Jump to content

Muzica din Golf


nesanatosu
 Share

Postare recomandată

Intrebari:

Imi pot monta ulterior intrare pt surse audio externe?

E ceva complicat in spatele RCD 300 sau e pe mufe RCA?

Care e butonul pt AUX?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kalu

    93

  • im.guzu

    53

  • AlexBanu

    40

  • Cily

    39

Top Posters In This Topic

Posted Images

Care e butonul pt AUX?

Apasati de 2 ori pe butonul "CD".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu cred ca am rcd 300 cu 4 boxe si 2 tweetere si as vrea sa imi pun un amplificator kenwood pe care se pot pune si 6 boxe,pe care le pot pune in gaurile de fabrica 4 fat si 2 spate.credeti ca merge legat la casetofin pe iesiri?! ca presupun ca e 2X20 ca daca dau muzica la jumate deja incepe sa gajaie.si ma gandeam sa ii leg amplificatorul pe iesirile de boxe.stie cineva daca tre sa ii mai pun vreun amplificator de curent la statie sau ceva.10x

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt amplificator se poate lua semnal de pe una dintre iesiri, se monteaza un regulator care inlatura zgomotele de fond, este dotat cu mufe rca care intra direct in amplificator. asa am procedat la mine pt montarea unui amplificator si subwofer, alimentarea amplificatorul se face printr-un cablu de o grosime rezonabila pentru siguranta iar daca ai de gand sa asculti muzica in parcare trebuie montat si un condesator casa nu omori bateria. sper sa-ti fie de folos informatiile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

stie cineva daca rcd300 are in spate mufe rca pt aux in?

am fost la pbv1 si mi-au zis ca nu se poate monta o mufa aux in pentru ca e nevoie de o interfata speciala si nu exista pe stoc si ma gandeam sa imi montez eu singur dar nu stiu daca sunt rca in spate sau nu.

s-a mai intalnit cineva cu situatia asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am desfacut eu juma' de bord... :) ptr a vedea ce e acolo...:D dar nu mai gasesc poza cu mufa...;) oricum nu are nici o treaba cu mufa RCA...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru conectarea unui amplificator la HU original al masinii este nevoie de un filtru Hi-Lo care preia semnalul de la 2 dintre difuzoare (spatele de preferat) si-l scade ca si intensitate, lasand posbilitatea conectarii prin mufe RCA la orice statie. Atasez o poza cu statia si subwoofer-ul montat in portbgaj.

Pentru conectarea altor surse externe de semnal e intradevar nevoie de o interfata intre sursa externa de semnal (magazie Cd, Ipod, mp3 player) si HU.

post-9812-1193579803_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te referi la un regulator de nivel...daca e cineva interesat pot atasa o poza...:rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragos_Borcanea

cat te-a ajuns ce ai tu in portbagaj acolo???eu ma gandesc sa imi fac o incinta custom pe sub ca o sa destul de mult timp portbagajul incarcat :lol: mai mult volum decat greutate....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pret aproximativ: 300 euro-fara condensator, cu mentiunea ca toate componentele le-am achizitionat din Germania si instalarea pe masina am facut-o tot eu. Atasez si poza acelui adaptor varianta imbunatatita si cu comanda de remorte a amplificatorului. Variantele mai vechi ale acestor gen de adaptoare nu au si aceasta comanda, iar RCD300 nu stiu sa aiba iesire pentru astel de semnal(comanda +12Vcc).

Aktives High-Low Interface mit Remote

High-Low Interface mit extrem breiter Dynamik: 18Hz-22kHz.

Die Elektronik erkennt automatisch ein anliegendes Tonsignal

und erzeugt hierdurch einen Remote zum Einschalten der

Verst

post-9812-1193774570_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

smutzy, exact asa am procedat si eu, amplificator mutant si subwofer JBL, dar nu este tub ca ocupa mai mult spatiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La SIAB am vazut intr-una din masinile expuse (si nu la tuning auto) un subwoofer de la Kicker care ocupa extrem de putin spatiu si suna chiar ff bine (cel din mijloc). Va pun mai jos cele trei modele gasite la comerciantii nostrii. O sa incerc sa imi adaug un subwoofer pentru a mai reduce din vibratiile usilor care (uneori - la statul pe loc in general) sunt enervante.

Pe piata la noi se gasesc reductoare din astea HI-LO? Daca da, unde?

Pentru conscatori..daca statia are intrari de semnal amplificat..mai trebuie doar filtru de zgomot, asa-i? Merci!

post-6262-1193827719_thumb.jpg

post-6262-1193827729_thumb.jpg

post-6262-1193827736_thumb.jpg

Modificat de Bobocel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Bobocel eu unul te sfatuiesc sa iti cauti un regulator de nivel sau hi-lo adapter...denumirea vine in functie de producator...in general amplificatoarele sunt cam pretentioase la intrasile de semnal HI...sper sa nu ma insel...

am incercat eu cu un regulator de nivel de la "SAL" si face treaba buna...acu' nah...poti gasi de dietz sau valor...dar eu numai asta am am gasit in iasi...pe stoc..fara sa astept o comanda...:icon_thumright:

daca doresti te pot ajuta cu un link pe PM(magazinul e chiar in Buc)...salutari

Modificat de kalu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am tot citit ca unii dintre voi si-au montat tot felul de boxe prin usi? Ceea ce ati montat voi este de calitate superioara celei OEM sau voi nu aveati destule boxe ... eu am varianta cu 10 boxe si ma intreb de ce asi schimba ceva decat daca aduce un mega+ de calitate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

revin pe acest topic ptr cei interesati si sustin cu tarie cum RCD 300 are 4x20w,cum scrie pe sait la Blaupunkt...numai ca producatorul nu ii ofera pe toti decat la rcd 300+ cel cu 10 difuzoare...

am gasit celelate 2 iesiri..cu ajutorul unui electronist...ramane sa adaptez mufa sau sa lipesc firele..in momentul cand o sa-mi montez difuzoare si pe spate... :pale:

Cu respect,

Un Kal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci...omu a verificat cu aparatul de masura...apoi am probat si cu un difuzor...mufa este...dar nu are fire (canalele spate sunt exact langa cele doua canale fata...unul desupra,unul dedesubt sau stanga - dreapta cum interpreteaza fiecare ) ... cred ca o sa incerc ce recomanzi tu cu mufa... :lol:

dar la montatul boxelor pe placajul haionului...nu sunt prea incantat de idee...cred ca o sa merg pe varianta pioneer pe 2 cai...in portierele spate (chiar daca cele pe componente sunt mai recomandate :blink: )

voi vedea...mai dureaza putin..:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am tot citit ca unii dintre voi si-au montat tot felul de boxe prin usi? Ceea ce ati montat voi este de calitate superioara celei OEM sau voi nu aveati destule boxe ... eu am varianta cu 10 boxe si ma intreb de ce asi schimba ceva decat daca aduce un mega+ de calitate...

La pachetul de 10 boxe singurul lucru care lipseste este un subwoofer :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plictisitule, asta e raspunsul, un subwofer!

Mie personal mi-ar mai placea sa imi ruleze si videoclipul pe ecranul navigatiei! Dar de, alti bani alta distractie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebari de la un nou venit:

pentru inceput

tot cautand solutii mai bune care sa inlocuiasca sau sa imbunatateasca rcd 300 pe care il am pe golf, am dat peste urmatoarea chestie:

http://www.xcarlink.ro

un adaptor usb care citeste mp3-uri si se leaga ca si un cd changer la radioul masinii...

am trimis un mail sa intreb daca este compatibil cu rcd 300 dar inca nu am primit nici un raspuns :D dar mai astept...

mi se pare faina ideea mai ales k iti poti impartii muzica in 6 foldere pe care le poti accesa k 6 cd-uri in cd changer

partea nasoala e ca nu poti vedea titlurile pieselor

de pret ce parere aveti?

alta treaba

dupa cum des s-a pomenit pe aici, rcd-ul nu sta f bine la capitolul calitate mai ales daca dai volumul un pic mai sus de jumatate

eu unu nu am decat 6 difuzoare si planuiesc sa mai pun 2 in usile din spate

problema s-ar putea rezolva cu un mic amplificator? nu cred k boxele sunt de vina pt calitatea sunetlui kt e player-ul

un prieten avea un golf 4 cu casetofon original dar nu era prea incantat de el si la schimbat cu un sony, diferenta era imensa, cu toate k la instalatie nu umblase (ma refer k nu modificase nik la boxe sau alte treburi)

ar putea fi aceeasi situatie si la noi ??

cei care au incercat antifonarea au avut ceva rezultate sesizabile..?

ce-mi place mie la asta e ca am comenzile pe volan si nu as renunta la ele ushor pt k e mult mai comod

daca imi montez alt cd player sau poate kiar un dvd, se poate face cumva sa pot folosi comenzile de pe volan cu cel nou.?

la fel si cu pregatirea pt telefon (k am si de aia)o pot adapta?

asha..k daca tot am ajuns la pregatirea pentru telefon

am kestia aia implantata in bord, dar unde pot gasi continuarea?

adik... eu unu folosesc sony ericssonsi ash fi kiar interesat unde gasesc un adaptor de sony ericsson (cu mufa fastport- de tip nou)pentru aia

investitia intr-un dvd merita?

pentru k si ceva cu touchscreen pe 2 din-uri ar fi frumos

problema e k, ce am vazut eu mai ieftin era 1.700 ron ceea ce nu e kiar putin si de calitate... :D

cam astea sunt intrebarile si nelamuririle mele

cred k e cazul sa mai si inchei pana nu va plictisesc de tot

ms pt timpul acordat

astept parerile si raspunsurile voastre :D

:D conduceti preventiv

Renunta la exprimarea cu sh,tz,k gen mirc...este interzisa!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am o mare dilema referitoare la sunetul din masinuta mea....nu stiu ce sa fac sa schimb RCD 300(fara mp3 destul de obosit in sensul ca nu prea mai citeste cd-urile)si sa pun un mp3 2DIN(unul din aceste 2 http://www.wizards.com.ro/Produs/AUDIOVOX/...-8022-P464.html sau http://www.booster.ro/car-sound/cd-mp3-pla...68rmp-1195.html )....INTREB PE CINEVA CARE CHIAR ARE O PASIUNE PT UN GOLF V SI CARE CHIAR SE PRICEPE....NU VREAU PARERI DE GENU...AR FI BINE SAU MAI STIU EU CE...MS MULT SI ASTEPT RASPUNSURILE VOASTRE LA bejgeorge@gmail.com...

CU BINE FRATILOR...

Reason for edit:Te rog nu mai scrie cu caps lock!...raspunsurile le gasesti aici nu pe email...de asta e un forum. :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

angel eye am primit eu raspuns de la xcarlink suna cam asa..:

"buna ziua!

Pt configuratia dvs modelul potrivit este Radio Delta, care nu mai

necesita nici un dispozitiv suplimentar pentru functionare.

Pretul este de aproximativ 462-465 lei TVA inclus, plus taxele de

curierat

Asteptam comanda dvs

Argatu Gabriela

Open Systems SA

Suceava, Str. Mihai Viteazu, Nr. 54, 720062

Tel/Fax: 0230 523933"

sa ma ajute cineva...asa ii zice la rcd300 de la blaupunkt,Delta..? eu parca stiam ca delta e model pe alte masini...parca golf 4 sper sa nu gresesc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragos_Borcanea

rcd 300 cu 8 difuzoare se aude mai mult decat decent. Eu il voi schimba ca asta am avut in plan de la inceput. Cea mai proasta investitie mi se pare lcd-u pe care il cumperi de la ei. Eu de banii aia imi pun super sistem audio pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

tot sapand eu asha pe site-urile astea

am gasit ceva tare fain..parerea mea

http://www.sony.ro/view/ShowProduct.action...A+CD+Tuners#tab

adevaru-i ca nu e cel mai potrivit pentru integrat in bord, dar dupa parerea mea este cel care imbina cele mai multe functii si cel mai bine

ce parere aveti?

aa...si unde ziceati ca se gasesc cutiute de alea pt un DIN gol?

si cel mai important

se pot adapota comenzile de pe volan sa le folosesc si cu altceva?

ca mi-e cam aiurea sa le pierd

stie cineva vreo solutie?

astept un raspuns...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

apropo

s-a gandit cineva cum ar sta montate 2 difuri gen subwoofer in portierele din spate?

eu unu am gol..si ma gandeam ca ar fi bine sa scutesc spatiul din portbagaj

am vazut ceva la pioneer tip ingust

20 cm - 500 W (ts-sw841d)

ce ziceti??? :D :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragos_Borcanea

da crezi ca rezista usa la asemenea vibratii?eu cred ca nu. si trebuie sa ai si un volum de aer pe care trebuie sa il miste membrana difuzorului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!