Jump to content

Becuri Passat B6


dintzauru
 Share

Postare recomandată

Am vorbit cu un baiat care se ocupa cu asa ceva si mi-a spus ca are D1S la pretul de 240 lei becul sau 220 lei daca le iau pe amandoua.

Mi-a spus ca nu-s chinezarii, ca are si ceva din China la 160 lei bucata.

Acum nu stiu ce sa mai cred.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, daca tot se da bara jos e recomandat sa le schimbi pe amandoua ca sa nu dai bara jos iar peste o luna sa-l schimbi si pe celalalt. Ca si durata de viata, au functionat amandoua la fel, deci se vor duce cam in acelasi timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc baieti, o sa revin cu ceva impresii dupa ce le schimb. :icon_bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Vin si eu cu o intrebare, am incercat sa schimb becul de la faza scurta am tras capacul de guma, am invartit putin de bec a iesit din far dar este prins intr-o chestie de plastic negru si nu reusesc sa scot becul din ea, care este smecheria? am incercat sa trag mai tare de bec dar tot nu a iesit. astept informatii noi sa ma apuc de treaba :)

Modificat de pit-bull
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa tragi tare de bec sa iasa din soclul acela. De la vreun contact imperfect poate fi sudat sau corodat si nu iese usor.

Trage cu nadejde!

Drive safe!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am tras de ma doare si acum degetul...o surubelnita dreapta am bagat-o usor si am facut parghie imediat a iesit...pe masina aveam ceva philips normale am pus osram night breaker plus dar parca numai reclama de ele.. o sa vad diferenta in afara orasului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Adevarata culoare o vezi dupa niste ore de functionare.

2. Sa nu ai asteptari de la un halogen ca de la un xenon.

Drive safe!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, a pus cineva leduri cree cu lupa de pozitii la bi-xenon?Sunt fiabile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu imi mai functioneaza becul de pozitie de pe dreapta fata. L-am schimbat si tot nu merge. La scanare imi da "electrical fault". Oare ce sa fac? Sa ma duc la un meserias sau as putea sa rezolv de unul singur?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

contactele din soclul becului, sunt ok ?

 

ai leduri sau becuri ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am becuri W5W.

Problema mare e ca in zona farului de-abia imi incape o mana acolo  si nici nu pot sa vad. Ar trebui sa dau jos farul? Si daca da, cum? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca sa dai farul jos, trebuie sa dai jos si bara.

 

e suficient sa tragi becul afara - vine si soclul lui si vezi cum sta treaba.

 

altfel, daca e totul ok in soclu (intareste un pic lamelele), atunci verifici continuitatea firului, pana in centrala electrica, precum si masa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scoate doar mufa de la far, pui o lampa de contril intre firul de pozitie si masa si aprinzi pozitia. daca merge, problema e in far,.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si care ar fi firul de pozitie, daca nu cer prea mult?

Multumesc!

ca sa dai farul jos, trebuie sa dai jos si bara.

e suficient sa tragi becul afara - vine si soclul lui si vezi cum sta treaba.

altfel, daca e totul ok in soclu (intareste un pic lamelele), atunci verifici continuitatea firului, pana in centrala electrica, precum si masa.

Cablul e ft. scurt si nu imi permite sa umblu la soclu, de-abia il vad

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si inca ceva. Am observat astazi picaturi de apa in interiorul farului, pe sticla. E normal? Poate de aia nu imi mai functioneaza pozitia.

Modificat de Tibo78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la service, mi-au demontat 'jumatate de masina' ca sa imi scoata farul si intr-adevar la un fir din interior era ciupita izolatia si imi facea un scurt.

Cu ocazia asta am schimbat si rulmentii de la alternator. Total 290 lei. (60 rulmentii + 230 manopera).

Apa din far se pare ca provine de la faptul ca am un por undeva la far si imi face condens.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, sunt si eu posesorul uni b6  si am o problema la care nu pot sa-i dau de capat, este vorba de lumina marsarier de pe haionul masinii. Am verificat instalatia electrica si aici ma refer la starea fizica si continuitateaa firelor, senzorul (bulbul) de pe cutia de viteze ,binenteles siguranta, toate sunt ok dar becul de mers cu spatele si senzorii de parcare nu functioneaza. Mentionez ca am si senzori de parcare montati ulterior, nu sunt originali de fabrica

Va rog sa va dati si voi cu parerea ce trebuie sa mai fac.

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu o mentiune pe care  am omis sa o amintesc mai sus, cred ca e important, si anume faptul ca martorul de bec ars de la bord ma atentiona din cand in cand dar mai nou nu se mai aprinde desi problema cu lipsa de tensiune la becul de mers cu spatele si senzorii de parcare inca persista. Pe siguranta aferenta marasrier-lui am tensiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

firele le-ai verificat pana in cerntrala electrica. Scoate mufa si trimite 12v pe firul de la lampa - vezi daca se aprinde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

firele le-ai verificat pana in cerntrala electrica. Scoate mufa si trimite 12v pe firul de la lampa - vezi daca se aprinde.

 

Florin, merci pt. ajutor, am rezolvat problema, defectul era un scurt la instalatia senzorilor de parcare,(senzori AM), am deconectat firele care alimenteaza partea de senzori si acum functioneaza lampa de marsarier. Urmeaza ca zilele astea sa ma ocup de senzori.

 

 Unde este amplasata centrala electronica si cum identific firele?, As vrea sa stiu , poate ma ajuta pt. alte defecte. Masina este B6 variant din 2006

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

centrala electrica se afla sub bord, pe partea soferului - in stanga -  scoti bucata de plastic de sub bord si te uiti in sus - o sa o vezi. Da-mi PM cu datele masinii si cu ce vrei sa iti trimit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu comutatorul de lumini in pozitia  'AUTO',  nu se mai aprinde nici un bec.

La scanare nu imi da vreo eroare.  

S-o fi defectat senzorul de lumina sau vreo codare ceva ?

Ce poate fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!