Jump to content

Coduri de motor si norme de poluare SEAT LEON 1M


Roger
 Share

Postare recomandată

Am gasit un Leon din 1999 luna 11.Proprietarul mi-a zis ca masina e euro 3 masina si scrie si pe acte euro 3.Eu stiam ca leon-ul euro 3 diesel s-a facut din anul 2000 in sus.Stie careva ce sa fac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 164
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Roger

    24

  • Ebi

    16

  • GABIVVX

    12

  • 99MHY

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dupa jumatatea anului '99, calendaristic vorbind, incepe anul "auto" 2000

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-au facut si in 99, exact pe principiul explicat de Mishutz.

Ce cod de motor are masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

   Dupa cum am mai scris, desi am 1,4 16V, 2001, AXP in carte am trecut Euro 3. Altii cu AXP se lauda ca au masina Euro4. Am scris la RAR un email  sa-i intreb de ce altii cu masini din acelasi an cu mine au alta norma de poluare. Mi-au raspuns dupa o zi:

"Buna ziua,
Pentru reanalizarea incadrarii in normele de poluare, va rog sa prezentati vehiculul, impreuna cu cartea de identitate a acestuia in original, la una dintre reprezentantele noastre teritoriale. Nu este necesara o programare in acest caz, iar solicitarea de reanalizare a cazului o veti adresa sefului de reprezentanta.
Cu stima,"

  Saptamana viitoare ma prezint la RAR sa vedem daca ma avanseaza. Daca se renunta la taxa de poluare la inmatriculare, se va pune o taxa anuala in functie de norma de poluare, asa ca chiar daca nu vrei sa vinzi masina, norma va conta in viitor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca a fost inscrisa in 2008 este justificata greseala lor.Atunci au intrat noile normative si grilele pentru euro si era bulibaseala mare si nici nu erau pusi la punct cu sistemul de clasificare.

Atunci am fost cu o masina din 99 D4 in acte,inginerul de la RAR mi-a spus clar..iese 100% euro 3 dar avem sanse sa iasa euro 4.....bineinteles ca masina a iesit euro 2 (stiiam ca asa iese,dar am crezut ca o greseala din partea lor o sa fie benefica pentru cumparator ) :lol: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   A fost inscrisa in februarie 2006 cand masinile trebuiau sa fie minim Euro 3 si orice altceva in plus nu aducea nici un beneficiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare!!

 

    Am  reusit sa fac rar-ul!!! Spre fericirea mea a iesit euro 4!!! 

 

Deci AXP este euro 4!

   Eu cum am zis mai sus am aceeasi masina dar cu euro3. Tot mai sus am zis ca ma duc la RAR sa-mi modifice cartea. Au zis ca daca este gresita, nu ma costa nimic. Asa ca vreau sa fiu sigur ca este gresita. Imi puteti da din Cartea de Identitatea,  ce scrie la pozitia 5, la numarul de omologare. La mine este ABSE121611C85E3/2001, Cred ca este un numar vechi, masina fiind inmatriculata in Romania in 2006. Cred ca acum este un numar nou de omologare care se termina in E4. Daca puteti, puneti pe site partea cu cartea in care se vede acest numar ca sa ma pot duce la RAR documentat.

post-76326-0-15541900-1403195727_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Am fost la RAR cu masina mea cea cu AXP Euro3. Au fost foarte politicosi, dar au zis ca daca a fost Euro 3 trecuta, asa va muri, Euro3. S-au uitat pe calculator si cel putin la nivelul meu de echipare, data fabricatiei, etc, este Euro3. Nu mi-au luat nici un ban pentru consultanta. Deocamdata nu ma deranjeaza, taxele nu sunt in functie de Euro2,3,4,5, si nu vreau sa o vand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut tuturor, pana la urma nu am inteles cod-ul motor AUQ 1.8T este euro 4 sau 3? Vad ca unii au in carte euro 4 iar eu vreau sa cumpar zilele astea un Leon si are in carte euro 3, masina este din 2000 , inmatriculata in 2003 sau 2004. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiu ca benzinarele nu sunt E3, doar 2 si 4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   O fi adevarat la VW, dar la SEAT poate sunt si Euro 3, chiar daca acelasi cod de motor la VW este Euro 4. Pai nu am eu Leon cu cod AXP si este Euro 3 pe cand la VW este Euro 4? Oricum, unica autoritate care poate sa spuna ce norma de poluare are un motor, este RAR, chiar daca 100 de oameni de pe forum zic altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este asa ceva,un cod motor numa-i o singura clasificare poate sa aiba, si este 2 sau 4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Euro 3 sunt diesel, nu exista benzinare euro 3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Salutare!!

 

    Am  reusit sa fac rar-ul!!! Spre fericirea mea a iesit euro 4!!! 

 

Deci AXP este euro 4!

   Eu cum am zis mai sus am aceeasi masina dar cu euro3. Tot mai sus am zis ca ma duc la RAR sa-mi modifice cartea. Au zis ca daca este gresita, nu ma costa nimic. Asa ca vreau sa fiu sigur ca este gresita. Imi puteti da din Cartea de Identitatea,  ce scrie la pozitia 5, la numarul de omologare. La mine este ABSE121611C85E3/2001, Cred ca este un numar vechi, masina fiind inmatriculata in Romania in 2006. Cred ca acum este un numar nou de omologare care se termina in E4. Daca puteti, puneti pe site partea cu cartea in care se vede acest numar ca sa ma pot duce la RAR documentat.

 

Emission standard 0GG Emission standard EU4

Numar sasiu VSSZZZ1MZ1R055487

Model Leon Stella

Data fabricatie 03.01.2001

An model 2001

Cod vanzare 1M13C4

Cod motor AXP

Cod cutie viteze DUW

 

Masina ta este E4 100%,e o greseala a celor de la RAR.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Si totusi, la poz. 5 din cartea de identitate care este numarul de omologare? La mine este cu E3: ABSE121611C85E3/2001.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Desigur ca o gasesc. AXP = Euro 3. Asa o am si in acte, asa este in liste, asa a zis RAR, dar voi tot ziceti ca este Euro 4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca am gresit ...si link-ul pus este de pe vremea lui Iancu Jianu sau Horea,Closca si Crisan.

Dupa 2008 cand au schimbat sistemul de clasificare sau omologare,nu mai exista euro 3 la vag-uri benzinare.

Am remarcati si eu in lista Bora euro 3 benzina si G4 euro 3 benzina....eu nu am vazut niciodata un G4 omologat la noi cu norma euro 3.

http://vwforum.ro/topic/64426-motoare-14-si-16-benzina-golf-4-norme-poluare-rar-romanesc/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Or fi schimbat sistemul dupa 2008, dar daca masina a fost inmatriculata in tara inainte, (cum este a mea in 2006), in acte scrie Euro3 si asa ramane, numai daca stie cineva ce ar trebui facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am senzatia ca trebuie sa imi mai omologheze inca o data actele(posibil asta o sa coste ceva bani) exact ca in cazul vag-urilor aduse din usa care au alte norme de poluare si care nu sunt recunoscute in Europa.

Mergi la un RAR de la tine din oras si stai de vorba cu unul din inginerii de acolo.E totusi posibil ca sa scapi mai ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Cunosc personal un ing. de la RAR care a zis: " Daca este omologata odata cu E3, asa moare".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci ai un avantaj,esti singurul proprietar de AXP euro 3 din Romania. :lol:

Cam nasol pentru cel care o sa cumpere masina pentru ca este inscrisa inainte de 2008...si mai este si E3...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  Or mai fi si altii cu AXP euro 3 daca au inmatriculat-o cu mai mult de 7 ani in urma. Din fericire nu vreau sa o vand si oricum mai mult de 2000-2500 euro nu face. Sa stiti ca si in actele de Germania scria Euro 3, este drept urmat de "und D4".

Modificat de Ebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna seara!

Imi poate spune cineva ce euro am pe un Golf 4, 1.9 AGR din 1999 cu seria de sasiu:

WVWZZZ1JZYB047014.

 

Pe ce site pot gasi norma euro in functie de seria de saiu sau codul motorului?

Modificat de marius3339
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna ziua,

Masina are descrierea: Seat Leon benzina, Cod AZD, 1.6, 16V, an 2002. In cartea ei din Germania scrie E3. Colegii de forum scriu ca in RO se incrie la E4, oare este cu putinta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!