Jump to content

Senzori de parcare - Probleme & Retrofit (Touareg 7L)


ANSWERS
 Share

Postare recomandată

salut!

resuscitez acest topic pt ca vreau sa montez senzori spate pe un Touareg si as vrea sa stiu unde este cea mai buna pozitie in bara, incat sa simta bine obstacolele, sa aiba loc in spate (sa nu loveasca in armatura).

Firul pe unde este indicat sa il aduc in portbagaj? Difizorul / display-ul unde l-ati montat, pe unde se face traseul cablului din portbagaj spre fata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

distanta - asa cum zice si kit-ul... banuiesc.... 30cm - deci, la Touareg - cat mai jos... poti, in fusta.

 

rutezi firele pe partea stanga, display/buzzer - in stanga fata, unde sa se vada cat mai putin

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca il pun pe bord. doar sa se auda bip-ul.

cutia senzorilor as vrea sa o pun in lateral, in spatele stopului (asa am montat si la mine). daca leg pe firul de marsarier este posibil sa apara probleme/erori ( gen bec ars) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu vrea sa vada afisajul, il ascunzi pe undeva, sub bord, dar sa-l auda.....

 

leaga-l linistit la cablajul de marsarier.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Operatiunea s-a incheiat cu succes, am avut ceva de furca cu cablajul becurilor de marsarier, lampile fiind pe haion si firele fiind trase prin plafon, pe langa amortizoare.

Difuzorul l-am lasat in dreapta langa ultimul geam, se aude destul de tare si nu se vede decat daca te uiti atent.

senzorii, cei din laterale langa catadioptrii si cei din centru in buza de jos.

Firele intra printr-un dop de cauciuc din dreapta, cutia prinsa/lipita de carcasa de spuma a compresorului.

post-66542-14035117858825_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salutare,am si eu o problema la un touareg R5 ,imi merg senzorii perfect,si sunetul si ledurile doar ca butonul de sub navigatie care activeaza/dezactiveaza sensorii propiu zis , cand aprind lumina de comutator pe seara semnul "p" dupa buton trebuie sa aiba culoarea rosie , la mine este galben, daca tin apasat pe el se schinba in rosu daca ii dau drumu ramane galben, precizez ca sensorii si ledurile merg perfect doar lumina semnului dupa buton are o problema.Aveti idee de la ce ar putea fi ? Vreun scurt in spstele butonului , sau pe la fire ? Multumesc,help me !!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un senzor de parcare pe fata nou OEM costa 500 lei, stiu sigur ca am schimbat unul anul trecut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Am depistat un senzor parcare in bara fata pe colt care este defect. Am gasit pe net mai multe coduri, toti spunand ca sunt pentru VW Toareg. Stie cineva ce cod au cei originali pentru un Touareg 2006 ? Nu stiu sa il scot si la electrician vreau sa merg cand am senzorul. Stima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca sunt universale pentru gama vw-seat-skoda. Mi-a fost de mare ajutor trimiterea. Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa montez un bullbar si am senzori de parcare in bara. Tevile nu vin chiar in fata lor sa fie obturati ci sunt cam la 1 cm stanga dreapta dar ma gandesc ca au si senzorii o raza. A montat cineva sa-mi dea un sfat ? Multumesc !

Modificat de biuli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si nu poti proba, sa pui bullbar-ul provizoriu sau sa il tina cineva?

Oricum, parerea mea este ca arata nasol, mai bine investesti banii aia in altceva pentru masina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot oare dezactiva doar cei senzori care sunt obturati partial de bullbar, restul functionand corect ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se pot dezactiva doi dintre ei. Ori merg toti, ori niciunul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil o solutie este sa fie mutati cei 2 afectati  ? Oare nu se poate modifica unghiul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit mesajul asta mai vechi, stie cineva cum se pot anula din consola ? ...daca este reala informatia bineinteles.

 

Master Auto System

Nick anterior: Misteru

Oraş: Hunedoara

Maşina: Volkswagen

Model: Touareg Exclusive

Motorizarea: V6 TDI 245 CP

Posted August 26, 2011 · Report post

Buna!

Asta ma impiedicat si pe mine sa pun bullbar pe touareg din cauza acestor senzori.

Singura metoda este sa anulezi din senzori din consola.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil ca vrea sa zica sa anulezi tot sistemul - sau sa ii opresti din buton, cand intra in functionare. Altfel nu ai cum sa dezactivezi doar acei doi senzori

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut,

Nu stiu daca este problema sau nu insa mi se pare ciudat un pic comportamentul senzorilor la touareg 7L si anume cand ma apropii de obstacol sunetul se aude doar cand luminile de la indicator trec de jumatate si sunetul e prezent doar o secunda sau doua dupa care se opreste. Acelasi lucru il face si cand indicatorul este rosu si sunt chiar langa obstacol, piuie 1-2 sec dupa care liniste desi nu se schimba nimic la masina. Mi se pare putin derutant ca daca sunt langa obstacol si nu aud sunetul de atentionare pot bine mersi sa mai misc masina in directia obstacolului si sa o lovesc.

Tot ce am intalnit pana acum piuia continuu chiar daca nu se mai misca masina asa ca nu stiu daca e sistemul meu "special" sau "asa face toate"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

cand ai una dintre linii rosii, piuie continuu - sau trebuie....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot se opreste si daca sunt rosii dupa o secunda sau doua. Comportamentul intalnit pana acum a fost acela de a bipai cu frecvente diferite dar continuu atata timp cat esti inca aproape de obstacol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

cand este rosu, beep ul trebuie sa fie continuu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a schimba unul dintre senzorii de parcare din fata (cel de pe partea dreapta, din interior - langa numar) este neaparat necesar sa dau spoiler-ul jos?

 

 

Modificat de Deadly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca si vezi daca gasesti alta solutie - demonteaza grile, etc - de regula, la mai multe modele le poti demonta si altfel decat da farbricantul - nu imi aduc aminte in particular, la acest model - plus ca exista facelift si non facelift, nu ai precizat .....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze ca am omis sa precizez...masina e din 2006, non facelift. Multumesc!:icon_thumright:

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!