Jump to content

Demontare lumina plafon


loco
 Share

Postare recomandată

Am nevoie de ajutor.

Imi poate spune cineva cum se demonteaza luminile de pe plafon ...cele din spate?

Si cum se demonteaza cele de la parasolar?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

La care plafoniere te referi? La cele situate deasupra portierelor spate?

Cu o surubelnita dreapta, se apasa pe o clema metalica de la unul din capete si ies usor. Aceeasi procedura este si pt plafonierele de la parasolare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cum se demonteaza cele de la parasolar?

plafoniera poti sa aflii cum se desface citind AICI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Este vorba de alta plafoniera. :Driver:

...cele din spate?

...si cele de la parasolar?

dsc00053zq6.th.jpg dsc00054yg0.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oki, ai dreptate, am citit eu gresit, vezi ce face luni dimineata din om :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu o intrebare putin deviata de la topicul acesta, dar nu pot deschide threaduri noi deocamdata:

Cand pun lumina de la plafoniera mea pe prima pozitie (unde e desenul nu portiera deschisa), lumina se aprinde cand scot cheile din contact, si nu se stinge decat daca le bag inapoi in contact, si probabil (mi-am pierdut rabdarea sa astept dupa 15 minute) dupa un anumit timp lung.

Interbarea mea este: se poate schimba cumva comportamentul luminii din plafon sa se stinga cand se armeaza inchiderea centralizata a masinii?

Multzumesc anticipat, si scuze de mica deviare de la subiect.

Modificat de PostaL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci fain, si scuze, eu am cautat dupa lumina, nu m-am gandit ca cineva o sa-i zica doar "Plafoniera" :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

am si eu o problema am spart acel plastic de la plafoniera si mi-am cumparat altul dar cand am tras de el sa-l desfac mi sa dezasamblat butonul din mijloc cel de la care aprinzi lumina in maisna si as vrea sa-mi spuneti si mie daca pot sa mai fac ceva cu el sau tre sa schimb plafoniera cu totu. precizez ca este vorba de un vw bora 2002

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a-mi cer scuze ca intervin an discutia voastra dar as vrea sa deschid un topic referitor la distributie si nu stiu cum;

nu gasesc nimic clar an a deschide un topic, caut fotografii cu calarea distributiei mai exact unde sant semnele de calare si nu gasesc nici sa

deschid un topic nici vreun topic de asa ceva an 'search'. multumesc si scuze de interventie

daca puteti sa-mi dati o mana de ajutor an a deschide un topic sau vreun link cu fotografii clare de calare a distributiei v-as fi recunoscator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Un sfat daca se poate: cum se desfac luminile din usile fata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te referi la lampile din fetele de usi presupun, cele cu geamul alb si rosu, nu?se scot foarte simplu- cu o surubelnita lata sau ceva asemenator. bagi surubelnita intr-un lateral al lampii si tragi usor; va iesi lampa cu tot cu mufa si cablu. presupun ca vrei sa schimbi becurile- poti scoate fie numai geamul lampii(dupa ce ai scos-o de pe fata de usa), fie numai becul cu soclul sau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca o completare a postului de mai sus.

O poza face cat 1000 de cuvinte

Screen_Shot022.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mai o intrebare: cum se desfac plafonierele de la usile spate pentru un Golf IV - pentru ca nu reusesc nicicum sa le desfac. Nu iasa ca si plafonierele de la parasolarele fata, ma chinui de cateva zile si nu reusesc nicicum, nu as vrea sa rup ceva pe acolo.

post-19120-0-75805600-1307301663_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A pus Marius 10 posturi mai sus o poza foarte buna, fiecare lampa are pe una din parti o tablita metalica elastica, tu trebuie cu o surubelnita dreapta sa impingi acea tablita spre interiorul lampii si sa tragi usor. Atentie, lamela nu e decat pe o parte pe partea cealalta sunt niste urechiuse de plastic asa ca nu forta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unq75, lamela e in partea dinspre sofer-pasager....adica spre fata masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumiri, am reusit; intr-adevar lamela este in partea din fata a plafonierei iar eu am incercat sa o scot doar din partea din spate... era mai comod.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Buna, mi-am pus si eu niste leduri in plafoniera, insa cand am montat-o inapoi nu mai sta fix, se misca totul, si nu stiu ce sa fac ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai strans bine cele 2 suruburi ce tin plafoniera ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nici nu erau suruburi :P era de la clema metalica :P dupa demontare s-a indoit de la locul lui si nu mai fixa, dar am rezolvat! Insa aveti grija ceilalti clema aceea se rupe foarte usor, dupa 2 demontari/montari se duce, cel putin mie mi s-a rupt pe o parte :|

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu zici de clemele otelite care tin urechile de la "plexiglasul" ala care disperseaza lumina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca zice de clemele care tin "corpul" in plafon.

From HTC via Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut,

Am schimbat becul de la usa dreapta (portiera) si tot nu vrea sa se aprinda. Switch-ul merge ca inchide usile.

Ce ar putea avea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!