Jump to content

Ce ati alege intre Touran v1 si Touran v2 (facelift) ?


croco
 Share

Postare recomandată

Eu insist putin si iti voi spune ca nu vei gasi o masina cu km doriti de tine. Faptul ca o masina are carte de service e cam irelevant deoarece se acestea se pot obtine contra unei sume modice. Numarul de km in 99% din cazuri este modificat. Insa un numar de genul 200k km nu trebuie sa te sperie. Nu stiu in ce masura vei putea sa faci o verificare a masinii inainte de cumparare. Din ce am citit pe forum am vazut ca majoritatea vinzatorilor nu prea accepta asa ceva. Doar daca ai la tine o interfata vag-com si laptop si ii faci o scanare sa vezi daca are vreo problema. Pe linga volant, alte probleme mai pot fi la turbina, injectoare ( scumpe in draci), EGR ( asta nu e capat de lume) si cel mai important sa nu fi fost lovita rau. Nu mai spun de interior, care trebuie sa arate bine, fara jumulituri si alte prostii. Daca poti sa-i faci un test drive calumea sa vezi cum merge ar fi ideal. Nu vreau sa te dezamagesc, ci doar sa stii la ce sa te astepti.

Mersul cu viteze mici afecteaza volant, indiferent de tipul cutiei de viteze. La DSG tot aceeasi volant o ai.

Tot nu inteleg de ce nu vrei DSG ... Personal sint satul de manuala pina peste cap.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sustin partial ce spune kasius in ce priveste km. Nu chiar 99% din cazuri au km manariti, dar au inceput si in Germania sa practice sportul asta, in special turcii si arabii. E bine totusi sa fii pregatit pentru asta. Daca ai posibilitatea, fa-ti o cunostinta la o reprezentanta VW si cand esti langa masina il suni pe om si ii dai seria de sasiu sa o verifice in sistem, sa ii vada km si ce interventii a avut asuprea ei. Te poti edifica in ce priveste km.

Sustin 100% cutia DSG, care dupa cum stii este si manuala si automata, dar care lucreaza foarte bine cu motorul.

As mai adauga sensorii de parcare, care sunt foarte utili.

Chiar daca masina nu are roti de iarna e de preferat sa iti iei de acolo un rand de roti, pentru ca le gasesti mult mai ieftin decat la noi, iar iarna e aproape

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant. Nu m-as astepta de la un dealer VW sau masini returnate catre firmele de leasing, sa aiba Km modificati, dar orice este posibil. O sa am VAG COM si laptop cu mine.

Nu prea sunt adeptul cutiei automate si doamne fereste sa ai probleme cu ea: ori nu sunt meseriasi care sa o faca, ori pretul reparatiei / inlocuirii este f. mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu scuzele de rigoare, pune si senzorii de parcare. Macar cei spate ca doamne ce mai merita. Darf ai grija sa fie cei originali si nu aftermarket.

Acum tot ce iti mai trebuie e sa stii sa folosesti interfata aia :icon_thumright: Numarul de km este stocat in cel putin doua locuri. ECU si IC parca. Si trebuie nu fie cam la fel. Sa nu ai erori la airbaguri ca sint scumpe, la esp pe linga cele de mai sus...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si-a facut un amic zilele trecute o diagnoza la skoda si si-a verificat si nr de km, iar ce ii arata in vag com era mai putin decat ce ii arata pe bord, nu cu mult dar era dierenta, asa ca sa nu te sperii :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca exista diferenta intre km stocati in ECU si bord. Oricum, daca sunt modificati, nici cu VAG COM nu pot afla mare lucru. Doar daca pot obtine istoricul complet al masinii in functie de VIN (presupunand ca masina a fost dusa numai la service VW autorizat).

Mai mult ma intereseaza sa nu fie probleme la motor, injectoare, turbina, senzori / sonde, ABS, ESP, airbag, etc.

Cum vad km/odometer la masini non EDC-15 cu VAG COM ? Exista vreo sectiune pe forum dedicata pentru VAG COM ?

Scanarea completa a tuturor modulelor este prima chestie care o fac. Daca exista erori, se sterg, fac un test drive, si scanez din nou. Alte sugestii sunt binevenite. Evident ca citesc documentatia VAG COM si invat :)

PS: Multumesc croco si kasius pentru informatii si timpul acordat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vasilepop nu e problema chiar daca nu are senzori.nici a mea nu a avut .i-am pus dupa aia .deci important e sa ai cit mai multe optiuni de fabrica.chiar daca una nu e se rezolva si dupa.

si totusi daca ar fi sa o schimb ar avea cutie dsg.cum zicea si kasius e putin mai costositoare dar merita comfortul.

si eu am avut de ales intre 7 si 5 locuri.am ales 5 pt ca zic eu ajung la cit e de mare masina.asta fiecare o gindeste in felul lui.

dar motorul de 2.0 l is face foarte bine datoria mai ales cind esti si incarcat si in depasiri.

Modificat de flotouran95
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pentru initiatorul topicului: intre Touran 1 si Touran facelift alege Sharan facelift.

Sigur o sa te "molipsesti".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

speedo dupa tine ar merge un face lift de sharan pe touran?dupa mine nu cred .deci sa ramanem on topic.

apropo croco nimic nou?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu,dar daca ar merge sigur v-ati face un facelift ca asta:

post-10065-1227290662_thumb.jpg

Gata ,am plecat nu dati cu pietre!! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sper sa mai fie de actualitate intrebarea: iti recomand cu caldura Touran facelift dar nu din cauza exteriorului (cu toate ca xenonul adaptiv este extraordinar), ci pentru TSI. este un super motor: mergi calm cu el consuma putin, il duci in 7000 RPM, se dezlantuie si ai o masina (aproapre) sport.

iar recomandarea de DGS este super OK. nu are nimic in comun cu o cutie automata normala.

sper sa mai fie de actualitate intrebarea: iti recomand cu caldura Touran facelift dar nu din cauza exteriorului (cu toate ca xenonul adaptiv este extraordinar), ci pentru TSI. este un super motor: mergi calm cu el consuma putin, il duci in 7000 RPM, se dezlantuie si ai o masina (aproapre) sport.

iar recomandarea de DGS este super OK. nu are nimic in comun cu o cutie automata normala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RaduN, daca imi permiti, tu faci o recomandare vizavi de motor nu de masina. Iti dau perfecta dreptate, dar as mai adauga ca motorul acesta exista si pe modelul dinainte de facelift (v1)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze, nu stiam. Credeam ca TSI s-a lansat odata cu v2. Cel putin in RO / Buc nu am vazut nici un v1 cu TSI (e drept ca si v2 cu TSI sunt rare).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
Street-Bass-Zone
Touran v2 cu Km putini / an 2007 erau tentante (masini aproape noi), in comparatie cu modelele 2005-2006 cu 2.0 TDI, dar un Highline v1 arata foarte bine. Motorul 1.9 TDI nu face fata la incarcare maxima (7 persoane ) ?

Salut, a ajuns cam greu dar pe mine ma tentat Touran v2 Exclusiv cu Km 30.000 / an 2008 cutie manuala ca sa nu uit placerea de a schimba vitezele pe poftele mele (parerea mea). La 50-60 de ani o sa imi achizitionez un DSG si un joistic ca sa nu mai depun asa mult efort la condus. :biggrin: Bratele imi vor fi obosite de la exces de cutie manuala si la batranetile mele nu voi mai fi asa de agil.

Am incercat si eu un Touran DSG si mi-a placut rapiditatea cu care schimba vitezele si are si optiunea manual ca sa nu te plictisesti la volan :) asa mai merge.

Motorul 1.9 TDI e ok la mine face fata la incarcare, eram 2 persoane si 500 de kg in spate si tragea bine pe autostrada si i-am dat mult si bine 170-180 prin Germania dar am sa mai cumpar niste caluti.

Iar faceliftul asta e beton fata-spate.

Si Touran v1 arata foarte bine el ma atras la clasa asta de cand a aparut dar Touran v2 de asta m-am indragostit. :wub:

P.S. Parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut am un touran din 2004 1.9 TDI 105 CP trendline si vreau sa-i fac upgrade la facelift ( sa-i schimb toata fata bara , capota farurile aripile etcsi spatele )

A mai facut cineva lucrul asta ? Stiu ca la spate merge fara probleme dar nu stiu partea din fata si cam la ce costuri s-ar ridica.

De vandut sa-mi iau altul mai nou nu cred ca voi face acest pas avand in vedere ca am 170 mii de km si am schimbat la ea cam tot volant + ambreiaj , EGR , distributie placute , masina merge bine nu ma plang de ea is multumit o am de 3 ani .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos locked şi unlocked this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!