Jump to content

Altea - probleme cu stergatorul spate


Corneliu
 Share

Postare recomandată

Din pacate, am o mica problema cu Altea, mai precis cu stergatorul spate. Desi a functionat foarte bine pana acum, de o saptamana nu mai reactioneaza in nici un fel. De fapt nu se mai aude click-ul releului, nu pulverizeaza apa si nu sterge. Am verificat sigurantele si totul pare OK. Ma gandeam sa inversez releele intre ele, cel pt fata cu cel pt spate, sa vedem ce se intampla. Eu suspectez releul, din moment ce nu se mai aude cuplarea acestuia. Are cineva o alta idee?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verfica daca portbagajul este bine inchis sau daca nu ai vreo problema de contact,prea multa vazelina pe contacte etc etc;nu de alta dar daca nu este bine inchis nu se activeaza stergatorul luneta.Stiu ca atunci cand nu e bine inchis iti apare semnul pe bord insa nu intotdeauna,au mai fost cazuri.Sper sa nu fie releul sau mai rau,motorasul dar mai inainte incearca cum ti-am zis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa verific, dar cred ca ai dreptate. Am reglat de curand inchiderea la portbagaj, dar se pare ca se inchide doar pe prima treapta, chiar daca pe bord nu apare nimic. Multumesc pentru sfat, nu m-as fi gandit la asta niciodata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Asa este, hayonul se inchidea la prima treapta si din aceasta cauza nu mergea stergatorul, DESI PE BORD NU SE APRINDEA MARTORUL DE USI DESCHISE. Am rezolvat problema, multumesc pentru sfaturi!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am patit de doua ori ca nu mergea si nu inchisesem eu bine portbagajul. pe bord nici mie nu-mi aparea nimic

cred ca avertizeaza doar usile deschise

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da,avertizeaza si portbagajul insa din motive misterioase nu se aprinde semnalul de pe bord,lucru care induce lumea in eroare si ne facem ganduri direct la un defect de motor sau cel putin de vreo siguranta,releu...dar defapt este doar un defect de contact.Ce ti-e si cu electronica asta... :cheers:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e asa e urat din partea seat pt ca masina mea are 3 luni si nu s-a aprins niciodata, de noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sistemul de inchidere la portbagaj are doua nivele. Unul este de siguranta iar celalalt ichide total portbagajul. este adevarat ca daca inchide doar la primul nivel martorul din bord nu se aprinde insa poti sa-ti dai seama de aceasta cand inchizi masina si nu mai primesti semnalele luminoase declansate de inchiderea centralizata.

Modificat de marko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu,de exemplu,nu mai am 2 nivele ci doar unu;l-am scos pe primul(cu ajutorul laptopului) ca ma inerva cand vroiam sa deschid repede portbagajul dar si atunci ca si acum imi arata cand haionul nu e bine inchis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

la mine singurul semn ca e inchis pe pozitia 1 e ca nu merge stergatorul spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!