Jump to content

Proces contestatie amenda


wolfydRg
 Share

Postare recomandată

multumesc tuturor care mau sustinut dar si celor care nu

1. 111 eram pe franare la incuputul unei localitati (sascut) dinspre bacau pt cei ce stiu zona

2. aveamun motiv intemeiat de alergam asa de tare

3. prin statie mi sa spus ca e liber sascutul dar acel coleg era in fata radarului care iesise de pe o straduta laturalnica

4. nu cred ce nimeni care imi spune ca el niciodata nu a alergat cu peste 100 in localitate indiferant de cadere libera sau mai stiu eu ce

5. cred ca solidaritatea si pasiunea ce ne uneste pe noi pe acest site ar trebui sa functioneze indiferent daca am incalcat sau nu legea

BY SAFE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 367
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ondin

    26

  • joky

    24

  • Jetta20tdiHLDSG6

    20

  • The_Ego

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

Snakes, imi pare rau ca nu ai inteles nimic din ce ti-au spus colegii de forum aici. Sau mai nimic. Eu iti spun doar atat:

Fereasca Dumnezeu!!!! ca vreodata vreun sofer care are toate cele 5 motive de mai sus, enumerate de tine, sa-ti loveasca copiii care se intorc de la gradinita si traverseaza strada pe la trecerea de pietoni. Cred ca niciunul dintre cele 5 motive enumerate de tine mai sus nu l-ar scuti pe ala ca tu sa nu-i doresti tot raul din lume!

Sfatul meu! Gandeste-te foarte serios la ce ti-am spus data viitoare cand vei calca pedala de acceleratie.

Later: nu, nu te gandi ca am scris ce-am scris mai sus la bascalie sau ca vreo amenintare. Imagineaza-ti doar acel scenariu, la modul cel mai serios. Cred ca numai gandindu-te ti se face pielea de gaina.

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recunosc mai intru si eu pe frinare cum zici in localitate dar cu max 80-90...si asta daca e liber si pe 4 benzi unde e loc de manevra...

Daca nu 60-70max...cit sa merg la 2000rpm in a4a...

Blitz a punctat foarte bine...adaug, in caz de eveniment indiferent de gravitate ai fi intirziat mai mult decit daca ai fi mers mai incet...

E o vorba grabeste-te incet...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am tot abtinut sa nu spun nimic dar cand vad ce motive se invoca pentru 111 km in localitate nu ma mai pot abtine.Sincer ma bucur ca avem radare noi si nu mai putem face mai nimic ca sa evitam radarul.Tu mergi cu 111 in localitate , te prinde radarul si ceri pareri cum sa scapi ? La viteza aia daca iti sare o persoana la 20-30 de metri in fata ce faci ?

Abia astept sa avem si noi legi ca in alte tari civilizate.In Anglia spre exemplu daca acumulezi nr maxim de puncte ti se ia permisul 1 an sau 2 ,nu mai tin exact minte.La ei nu exista prescriere. Si stai linistit ca sunt destui care nu merg sau nu au mers niciodata cu 100 in localitate cum zici tu,aici ma includ si eu.Solidaritate exista dar nu pentru asa ceva.

Am incheiat :)

Modificat de TheOne06
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

No, eu sper din tot sufletul ca omul si-a insusit morala si si-a dat seama ca a gresit.

Ramanem in continuare pe ideea topicului, aceea de a contesta abuzurile, nu modalitati de a ne eschiva de la raspunderea in fata legii atunci cand chiar am gresit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Baia Mare am fost si eu oprit de un echipaj de politie dupa ce am trecut o intersectie, cica am trecut pe culoarea rosie(1 luna carnetul suspendat si 240 lei amenda). Le-am spus ca am fost surprins de culoarea galbena a semaforului si conform legislatiei ai dreptul de a tece intersectia in acest caz insa ei au sustinut tare ca, chiar si pe galben nu am voie sa trec adica trebuia sa ma opresc brusc si ala din spate sa se lipeasca de mine. Insa nu am avut cu cine sa discut si i-am lasat sa scrie pv. ...

aceiasi situatie, insa cu un pieton care imi iese din scurt in 5m pe trecere in fuga... n-am semnat! n-am dat spaga!

am carnet din 1991 si in tot acest timp am avut doar o suspendare acum 18 ani, iar km sunt destui...

inteleg ca o eventuala contestare n-are nici-o sansa. doar traim in tara lu' papura voda si ii aratam cu degetu' doar pe politistii bulgari...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca zic eu ca n-ar trebui sa mai continuam, dar eu am o prietena care a fost omorata pe o trecere de peitoni de un cretin care facea concurs cu un alt idiot. Asa ca... Ca se mai intampla cum a patit colegul VEKAU cu pietonul este una si sa mergi in localitate cu asa viteza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Treaba cu trecerea de pietoni este groasa rau si foarte putin contestabila. Desi pietonul are obiglatia sa se asigure stg/dr la trecere, am intalnit nenumarate cazuri cand nici macar nu ridicau ochii din pamant sau din conversatia cu insotitorii. Ca sa nu mai zic de mame cu caruciorul cu copil mic care trec strada fara sa se uite stg/dr. Imi este greu sa diger asemenea inconstiente. Da, sunt obligat ca sofer sa reduc viteza pana la limita evitarii oricarui pericol dar, ca pieton, inteleg foarte bine ca cineva nu poate incremeni cu masina inaintea trecerii daca eu sar ca bezmeticul pe trecere.

Si, mai nou, am vazut este la moda sa treci pe trecerea de pietoni calare pe bicicleta. Daca se intampla ceva, biciclistul va purta toata vina, asta in cazul in care sunt martori care sa ateste ca ala era pe bicicleta.

Iarasi o problema mare cu trecerile de pietoni: foarte frumos ca unele sunt mai mult decat semnalizate, au razatoare dinalea de atentionare dar sunt uneleeeee de ti-e frica sa treci pe-acolo: marcaje sterse, semne de avertizare ascunse dupa copaci etc.

Personal am o frica aproape viscerala de trecerile de pietoni, chiar si dupa 10 ani de permis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Indiferent in care situatie te-ai afla, esti in trafic si lucrurile nu pot merge ceas. Este absurd sa pretinzi asa ceva! Iar atitudinea autoritatii care zica-se ca lucreaza in slujba cetateanului, nu ar trebui sa fie nici pe departe una agresiva. Nimeni nu realizeaza ca o extreme genereaza aparitia celeilalte extreme. Pentru ca nu poti fi politist si gainar in acelasi timp cu pretentia ca asa indrepti o situatie eronata. In acest mod cei care ignora orice regula au devenit covarsitor de majoritari.

In realitate politica lor este de a iesi la numar carnetele retinutei si amenzile la buget, plus completarea venitului personal. Cu totii stim asta.

Sa ne imaginam de exemplu ca eu as fi dat peste pietonul respectiv din ce motiv vreti voi, cu urmari grave. La ce ar fi folosit ca politia, care era de fata, statea in boschetil la agatat??? Daca ei stiu ca sunt probleme de trafic in zonele respective si nu fac nimic pentru inlaturarea acestora, se numeste ca sunt absolviti de orice vina? Sau se numeste mana cereasca pentru activitatea lor? Sa nu mai vorbim de media care ne flutura cu surle si trambite captura cantitativ deosebita realizata de acestia.

Si asta este valabil si pentru orice alta situatie care in definitiv are ca principala cauza infrastructura existenta, in frunte cu legislatia aferenta.

De ce esti tarat prin amanari cand depui o contestatie ? Pentru ca ei stiu ca aceste situatii n-au nicio baza.

Modificat de VEKAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da ai dreptate ca de obicei politia va sta la 50 de metrii de trecerea de pietoni si va trage amenda oricui nu opreste. Stiu cateva treceri de pietoni unde stai la coada si un sfert de ora pentru ca se trece in stil turma unu cate unul, cum le vine. Si uite asa ti-o iei. Dar una peste alta suntem, mai toti, asta ca sa nu generalizam, niste tigani, exact cum ne fac astia pe afara. Si zic asta si de soferi si de pietoni. De ce? Pai este coloana de masini si lumea asteapta linistita sa se puna in miscare. Dintr-o data apare un smecher care trebuie el sa treaca neaparat ca e grabit tare sa faca prima la stanga. Drept pentru care masinile din coloana se dau mai la dreapta pentru ca boul se intalneste cu masinile care vin de pe celalalt sens. Bineinteles ca atunci cand a recut pe langa mine mi-a luat nitel oglinda retrovizoare. Bineinteles ca a plecat mai departe. Partea nasoala a fost ca l-am intalnit tras pe dreapta mai incolo si l-am intrebat nitel de sanatate. Si exemple d-astea sunt multe, le stim cu toti...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

legal nu ai nici un castig la proces,dar nu asta era ideea de am vrut sa scriu.mai mult vreau sa le raspund celor ce te-au apostrofat:bai fratilor toti vreti 300-500CP daca se poate cu 100 euro costuri suplimentare si va gasiti toti ca mergeti cu 50 in localitate!!!sa vedeti si voi ce inseamna o urgenta si pe urma sa condamnati omul.am avut si eu o urgenta cu un copil de 3 ani care a avut fractura deschisa la picior si cand am dat in radar cu mult peste viteza colegului a sters domnul poza in secunda doi dupa ce a vazut piciorul copilului!numai eu stiu cum urla copilul de durere in masina si nu ma intrebati de ce nu am sunat la salvare pt.ca dura 3 ore pana ajungea la spital.nu intelegeti gresit ca indemn la depasirea vitezei,dar nici nu mai faceti pe fecioara maria ca sunteti toti corecti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegu

imi pare rau de necazul suferit

deocamdata legislatia permite ca in cazul urgentelor majore de care depinde viata si intergitatea omului sau pentru a salva de la pieire ori distrugere un bun ori o avutie, ori pentru a limita propagarea unui dezastru sa se circule cu viteza peste limita legala

toate cele bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ snakes, ce limita maxima de viteza era in sascut? cumva 60 km/h?

asa-i cand te bazezi prea mult pe statie!

Modificat de raresh3r
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, sunt nefericitul posesor al unei suspendari de permis pe 30 de zile + reexaminare sala, provenita din 2009 noiembrie, pentru ca dupa ce am asteptat 15 minute oprit pe dreapta in masina sa revina agentu' cu motivele opririi (pe care nu le avea si nu mi le comunicase) si cu actul de identitate (pe care mi-l smulsese pe geam si nu a mai asteptat si carnetu' si talonu'), m-am dus la ei la masina.

Am luat "nerespectarea indicatiei politistului de a ramane in masina cu mainile pe volan" = sanctiune "nerespectarea indicatiei politistului"

Am pierdut procesul (si fond si recurs) si probabil maine voi depune permisu'.

Experienta pe care am avut-o in Dambovita imi spune ca nu se prea da castig de cauza in fata politiei, indiferent ca agentu' rescrie el articole de lege ca sa-i iasa sanctiunile, indiferent ca motivatia opririi nu se poate dovedi de politie etc.

Sunt si eu curios care dintre cei care au contestat un proces verbal al politiei au castigat.

Cu Stima,

Dragos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am castigat in 2008 unproces in fata politiei.am depasit pe linie continua un dobitoc care mergea cu 20km/h si m-a vazut echipajul.am facut contestatie si acelasi dobitoc care a mai si semnat pe procesul verbal la rubrica martor nu a putut fi identificat si ca atare nu a venit la proces.am fost nevoit sa depun doua contestatii,una in stefanesti arges unde s-a intamplat si una la pitesti pt.nu stiu ce au zis ei la vremea respectiva.faza cea mai tare e ca la tribunal au ajuns doua dosare diferite cu aceeasi cauza si exact aceleasi documente in dosar si in procesul cu politia pitesti am pierdut si in celalalt am castigat!dupa un an de zile am primit de la politia pitesti o instiintare acasa sa ma prezint cu permisul la ei pt. ca am pierdut procesul.eu m-am dus la ei cu hotararea judecatoreasca prin care le-am demonstrat ca mie mi s-a luat permisul in stefanesti si ca atare procesul il castigasem.ce s-a intamplat cu procesul cu pitestiul era fara relevantapt ca fapta nu s-a petrecut pe raza lor si nici ei nu au stiut sa-mi explice de ce s-au facut doua dosare si nu unul.si ca atare am ramas si cu permisul in buzunar si cu procesul verbal anulat in totalite pe nu stiu ce motive a invocat avocatul.din cate imi amintesc parca nu a fost intocmit procesul verbal in conditii legale sau ceva de genul acesta.deci e posibil sa castigi in instanta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alx200@, felicitari.

Numai ca la tine problema e mult mai clara si simpla datorita martorului trecut de ei. Si la mine au trecut un martor aiurea, nu s-a prezentat, a luat amenda 500 RON dar pe urma l-au adus cu mandat. Desi omu' a zis ca nu a fost de fata la intocmirea procesului verbal, faptul ca a venit a eliminat motivul de invaliditate al procesului verbal.

Ca urmare instanta a considerat procesul verbal intocmit legal si a judecat contraventiile inscrise. N-am avut norocul tau sa nu se prezinte martorul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
  • 4 weeks later...

se castiga multe contestatii ale pv pentru viteza sau alte tampenii din cod pe motiv ca sunt o tara vai de mama ei, ba nusunt indicatoare, ba se completeaza aiurea procesul verbal de catrew agent, ba unul constata si altul scrie procesul verbal, ba nu te intreaba de obiectiuni si astfel iti este incalcat dreptul la aparare si procesul verbal este nul, la fel si pentru motivele de mai sus, iar daca este nul, este egal cu zero, cade tot, ca practic policeman in strada este si judecator si procuror, el centreaza el da cu capul, tu nu prea ai decat dreptul sa primesti procesul verbal, daca semnezi de primire, sa platesti pe loc amenda redusa cu 50%, sa il contesti ulterior, bla bla.

de castigat se castiga destul de usor, unii apeleaza chiar la martori mincinosi, ca agentul nu se prezinta personal in instanta ca in alte state, plus ca daca s-ar prezenta nu ar mai tine el minte de acum jumatate de an cine ce a facut si cati erau in masina, judecatorul e om si ala, de regula si atunci ai scapat cu avertisment sau chiar de tot.

oricum nu costa nimic, decat o foaie de hartie si un plic acolo.

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceea ce ai zis tu aici , este mai mult decat ce se poate spune.

Eu de ex , mi-am luat-o din cauza neasigurarii pietonului , care a alergat pe trecere , sa prinda tramvaiul.

Mai exact eram cu 55kmh si incepusem de franez , inainte de refugiul de tramvai de la intrarea in pasajul muncii venind dinspre baba novac.

Si mi-am luat-o original pe chestia asta.

Dar oricum ar fi , are prioritate pe trecere... Dar si eu ca pieton sustin ca cel mai bine e sa te asiguri de n`shpe mii de ori , inainte sa traversezi...

Si te inteleg cu frica viscerala... Cel putin dupa accident , cand eram cu prietenii in masina , ca deh numai aveam permis .. Ii vedeam cum se " arunca " pe trecere ...

Treaba cu trecerea de pietoni este groasa rau si foarte putin contestabila. Desi pietonul are obiglatia sa se asigure stg/dr la trecere, am intalnit nenumarate cazuri cand nici macar nu ridicau ochii din pamant sau din conversatia cu insotitorii. Ca sa nu mai zic de mame cu caruciorul cu copil mic care trec strada fara sa se uite stg/dr. Imi este greu sa diger asemenea inconstiente. Da, sunt obligat ca sofer sa reduc viteza pana la limita evitarii oricarui pericol dar, ca pieton, inteleg foarte bine ca cineva nu poate incremeni cu masina inaintea trecerii daca eu sar ca bezmeticul pe trecere.

Si, mai nou, am vazut este la moda sa treci pe trecerea de pietoni calare pe bicicleta. Daca se intampla ceva, biciclistul va purta toata vina, asta in cazul in care sunt martori care sa ateste ca ala era pe bicicleta.

Iarasi o problema mare cu trecerile de pietoni: foarte frumos ca unele sunt mai mult decat semnalizate, au razatoare dinalea de atentionare dar sunt uneleeeee de ti-e frica sa treci pe-acolo: marcaje sterse, semne de avertizare ascunse dupa copaci etc.

Personal am o frica aproape viscerala de trecerile de pietoni, chiar si dupa 10 ani de permis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pierdut proces in DB ,mi-au luat carnetul pt depasirea liniei continue duble,linie continua dubla inexistenta,pt ca tocmai ce se reasfaltase,deci tot asfaltul era negru,nicio linie,niciun indicator de curba nimic,curba cu vizibilitate mare,peste 100m.

La proces nu s-a prezentat nimeni din partea politiei,nici martorul lor macar,m-am prezentat doar eu si cu martorul meu,si totusi am pierdut lejer.

Oricum permisul nu l-am predat nici acum la 7 luni de la terminarea procesului.

Data viitoare recurg la metoda usoara,orcum procesul m-a costat 5 deplasari Bucuresti-Pucioasa adica aproape 1.000km,noroc ca avocatul a fost moka.

Modificat de Hudrea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si instantele sunt tot oameni si uneori mai gresesc si ei, in loc sa aplice strict legea ei zic ca daca tu esti din orasul ala stiai dinainte ca acolo este linie continua dubla, tripla, si doar faptul ca s-a refacut acel tronson nu inseamna ca toti din oras pot sa depaseasca. corect din perspectiva cunoasterii anterioare, insa daca eu trec pe acolo sau altcineva din alt oras nu are cum sa viseze ca este linie dubla subacel strat de bitum.

:)

daca eu merg cu masina printr-o localitate ( sa zicem ca sunt 3 case pe un deal sau 1 chiar langa drum si as banui ca este localitate), cu 80 km/h dar nu am indicator de incepere localitate sau limitare de viteza cu ce gresesc? poate radarul sa imi faca ceva? eu zic ca nu.

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai tocmai ca nici macar nu locuiesc in preajma...comuna respectiva e la 100km de Bucuresti(unde locuiesc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oriunde in lumea civilizata ca sa vorbim de vinovatie trebuie sa existe o intentie sau cel putin o culpa, chiar daca in cea mai usoara forma a ei, de a incalca o norma, regula, lege, etc., in absenta acestora nu are nimeni cum sa fie vinovat.e ca si cum ai trece pe rosu la 3 dimineata prin comuna x dintr-o tara y, clar stiai ca nu este permis asa ceva, insa ai zis ca sigur nu te vede nimeni la ora aia, si ochiul legii veghea de dupa colt. :) esti in culpa.

daca insa nu exista semn, indicator, marcaj, nimic, atunci esti liber sa circuli si nu poate spune nimeni ca ai trecut pe rosu sau ca nu ai cedat trecerea, etc. si nici nu te poate amenda.

un neamt a luat amenda in Romania pentru viteza prera mare, prins de radar in localitate, dar fara sa existe indicator la intrare, ca a fost furat probabil si dus la fier vechi, si instanta l-a absolvit de orice vina, deoarece lipsea indicatorul de intrare in localitate.

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

Rugăminte mare, pentru cine mă poate lămuri. Nu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. nu

2. da (am redus de la 3 la 1 bucata luna din care mai am vreo 15 zile de pedalat/mers perpedes sau pasager)

3. nu

prin prisma celor traite de mine, am o vaga banuiala ca nu trebuie sa mai scape nimeni (majoritatea) si trebuie sa contribuim la peticirea buzunarului spart al guvernului...

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!