Jump to content

Becuri Passat B6


dintzauru
 Share

Postare recomandată

Montarea ccfl pe pozitie necesita ceva modificari la instalatia masinii sau este plug&play? Are mufele necesare sau trebuie taiate ceva fire la instalatie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

xtreme power de la philips au cea mai alba lumina pe care o poate da un halogen. Ca sa iti faci o idee de cat e de alba, iti spun doar ca poti sa-ti dai seama imediat ca nu e xenon. Totusi, e mai alba si mai puternica decat un halogen default.

Momentan am xenon de 6000, insa mi se par prea...nu stiu au si o tenta usoara de albastru care ma deranjeaza. Si vreau ceva alb-galbui cu care sa pot vedea si cand ploua :( Culoarea din poze mi se pare perfecta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la ce pret a ajuns kittul pentru pozitii?

Mutumesc!

pai se gaseste pe net . cel mai ieftin l-am gasit la 17 euro . iti pot da nr. de tel pe PM daca vrei .

eu nu am nici o treaba cu cel care vinde sa nu se inteleaga gresit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@florinC: atata as avea de spus despre Xtreme: the best of two worlds / impaci si capra si varza. Poza a fost facuta cu aparat DSLR, calitatea imaginii e destul de buna si corecta. Cand te uiti pe viu, becurile au o usoara tenta galbuie.

Modificat de clau_75
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi as pune si eu pe masina philips xtreme power.deci spuneti ca merita?

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-in 13 pagini nu am auzit pe cineva sa se vaite de x-treme power

-le-am avut pe lunga si dupa aproape 1 an le-am pus pe scurta , in continuare multumit.

-pe becurile fara lupa se vede cu adevarat diferenta intre x-treme si celalate becuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu mi-am pus x-treme power adevarata lor calitate se vede atunci cand circulati pe drumuri care nu sunt luminate, cand le-am pus ziua nu prea mi-am dat seama daca e vreo diferenta, in sa seara cand am mers la o scurta plimbare pe un drum neiluminat am ramas uimit de ce pot aceste becuri, din instinct mereu ma uitam sa nu cumva sa fi mers cu faza lunga, dar nu era faza scurta care isi face deacum treaba asa cum imi doream, cu cele stock am inebunit cu ele, nu vedeam nimic, cu X-Treme power eu vad cam la 50 60 de metri in fata pe drumuri neiluminate....deci eu zic ca merita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cost total: 4 lei.

(XTreme Power pe scurta)

De unde ai luat becurile W5W portocalii ?! :rolleyes:

Lumina becurilor XP de la philips, nu e chiar alba ca in poza colegului clau_75, are oarecare tenta galbuie :)

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intradevar au o tenta galbuie dar foarte, foarte putin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intradevar au o tenta galbuie dar foarte, foarte putin

poate ma ajuti putin (vad ca ai schimbat becuri !) cand infigi begul H7 in far , cade pe pozitia buna si il lasi asa sau mai invarti de el in stanga sau in dreapta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Becul h7 are o singura pozitie in care intra, nu ai cum sa il bagi altfel pentru ca nu va clipsa.

Ca sa il scoti tragi pur si simplu de el, cand il montezi la loc il potrivesti pe pozitie si il impingi pana se clipseaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atasez o poza , sper sa intelegi in mare cam cum trebuie pozitionat becul inainte de al introdue in locas,eu am bagat mai intai partea rotunda si apoi am cautat decupatura unde va intra si acel piciorus, numai tin minte daca este bine cum le-am pus in poza sau cu acea decupatura spre motor

post-19020-1260648821_thumb.jpg

Modificat de Alinushu2007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult pentru sfaturi si poza !

Tocmai mi-am montat pe pozitii becuri cu led. Bineinteles ca imi aparea eroare de bec ars si dupa 5 secunde se stingeau. dupa cateva teste am reusit sa-i dau de cap: o rezistenta de 100 Ohmi la 10W pusa in paralel pe cablurile de alimentare a becului a rezolvat problema. Fiind de putere (10 W) se incalzeste foarte putin si nu afecteaza deloc incinta farului.

Modificat de dm76ro
Nu mai da QUOTE la mesajul anterior. Foloseste ADD REPLY sau FAST REPLY. Multumesc.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(...) numai tin minte daca este bine cum le-am pus in poza sau cu acea decupatura spre motor

E corect cum ai incercat sa arati tu :icon_thumright:

Acel piciorus trebuie sa fie spre aripa nu spre motor :biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ce fel de rezistente ati folosit? Carcasa ceramica sau metalica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus rezistenta ceramica, si totul pana acum a functionat ok. Se incalzeste, dar foarte putin.

Modificat de dm76ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.

Ma intereseaza LED-urile pe masini de cand le-am vazut prima data ! Atat pe stopuri , semnalizari , iluminat numar , pozitii , celebrele DRL-uri Audi ( luminile de zi prima data aparute pe S6 ) cat si cele mai noi inovatii pe faza scurta Lexus LS si faza scurta/lunga Audi R 8 , ceea ce e departe de noi , dar ar trebui sa stam pe faza in continuare pt noi implementari :icon_thumleft:

Dupa cum se stie problema noastra pana acum in legatura cu trecerea la LED-uri a fost BC-ul care oprea curentul de la ele fiind consum mult mai mic , dar de curand au aparut modele de LED-uri stabilizate care nu mai necesita instalarea unei rezistente pt a nu avea simtome de bec ars .

Eu mi-am montat deocamdata pe masina la iluminat numar si la pozitia fata LED-uri SMD si sunt foarte multumit de lumina care o emit ! Pozitiile din fata nu mai au de loc tenta galbuie pe langa bi-xenon-ul OEM ;)

M-ar interesa daca si-a montat cineva la pozitii fata LED-uri de tip T10,W5W

LED:13 SMD High-Power t10-13%20smd.jpg nu stiu daca ar incapea , eventual alte variante , daca si-a montat cineva la semnalizarile fata sau la iluminatul din interior unde dupa inchiderea usilor BC-ul opreste lumina treptat ceea ce nu stiu daca afcteaza LED-urile :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In plafoniere merge sa pui smd-uri simple, albe sau cum vrei tu. Se aprind frumos si nu dau eroare de bec ars.

La pozitii sau la nr. din spate, dau eroare, deci trebuie puse in paralel cu o rezistenta, sau daca ai bani, desi nu merita, iti iei anulatoare de erori sau cum D.zeu le zice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am primit raspun foarte prompt de la b_76_jaf care are un topic de vanzari aici unde se gasesc cam tot ce avem nevoie in materie de lumini cu sau fara LED-uri , fara a avea nevoie de nici o interventie suplimentara pt LED-uri cu SMD pt ca au CAN BUS , ceea ce inseamna ca elimina eroarea de bec ars deci se pot monta fara probleme de oricine !

Ramane sa le incercam fiabilitatea LED-urilor si sa beneficiem de lumina lor puternica ( cu culoarea apropiata Xenoanelor ) alaturi de consumul redus si in mod normal de viata mult mai lunga !

Modificat de slyd8r
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare,

-becurile(ledurile) semnalizare oglinda stanga merg doar cand vor ele,probabil vreun contact ma gandesc,nu-mi arata in bord nimic de bec ars,a mai patit cineva?stiti cum se da jos tot blocul sa-l schimb daca nu e contact?,trebuie demontata oglinda din interior?vreau sa ma asigur ca sunt arse inainte sa cumpar.

multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La arderea unui led nu-ti apare la bord nimic. Doar la becuri...

Nu cred ca sunt arse (se ardea 1 nu toate odata), mai repede este un contact imperfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut problema asta la o skoda... intrase apa la ele si faceau scurt..se oxidase placa... trebuie demontata toata oglinda carcasa oglinzii ca sapoti ajunge la semnalizarea mica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o problema: nu merge faza scurta stanga. Martor de bord aprins.

Cu comutatorul in pozitia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!