Jump to content

Becuri Passat B6


dintzauru
 Share

Postare recomandată

Daca e Xenon de fabrica ( OEM ) trebuie sa aibe reglaj automat ( cel putin in inaltime , daca e bixenon adaptabil si in stanga respectiv dreapta ) , e bixenon adaptabil daca are pozitia inspre grila radiatorului si nu inspre aripi iar in spatele pozitieu mai exista un bec care se aprinde doar cand sunt aprinse farurile si se vireaza ( stanga respectiv dreapa ) si arata asa 3c0941754gvwfar-bixenon-adaptivdreapta06-07--CyMHgZ.jpg .

Recomand sa il schimbi in service autorizat pt ca sa primesti garantie pt ca nu va fi ieftin dar daca pui original va avea viata lunga .

In cazul in care e aftermarket tot asa neaparat sa ceri garantie !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum se schimba becul? Pot sa fac asta eu? Cam cat costa un bec?

Daca ai becuri normale (cu halogen) trebuie sa cumperi H7. Pretul acestora difera in functie de firma si proprietatile becului, intre 12 si 65 de ron. Iti recomand Philips Xtreme Power. E cam 65 ron dar lumina data este foarte buna. Vezi si aici.

De schimbat, nu este foarte dificil, doar ca trebuie sa ai mainile mai subtiti... :cool: Bagi mana adanc in far, prinzi becul si tragi de el. Trebuie sa fi atent in ce pozitie a fost cel scos. La montaj - il impingi. Vei auzi un click. Nu ai cum sa-l pui gresit datorita formei soclului becului, dar trebuie sa respecti pozitia (la fel ca la cel scos).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

ajutatima si pe mine sa aleg ce este mai bun intre aceste becuri. Philips : x-treme power, blue vision, diamond vision, power 2 night, night guide, vision plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Te vor ajuta astea sper:

visionplus.jpgpremium.jpgnightguide.jpg

ecovision.jpgbluevision.jpgxtremepower.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi mult R a z v a n

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine are nevoie de ajutor ma poate contacta, consultanta gratuita :D

singura problema e ca nu se prea potriveste (ca si culoare) cu xenonul, am pozitiile ca doua lumanari, iar mai albastru decat bluevision nu stiu ce ar fi

te rog, zi-mi si mie cum sa schimb exact becurile la pozitiile fata, mentionez ca ma modelul acela care e langa aripa, nu in locasul cu faza lunga (ca la celalalte modele mai noi). Am tot citit aici si nu imi dau seama de un lucru; cumva becul de pozitie e in locasul acela cu farul pe faza scurta, adica daca scot becul de far pe scurta (langa el e si cel pe pozitie) nu dau decat de o gaura unde tre sa intre becu de faza scurta, acela de pozitie nu-l gasesc. exista cumva si un diy cum se scot aceste becuri de pozitie (numai pentru b6)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

becurile de pozitie sunt separat de faza scurta. au alt capac de protectie si trebuie sa iti bagi mana prin locuri foarte stramte si intunecoase. dup-aia tragi de fire si iese becul cu tot cu soclu. Daca nu cumva ti-e ars becul, te sfatuiesc sa-l lasi aprins ca sa vezi mai bine pe unde cotrobai. La fel si la montaj, lasa-le aprinse si te uiti din exterior. E simplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca le lasi aprinse la inlocuire, risti sa arzi siguranta. Am patit-o eu si alti colegi. Pe urma cauti sigurante...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa o fi, Victor. Pentru siguranta poate e mai bine sa le tina stinse in timp ce le inlocuieste. Eu unul le-am lasat aprinse tot timpul. Mi-a dat eroare de bec ars cand am scos becul si calculatorul a intrerupt curentul la bec ca imi faceam probleme ca am cumparat becuri arse. S-a rezolvat dupa ce am pus contactul din nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles baieti, multumesc, asa o sa fac o sa le las aprinse pana le scot, iar cand le inlocuiesc o sa le sting, apoi fac proba cu cele noi si le bag inapoi.

multumesc inca odata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asta e solutia de compromis cea mai buna :(

A si inca o chestie...

(...) mentionez ca ma modelul acela care e langa aripa, nu in locasul cu faza lunga (ca la celalalte modele mai noi). (...)

Nu exista modele mai noi de faruri sau mai vechi.

Alea de care zici tu sunt farurile cu bi-xenon adaptiv :)

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie careva de unde pot face rost de clema asta de prindere a becurilor in far (e in poza de mai jos) eventual un cod si un pret ...chiar si de reprezentanta?

post-31774-1268058213_thumb.jpg

Modificat de criv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(...)La mine a cedat acum o saptamana un BlueVision de pe scurta (partae dreapta), dupa 7 luni de folosinta ;) (aprilie-noiembrie 2009)(...)

Pff, s-a dus si al doilea bec BlueVision miercurea trecuta :)

Deci in conditii de utilizare 70% pe timp de noapte + functia coming/leaving home avem urmatoare statistica:

- primul bec a "decedat" dupa 7 luni

- al doilea bec a "lesinat" dupa 10 luni

Trist as putea zice, ca iar am faruri chioare :banghead: (Plus ca becurile sau si scumpit intre timp, de la ~50 RON la ~70 RON bucata :mellow:)

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

as vrea sa-mi pun si eu proiectoare pe Black-editionul meu

problema e ca nu am suport in grila pentru ele .... si nici nu stiu de unde sa cumpar si cine sa mi le monteze

un sfat ? o idee?

a vazut careva proiectoarele gen leduri cum e pe a6 montate pe un passat? si daca da ... au aceeasi eficienta ca si proiectoarele ?

cam multe intrebari...sper sa aveti rabdarea pentru a raspunde la toate :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate sunt offtopic, dar eu inca am pe masina becurile cu care a venit masina,,,si am 60 de mii km si 4 ani...Cum de nu rezista si philipsurile mai mult?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Simplu. Becurile stock dau lumina mai putina si rezista mai mult in timp. Cele care dau lumina mai multa rezista mai putin. Si pe cutie exista un desen foarte explicit in acest sens. Deocamdata xtrem-urile m-au tinut, am 1 an de cand umblu cu ele, dar prin oras le tin stinse marea majoritate a timpului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine a decedat un x-treme acum 2 saptamani. Au fost cumparate prin aprile daca retin. Am mers non-stop cu ele aprinse. La mine nu s-a ars efectiv, la un soc mi-a sarit o parte din filament.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si-a montat cineva becuri cu leduri pe faza scurta (de intalnire)? Oare dau suficienta lumina? Am gasit ceva cu urmatoarele specificatii:

18 SMD 5050 LED H7 Car Automotive White Light

Socket type: H7

Power: 2.7 Watt

Voltage : DC 12V

Output :80 Lumen

Color Temperature :5000-6000K

Light color :Pure White

Length: 50mm

Width: 25mm

h77d.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mai pus cineva rezistente pt anulat eroarea? eu am gasit prin casa ceva de 100 de ohmi si 20w... Mai vazusem undeva ca ar trebui ceva de 8-10 ohmi...pana la urma care e valoarea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe pozitii sau faza scurta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce parere aveti despre becurile MTEC ??? are cineva pe masina ?? merita?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut si Hristos a inviat ! Care ma ajuta cu faza scurta dr, la un B6, care e pozitia becului ? nu il pot pune....MS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa observi pozitia corecta a becului, poti vizualiza pe cel de la faza lunga, de pe partea soferului... La montarea becului il impingi in soclu pana face un "click". Eu ca sa ma obisnuiesc m-am "antrenat" cu cele de la faza lunga, unde ai acces mai facil... Cu putina rabdare (si cu maini subtiri) vei reusi... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!