Jump to content

Instalare tempomat (Cruise Control)


cristia
 Share

Postare recomandată

1 hour ago, grp said:

Dacă maneta cu CC proaspăt  înlocuită la Golf, semnalizează stânga, uneori, când este acționata semnalizare spre dreapta, înseamnă că maneta e defectă? Sau am gresit ceva la montare (deși nu văd ce aș fi putut).

Înainte de schimbare nu am avut această problemă,  deci inclin să cred că maneta e problematică și ar trebui să o înlocuiesc. 

O desfaci, speli contactele cu alcool izopropilic, intaresti contactele un pic, gresezi....si ai rezolvat-o

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
On 19.01.2020 at 3:35, godsmack87 a scris:

- In cazul in care nu aveti din fabrica firul de la Calculator Coloana la ECU (Cruise Control Switch (E45) wire), atunci veti avea nevoie sa trageti acest fir. Pentru asta este nevoie de confectionarea firului, utilizand 2 fire de reparatie cu codurile:

Buna ziua.

Imi poate spune cineva cum pot identifica daca am sau nu acel fir din fabrica ?  se poate vedea cu VDCS ?  sau e musai sa desfac calculator coloana ?

pe masina am ceva de genul Address 16: Steering wheel (J527) Labels: 5K0-953-569.clb Part No SW: 1K5 953 507 M HW: 5K0 953 549 

la scanarea cu VDCS dupa ce am activat Cruise Control din VDCS , dar nu am montat blocul nou de manete (a ramas cel vechi care este chel) ,  primesc urmatoarele erori 

Address 16: Steering wheel (J527) Labels: 5K0-953-569.clb Part No SW: 1K5 953 507 M HW: 5K0 953 549 

Faults Found:

229163 - Turn Signal Switch B1144 13 [009] - Open Circuit Confirmed - Tested Since Memory Clear Freeze Frame: Fault Status: 00000001 Fault Priority: 2 Fault Frequency: 1 Reset counter: 91 Mileage: 91893 km Date: 2020.08.02 Time: 18:25:41

229179 - Turn Signal Stalk; Switch for Cruise Control B1144 F3 [009] - Electrical Malfunction Confirmed - Tested Since Memory Clear Freeze Frame: Fault Status: 00000001 Fault Priority: 2 Fault Frequency: 1 Reset counter: 91

Credeti ca ar fi recomandat sa trec pe un alt calculator de coloana gen HW: 5K0 953 549C care este midline ?

Modificat de nvidia3000
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA anul tau de fabricatie ai firul tras. De ce sa schimbi calc de coloana ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

claudiusbirnea

Salutare!am un golf 5,an 2006 si vreau sa i pun tempomat.Chestia e ca are maneta de tempomat,are firul acela tras de la pinul nr 13 la pinul 4 iar in vcds apare ca e activat.ce as putea sa fac in cazul asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este vorba de un vw caddy din 2012  cu  HW: 5K0 953 549 

deci este un calc lowline ; d-aia am intrebat daca mai trebuie tras acel fir , sau cum se poate detecta daca exista sau nu deja instalat 

In legatura cu calculatorul de coloana : daca accepta programarea inseamna ca suporta tempomat ?  desi am primit acele erori indicate mai sus 

Modificat de nvidia3000
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa cauti de ce nu functioneaza. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

@nvidia3000 - 5K0 953 549 am si eu pe masina si al meu suporta tempomat.
Al tau a acceptat programarea si a dat erorile respective (care spun ca nu exista maneta cu butoane de tempomat) - asta e un lucru bun - inseamna ca si alt tau suporta tempomat.
Ca sa verifici daca ai firul tras sau nu, vezi in mufa de la calculatorul de coloana daca exista fir pe pin-ul 5. Calculatorul de coloana are spira integrata - deci mufa se gaseste in partea dreapta jos, sub volan (este neagra cu un clips de siguranta rosu)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are sigur firul tras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va multumesc pentru raspunsuri 

urmatoarea intrebare este :  ce coduri de bloc de manete este compatibil cu masina / calc de coloana ?

am gasit acest cod 5K0 953 513 S   

intrebarea mea este daca mai exista si alte coduri sau asta e singurul  ;   daca exista imi puteti da cateva alternative  sau un link  unde sa pot cauta eu  ?

Doresc sa iau SH si as dori sa stiu ce coduri pot sa caut 

 

Modificat de nvidia3000
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am mai gasit si urmatoarele coduri :

5K0953502M

5K0953502N

sunt si astea compatibile cu calculatorul meu de coloana ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina are volan comenzi sau BC pe manete?

Nu merg aceste grupuri, sunt pt masinile cu calc xxx xxx 569.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina nu are CB si nici comenzi pe volan .

Deci pana la urma singurul cod ar fi  5K0 953 513 S    sau toata gama din seria 5K0 953 513  ?

a mai gasit un cod 5K0953507AE  ( asta e combinatia dintre bloc manete si calc coloana ?   )

 

 

Modificat de nvidia3000
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie cautat,  verific maine, ma pregătesc sa inchid acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am instalat un bloc stergatoare si lumini cu functie atat de tempomat cat si de computer de bord 

stie cineva cum pot activa si functiile de computer de bord ( varianta minimala) tinand cont ca am un display banal , minimal ( nu este MFD) ?

as dori sa vad  consum instant,mediu,km/h etc  ;   se poate  ?

trebuie codat si display-ul / cesurile de bord ?

 

Modificat de nvidia3000
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai tras cablaj la ceasuri,  la bcm si la ecu motor?

Daca nu...activezi degeaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva de ce inca imi vede inca masina codul blocului de manete vechi ?  ( nu pe cel nou )

Codul manetelor vechi era  5K0953507M

cel nou pe care l-am pus are codul 5K0953507AE

Dar in vdsc masina imi vede  5K0953507M   , desi e pus pe ea 5K0953507AE   si mai mult de atat imi da si eroare de codare modulul 16 (steeringwheel ) pe 5K0953507M

desi acesta nu mai este pe ea , fiind inlocuit

 

Modificat de nvidia3000
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lucruri diferite sw si hw ul calc de coloana. Manetele nu comunica codul lor, la diagnoza,  e codul pe care il da calc de coloana. 

Mai departe pune scanare completa de pe 16, sa vedem erorile, codurile si codarea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Address 16: Steering wheel       Labels: 5K0-953-569.clb
Control Module Part Number: 1K5 953 507 M    HW: 5K0 953 549 
  Component and/or Version: Lenks.Modul   008 0080
           Software Coding: 0080160000
            Work Shop Code: WSC 35110 790 50316
              ASAM Dataset: EV_SMLSNGKUDS A05001 (VN35)
                       ROD: EV_SMLSNGKUDS_A05.rod
                      VCID: 3B7582EBB265A95E17-806E

1 Fault Found:

267264 - Control Module Incorrectly Coded 
          U1014 00 [009] - -
          Confirmed - Tested Since Memory Clear
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 00000001
                    Fault Priority: 2
                    Fault Frequency: 1
                    Reset counter: 171
                    Mileage: 141217 km
                    Date: 2020.09.21
                    Time: 12:25:59

Modificat de nvidia3000
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca al tau calc coloana este Hw ....549 simplu, este lowline, nu suporta tempomat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare totusi ciudat , deoarece a acceptat codarea , iar tempomatul functioneaza corect (aparent) 

E normal sa fie asa ? adica sa functioneze dar in paralel sa dea eroare pe vdcs ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de pe ce masina a fost? Daca lucreaza, nu te mai deranjează....

In functie se varianta de SW, poate sa suporte tempomatul sau nu. Pare ca tu ai fost norocos, varianta ta suporta. De regula, nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

grupul de manete a fost scos de pe un golf 6  .

Crezi ca e o idee buna sa schimb calc de coloana cu unul midline ? al meu fiind low line 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atata timp cat lucreaza ok, nu are rost.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!