile si un act de mina impreuna cu o procura cu drept de circulatie atit .... au trecut ani si acum apare alt individ care imi cere sai fac acte de vinzare eu intre timp am cam acumulat ceva datorii la financiar si drept pentru care masina care este pe numele meu a fost pusa sub sechestru  nu mai zic  de amenintari si tot tacimul insa dupa acestea am anulat la notar procura de circulatie  urmind sa o depun la politie  daca stie cineva as mai ave vro sansa sa imi recapat masina

 

Din pacate, daca nu se vor rezolva problemele intr-un fel sau altul vor exista mari probleme cu cazul de fata.

 

Un executor judecatoresc va notifica Politia Rutiera ca masina este pusa sub sechestru si la primul control in trafic va fi oprita si foarte posibil sechestrata.

 

Chiar daca ati facut procura notariala spui ca ati facut si ceva acte de mana. Ei bine sa stii ca si astea au valoare, ala care a cumparat masina de la tine a avut tot dreptul sa o vanda mai departe (si e si normal, v-ati inteles sa faceti un schimb).

Proprietarul de acum, daca are contract cu ala caruia i-ai vandut tu masina e un proprietar de buna credinta dar care risca sa ramana fara masina doar din cauza ca tu nu ti-ai scos masina de la impozit (puteai sa o faci cu actul ala de mana , nu e nevoie de un contract vanzare scos la imprimanta). Daca ii va fi confiscata masina sa stii ca el are tot dreptul sa te dea in judecata si sa castige.

 

Nu conteaza la cine este masina la impozit, conteaza cine o detine in baza unui contract de vanzare cumparare. Toata cheia este ce scrie in acel act de mana, dar nu doar aici. De exemplu ala cu care ai facut schimb daca poate demonstra ca a dobandit masina in urma unui schimb cu tine (spre exemplu daca tu ti-ai inmatriculat masina lui) el a dobandit acea masina legal chiar si daca nu exista un act.

 

In orice caz eu nu inteleg cum naiba intrebi tu,,, care e sansa sa imi recuperez masina. Pai ce sa recuperzi nene, masina aia ai vandut-o!! Tot ce poti sa faci este sa iti platesti datoriile si sa eviti sa creezi probleme unuia care f  probabil ca este de buna credinta.

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Cata vreme a platit impozit la masina si talonul e pe numele lui se cheama ca este proprietar. Mi-a spus clar un agent de asigurari ca actele de Vanzare-cumparare sunt nule daca masina nu este inscrisa si la politie, ca asa acte se fac pe genunchi cu gramada si ei nu iau in considerare decat proprietarul din talon. In cazul acesta circulatia cu o procura notariala si un act de mana nu te face proprietar, ci doar utilizator.

  Eu cand am inscris un prapadit de moped la primarie mi-a trebuit contract de v-c tipizat, nu mai sunt valabile cele de mana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa fiu ironic, dar daca un agent de asigurari cunoaste mai bine legislatia tarii, si anume partea ce priveste un act comercial liber consimtit, atunci stau de o parte si doar citesc ce puneti pe forum. Atunci sa iti explice el , cand face o asigurare, pentru un transfer de proprietate, si cel ce inscrie masina, normal ca nu e trecut in certificatul masinii, inseamna ca nu e proprietar?!?

Mai fratilor, faceti distinctie intre un act de proprietate si un certificat de inmatriculare auto ! La serviciul de inmatriculari auto NU TE FACE PRORIETAR cand inmatriculezi o masina in circulatie pe numele tau! ESTI DEJA PROPRIETAR din momentul in care ai achizitionat vehiculul!

Modificat de g.mar.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Va salut! sunt nou pe acest forum si incepand de vineri 15.04 voi fi mandrul propietar al unui Golf 3 GTI(am sa o prezint si pe forum in weekend).

Vin cu o intrebare asemanatoare, insa vreau sa stiu daca s-a mai schimbat legea fata de ce s-a vorbit aici. Daca se poate sa raspunda doar cei ce stiu cu adevarat despre ce vorbeste

Eu sunt din Bucuresti, voi merge in Sibiu sa iau masina. ea este inmatriculata acolo cu taxa platita, tot. 

Cum se procedeaza? nu as mai dorii sa fac un al 2-lea drum pana acolo

In capul meu(mentionez ca nu m-am mai lovit de aceasta problema/situatie) este sa imi dea fisa de la anaf cu taxa, asigurare, talon etc. tot. 
Daca mi-o instraineaza pe talon, sunt obligat in 30 zile sa o inmatriculez? daca da, exista amenzi daca nu o fac?(eu vreau sa o bag pe numele meu cand o sa mai strang niste bani, prima data vreau sa o bag in service sa vad daca are vreo problema...din cate am inteles te duce la vreo 500ron sa o bag pe numele meu, desii are taxa platita)

Daca nu mi-o instraineaza sunt obligat sa ma duc iar la el in sibiu sa facem vre-un act desii vineri vom face act vanzare-cumparare?

Mentionez ca este ceva urgent si sper ca nu am deranjat pe nimeni. 

Va multumesc anticipat, astept ajutor urgent! :D

 

ps . ce si cat acte trebuie facute/predare la vanzare-cumparare? mentionez ca eu sunt cumparatorul

Modificat de Nicolae27
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citeste topicul acesta, cauta postarea colegului Just0rz 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sute de multumiri! Imi cer scuze daca sunt :banghead: tamp. 

Deci, eu ii zic vanzatorului ptr vineri sa pregateasca 

1.Se face contract V-C

2.Se face fisa de inmatriculare pe care vanzatorul o vizeaza la Taxe Locale (plateste impozit/amenzi/etc.) si completeaza declaratia de scoatere din evidenta a masinii

si restul depinde de mine sa fac in decurs de 30 zile. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Am si eu o intrebare...daca anul trecut am cumparat o masina, sa zic cu 1000 euro si anul asta o vand cu 1100 de euro, se plătește impozit pe cei 100 de euro profit obtinuti din vanzare?

Modificat de CiprianB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

Nu.

4 minutes ago, Jetta20tdiHLDSG6 said:

Nu.

http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/Legislatie_R/Cod_fiscal_norme_2014.htm#_Toc304299709

g) veniturile primite ca urmare a transferului dreptului de proprietate asupra bunurilor imobile şi mobile din patrimoniul personal, altele decât câştigurile din transferul titlurilor de valoare, precum şi altele decât cele definite la cap. VIII^1. Sunt considerate bunuri mobile la momentul înstrăinării şi bunurile valorificate prin centrele de colectare, în vederea dezmembrării, care fac obiectul Programelor naţionale finanţate din bugetul de stat sau din alte fonduri publice; Norme metodologice

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut . Pot vinde una din masinile familiei daca tatal meu nu este in tara (masina este pe numele lui)? Daca nu , unde voi intampina probleme si unde este nevoie de el . Multumesc frumos .

 

Rezolv , cunosc pe cineva acolo . Multumesc frumos . @YoYo_man

Modificat de quixy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic e nevoie de el peste tot, birou de copiat acte, primarie (pentru fiscal) si cam atat. Practic la primarie sunt mai stricti, daca ai o pila acolo nu ai nevoie de el nicaieri...

.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tatal tau trebuie sa mearga la cel mai apropiat consulat sa iti faca o imputernicire pentru vanzarea masinii in numele lui

falsul in inscrisuri este infractiune si se pedepseste cu inchisoarea

eu, ca si cumparator, nu as accepta sa semneze contractul de V/C decat proprietarul masinii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@z e n i t h perfect de acord . Cunosc legea ,  insa nu face masina cat costa drumul + actele necesare la consulat  pentru a putea vinde masina . Cel mai probabil o sa-l astept sa vina in tara . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O procura costa la orice consulat-ambasada 60 euro.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!