Jump to content

bare de torsiune fata


tonic
 Share

Postare recomandată

masina mea sta cam lasata pe fata. din pacate pt. mine nu ma numar printre cei carora le place sa coboare masina cat mai jos, ba din contra mi-ar placea cat mai sus (probabil este deformatie de la off road :icon_thumright:) )

cu toate ca am schimbat lamelele din interiorul puntii fata, mare lucru nu am obtinut, mai ales ca, iarasi din pacate, spatele mi l-a urcat mecanicul mult prea mult, si probabil si asta contribuie putin). din cate am inteles lamele de tipul acesta nu se mai gasesc noi, iar sh am inca un set si o punte completa, insa nu am garantia ca daca le inlocuiesc voi avea succes.

Am auzit (nu mai stiu exact daca la intalnirea de la OS sau cu alta ocazie, si nici nu mai stiu cine zicea) ca daca intorci lamelele invers, masina va sta foarte ridicata, avand in vedere ca ele sunt obosite/torsionate intr-un sens, si intorcandu-le ele lucreaza in celalalt sens.

Gica Carlig mi-a zis ca nu se pot intoarce (nu mai stiu ce argument a dat atunci).

Stie cineva sa imi zica mai multe? cum le intorci? cu capul din stg la dreapta su cu partea de jos in sus sau cum altfel ar trebui?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cica nu se pot intoarce barele invers din cauza "gaurilor" de ghidaj si fixare in care vin suruburile (din punte si brate) - acestea sunt pe o singura parte. Se pot face totusi gauri si pe partea cealalta.

Gaurile se pot manufactura destul de usor, nu cu o bormasina ( otelul e dur, si oricum trebuie sa dai gaura in manunchiul de bare bine strans ) , ci luand fiecare lamela individual si facand crestaturi cu atentie la un polizor (oricum o "gaura" este formata din alaturarea crestaturilor de pe fiecare lamela din manunchi :icon_thumright: ) - ideea cu polizorul o citisem pe thesamba.

Bare de torsiune se gasesc noi, insa la Hoffmann-Speedster (ar fi singurii unde am vazut ) , am luat eu in prima-vara de la ei:

http://www.hoffmann-speedster.com/us/prod/FAHRWERK.asp - scrooll down cu atentie, eventual.

Modificat de Komissar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da nu cred ca trebuie sa dai alte gauri.

tu daca iei barile si le intorci adica o dai peste cap si pui stanga la dreapta si dreapta la stanga nu ar merge

ar trebui sa aiba sia sa gaurile acolo unde trebuie... ma gandesc ca e mai simplu asa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bare noi, simplu si fara complicatii :offtopic: Se gasesc si originale cam la 100EUR bucata si aftermarket la pret mai mic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merg intoarse stanga-dreapta! dar nu va sta mai sus, doar va fi un pic mai tare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic ca , conteaza si de modelul puntii.

daca este cu pivoti nu cred ca poti fara sa dai o gaura

dar daca este modelul vechi

toate gaurile sunt intr-o parte si eu zic ca merge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!