Jump to content

depasire interval revizie la 30k de km


Danniel
 Share

Postare recomandată

salutare la toata lumea, am si eu o intrebare: cunoaste cineva ce se intampla daca masina are 30700 km si am programat-o la revizie?conteaza daca sa depasit intervalul?

multumesc si o zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt programat la rev de 15k. Si "gingirica" de acolo a zis ca e cam problema daca depasesc 15k. Insa nu a specificat ce..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai e problema daca masina e in garantie...risti sa iti anuleze contractul de garantie ;) .De obicei se accepta (ca la romani) :P o depasire a intervalului cu 500km!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1000 KM peste prag...din cate stiu...dar cel mai bine suni! :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce sa sun ca am sunat, la 30k si ma programau peste 2 zile iar eu treb sa plec la brasov si am plecat deci cam 500 de km in plus, sa vad ce fac acum, m-au programat peste 1 saptamana, oricum masina are garantie pana in martie ca am luat-o in 2007 luna 03

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Skoda lu tata are aproape 6000 de km . La cati km trebuie facuta prima revizie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) mai are 24001 km ca sa depaseasca revizia de 30000 :tomato:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti carte domnilor si mai erau topic-uri cu asa ceva...

Reviziile la skoda se fac din 15 k in 15k sau odata la un an daca nu faceti 15k

Aveti voie sa depasiti ca nu o fi fix la 15 dar nu foarte mult acuma ca depasiti 500 sau o mie e vb si de voi, si o mie se accepta stati calmi ca ei ia doar bani pe revizie...

Unii din voi aveti scris cu pixu poate in carti ca trebuie sa veniti la schimb de ulei , primul, la 7500 de km , de obicei se scria la anumite masini sau dealeri care stiau ca masinile erau mai vechi sau sa ia niste bani in plus...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic se pierde garantia, insa practic ii rugati sa inchida ochii si sa puna stampila, se intampla fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Skoda lu tata are aproape 6000 de km . La cati km trebuie facuta prima revizie ?

La 15000 km sau 1 an. In functie de ce vine prima data! Cititul printre randuri face minuni! :unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o nedumerire legata de revizia de 30000km: Prima revizie am facut-o la 13700 km in dec 07. In acest caz la cati km treb sa ma prezint: la 28700 sau la 30000km? Are ceva daca ma prezint la 30000km (adica la 16300 km) ; risc sa pierd garantia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

In Cartea service trebuie sa fie completata rubrica "Urmatorul service: data____km parcursi:____"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o nedumerire legata de revizia de 30000km: Prima revizie am facut-o la 13700 km in dec 07. In acest caz la cati km treb sa ma prezint: la 28700 sau la 30000km? Are ceva daca ma prezint la 30000km (adica la 16300 km) ; risc sa pierd garantia?

Garantie la ce(?)... ca faci 2 ani. Doar sa nu ai ghinion sa-ti "pice" ceva in intervalul (daca-l putem numi asa :lol: ) 28700km - decembrie 2008.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai am garantie pana in 24 aprilie 2009 ca am fost la prima revizie mai devreme si ca luni si ca Km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu oferi de la inceput toate detaliile :)) . In cazul asta, intervalul (pentru care iti asumi riscul - daca ti-l asumi)se modifica; 28700km - aprilie 2009 :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

eu nu am avut nici o problema cu depasitul intervalelor de service , la 30 de mii aveam 31 si ceva si nu a zis nimeni nimic !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista o depasire acceptabila dpv al service-ului care se poate intinde pana la 1000 km (In cazul colegului care a postat deasupra as spune ca este mai degraba o exceptie). Peste aceasta limita, pot avea pretentia ca nu ai respectat intervalul si pot sa-ti intrerupa garantia conform contractului. BIneinteles, e si interesul lor sa te pastreze de client si sa-ti ia banii pe revizie, asa ca vor mai inchide ochii. In acelasi timp, este in primul rand interesul tau sa respecti intervalul de service daca tii la masina ta. Sunt colegi de forum care schimba chiar la 10.000. Iar daca mergi mult in regim urban sau la turatii ridicate constant (peste 3500 ture), chiar e recomandat sa schimbi mai devreme. Scrie si in carte ceva. VIata unui motor depinde de calitatea uleiului si a consumabilelor (filtre) folosite precum si de schimbarea lor la timp. Drum bun si cat mai multi Km!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut!!!!!!! cred ca nu gresesc topicu'!!!??? am inteles ca la suspensie skoda mai precis POR ar acorda doar 10.000km garantie...stie cineva ceva????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este , la suspensii , ambreiaj , bucsaraie , garantie acceptata pana la max 10000 km. Parca scrie si in conditiile de acordare a garantiei .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Reparatii / Defecte care nu se afla sub incidenta Garantiei.

punct c.) din certificat de garantie Skoda spune asa:

Intretinerile normale si reglajele la motor, directie si caroserie peste 6 luni sau 10.000km.

:)) Importatorul Porsche Romania intentioneaza din acest an (2009) sa extinda garantia la marca Skoda de la 2 ani la 3 sau 4 ani, la masinile care sunt comandate in 2009.

Cum ar veni:

3 ani - limita de km la 60.000km

4 ani - limita de km la 120.000km

Aceste extinderi o sa fie contra-cost, nu trecand de aprox 500 EURO.

Solicitarea acestor extinderi va fi posibil la comenzi NOI ca si orice alt optional, ce se comanda pe masina direct din Fabrica.

Revin cu INFO daca aflu mai multe :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nasol de tot... adica sa fii obligat sa platesti manopera imensa normata in reprezentanta 4 ani??? Ueak... bleah.

As aprecia mai mult sa imi dea o reducere consistenta la achizitie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Octavia nu e o masina cu probleme deosebite de vreun fel. Eu daca m-as sti ca nu duc masina nou cumparata pe drumuri problematice nu cred c-as opta pentru ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca vor obliga pe cineva sa cumpere extra garantie, ci ca e posibilitatea sa o cumperi ca optional. Pentru cine vrea, bine-nteles.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!