Jump to content

Antena activa & SDVC


Nik
 Share

Postare recomandată

A auzit cineva de o astfel de antena la VW?

Mi-am schimbat casetofunul original cu un VDO CD2703 si am observat ca receptia posturilor radio este mult mai slaba decat la cas-ul original. Precizez ca nu am schimbat nimic din contactele vechi, adik mufele masinii s-au potrivit perfect cu VDO-ul (boxe, alimentare, antena,sdvc).

Am citit in manualul VDO ca la unele modelele VW ar exista o antena activa, incorporata in acoperis, alimentata la 12V. Eu ma intreb daca nu cumva cas-ul vechi facea alimetarea prin mufa de antena.

Mai am o antenuta exterioara, situata pe aripa spate, dar care, din cate stiu eu, e folosita doar de telefonul masinii, si atunci cand o desurubez nu afecteaza cu nimic receptia (la fel de prost).

De SDVC (Speed depending volume control) stiti ceva? Nici functia asta nu merge pe VDO (care o suporta teoretic) dar pe cas-ul vechi mergea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Si la vento-ul meu este antena activa. Antena este inclusa in luneta (ultimele 3 liniute de sus) (nu e antena exterioara!!!!) si intr-adevar receptia radio scade daca montezi alt tip de casetofon. Problema asta mai apare si la Caddy nou. Si acolo se monteaza o antena suplimentara (cu amplificator incorporat).

Eu am pe masina un radio-cass GAMA de pe un passat 2002 si merge superb.

Am uitat sa scriu de SDVC. Nu este disponibila pe Vento. (in variata originala)

Teoretic creste volumul pe masura ce creste viteza pentru a acoperi zgomotul masinii. (nu urca pana la maxim). Pentru asta exista in spate la Radio-CD un pin care trebuie conectat. Nu stiu sigur dar unii spun ca de la vitezometru primeste semnal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut :vaidecapulmeu:

Mi-am cumparat de curand un casetofon nou, Pioneer DEH 3900 MP, excelent, pretz f mic, dar din pacate e cunoscut faptul ca Pioneer au o receptie fm destul de slaba. Am antena pe plafon, in spate pe mijloc, e luata de la o benzinarie MOL, am pus un cablu bun insa e destul de lung, problema este ca receptia fm e de kk-o.

Asa ca va intreb pe voi de unde sa imi cumpar si eu o antena radio buna, eventual sa fie vreo marca recunoscuta, daca exista asa ceva?? :D :P

Nu vreau sa apelez la amplificator de semnal, cred ca e o mare vrajala si cu alea, un meserias mi-a montat asa ceva, o mica cutiuta cu niste fire, luata de la Augsburg cu vreo 20 si ceva roni, dupa ce am facut cativa km prin Bucuresti (unde semnalul dat de posturile radio e mai bun ca de exemplu in Sibiu) se auzea mai rau decat inainte. Poate exista amplificatoare de semnal care chiar isi fac treaba, stiti voi ceva ??? :P

Am incercat la un magazinel care vinde statii de emisie receptie pentru soferi (in general de tir) dar alea nu au nici o legatura cu antenele radio. Am mai citit ca alea de parbriz, care se monteaza sub oglinda si au pe ele tot asa o cutiuta, cica amplificator, sunt ok, dar si de alea ma indoiesc. Sa pun o antena metalica pe aripa? cred ca alea au un semnal mai bunicel, nu prea imi place insa cum arata plus ca se gasesc destui idioti sa la rupa, eventual una cu motoras, automata.

Nu prea stiu, astept parerile si solutiile dumneavoastra, ANTENE RADIO bune, de unde pot lua (Net, Sibiu sau Bucuresti), la ce bani !!!!

Merci mult !!

O zi buna !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce antena ai originala pe masina? Pe plafon sau pe luneta?

Un amplificator de semnal bun este unul original care din cate imi aduc aminte e montat undeva jos la baza stalpului Dreapta B. De la dezmembrari poti gasi destul de ieftin, una noua e exagerat de scumpa....(nu retin exact dar parca peste 5 mil.era).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Amplificatorul respectiv este pe stalpul din spate, pe partea soferului, langa luneta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Thks, "paul_ral". Nu imi aduceam aminte exact. Am vazut pe un vento in dezmembrari prin 2005 dar nu mai era clara imaginea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci pentru rapiditate baieti

Pai ma gandesc ca daca eu am dat gaura pe plafon si am montat antena, e clar ca nu aveam, deci o fi pe luneta ceva, trebuie sa verific.

Sa inteleg ca trebuie sa feresc plasticul de pe stalpul spate si ar trebui sa dau de un amplificator? cum il cuplez daca exista si e functionabil, ce fac daca am acele liniutze de semnal (ultimele 2 de sus) pe luneta, renunt la antena montata de mine si trag cablu de acolo la casetofon, ar trebui sa existe o mufa pe luneta?

Ideea mea ar fi intradevar sa nu mai dau si alte gauri in caroserie si sa am un semnal mai bun decat acum.

La dezmembrari daca trebuie, sa intreb de un astfel de amplificator?? au toate golf3/vento cu antena originala pe luneta??

Merci inca o data, insist putin ca vreau sa prind si eu radio cum ar trebui si vreau sa gasesc cea mai buna solutie.

Numai bine !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt modele care au antena montata direct pe aripa. In acest caz aripa are o decupatura. Alte tipuri au amplificatorul de care vorbim aici. In ambele situatii la receptor soseste un cablu original de antena.referitor la SDVC radiocd-ul meu are intrare pentru semnalul de viteza. Acesta vine prin intermediul unui fir albastru cu alb in cupla TV13(culoare albastra) situat deasupra releelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

paul , ai zis ca are casetofonul si stii si cum se face montajul , la tine merge treaba ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin

Am gasit pe luneta mufa care se leaga la acele ultime 2 liniute. Din mufa nu iese nimic, cineva probabil ca a anulat-o (probabil ca belgianu ca de acolo e masina) cum sa fac sa suplimentez antena pe care am montat-o eu pe plafon cu cea originala din luneta si cu amplificatorul pe care sper sa il gasesc acolo, daca nu o sa cumpar.

Concret ce fire-cabluri trebuie sa trag la casetofon ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nimeni sa stie??

Inca o data, casetofonul il am montat (nu e original-e Pioneer), e totul ok.

Ma intereseaza problema cu antena, cum fac conexiunile intre antena, luneta, amplificatorul de receptie fm (ma gandesc ca asa se numeste) si casetofon ???

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu s-a umblat pe acolo ar trebui ca legaturile sa fie facute din fabrica. In schema din pdf antena (amplificatorul) este notat cu R11.Legatura dintre radio si amplificator/antena se face prin cablul coaxial.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La golf patru e montat in talpa antenei amplificatorul de semnal.Daca schimbi casetofonul nu mai este alimentat amplificatorul si atunci semnalul este slab.Incearca la tipul asta VAG4Ever .Are el adaptoare care asigura curent de la casetofon catre amplificatorul de antena.Costa 20 de lei si trimite prin posta.Eu am comandat saptamina trecuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer inca nu am apucat sa feresc plasticul de pe stalpul din spate dreapta unde sper sa gasesc acel amplificator. Nu vad insa de ce imi trebuie un adaptor, daca acel amplificator are nevoie de curent, trag cablu de curent de la casetofon pana la el, in spate. Casetofonul are un o iesire (un cablu mic) pentru asa ceva. Paul din schema aia nu prea inteleg mare lucru, cu olandeza nu prea le am, oricum intai o sa imi fac timp sa verific si sa vad care e situatia, dupa care sper sa pot lega atat antena cat si firele acelea din luneta la acel amplificator si la casetofon apoi.Sper numai sa nu fie in zadar. :biggrin: rectific - plasticul din spate de pe stalpul din stanga, nu din dreapta.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!