Jump to content

fisura punte fata


cristobob
 Share

Postare recomandată

puntea fata a brotacului meu are cateva fisuri.cum se poate repara?

IMG_0002-1.jpg

IMG_0001-1.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu daca merita carpacita... vezi cum te joci si pe mana carui"carpaci" ajunge puntea ta, ca nu'i de jucat.... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se repara ... trebuie sablata zona, dupa care se trage cu o presa fisura, se sudeaza fin electric, se polizeaza si apoi se adauga un guseu peste lucrare .... intr-un link ..pe care tot il caut ... arata pe "viu" ceea ce am spus eu ... defectul apare si la puntile de bus, dar se repara .. daca reparatia este facuta curat si cu grija nu sint probleme dupa....

guseul se prinde pe margine si se gaureste din loc in loc iar gaurile se umplu cu sudura.. eu am facut asa ceva dar la alte ansambluri

nu e asa grav

Modificat de bogdan_bus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cineva zicea ca trebuie demontate arcurile . e adevarat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e foarte greu de demontat, in 2 oameni, daca stii ce ai de facut se operatiunea nu dureaza mult...

cert e ca nu e bine asa, si ar fi bine sa nu zici "doar nu mi se poate intampla chiar mie", pentru ca mai apoi sa nu zici : "numai mie mi se putea intampla... :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu din 4 punti de fata toate 4 erau crapate dar nici una asa de mult

mai bine gaseste una second in stare buna

Modificat de prepeleac
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu acum 8 ani am reparat puntea, aveam probleme mult mai mari, zona in care se prind amortizoarele era aproape distrusa. S-a remediat foarte frumos sudat cu grija, si inca si acum tine, dar .... intre timp puntea a inceput sa cedeze in alte locuri si acum am decis sa iau o punte noua. Din punctul meu de vedere, daca vrei sa tii broasca multi ani iei o punte noua mai ales ca nu e din cale afara de scumpa. Daca te gandesti cat costa sudatul, mai trebuie schimbati si rulmentii, lagarele metalice din corpul puntii, s-ar putea sa ajungi la aceleasi costuri. Puntile noi vin cu rulmenti noi si lagare noi, cu putin noroc gasesti ceva NOS, tine de buzunar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de unde pot sa cumpar rulmentii din interior?

garniturile sunt normale sau trebuie ceva special?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

studiaza un pic linkul http://www2.cip1.com/ProductDetails.asp?Pr...C12%2D6523%2D20

They are approximately 4 inches length and sold in a set of 4 pieces which will replace all control arm bushings or bearings and the outer torsion bar seals on one beam .

Modificat de bogdan_bus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

puntea mea are rulmenti, nu bucse Micarta. am luat dimensiunile, sa vedem ce gasesc.

despre garnituri , n-am inteles mare lucru, trebuie sa aiba doar forma dreptunghiulara si sa reziste la ulei/vaselina?

Modificat de cristobob
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

will replace all control arm bushings or bearings .....eee

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 si 2 sunt rulmentii (needle bearings) si 3 bucsa (bushing). Poza arata o punte post '64 dar este valabil si pentru cele pre '64 pe "balamale" :

020_2512.gif

Rulmentul de 46mm (4 bucati stanga/dreapta sus/jos:

111401301.jpg

Si o poza cu bucsa:

111401315.jpg

Este nevoie de 2 stanga/dreapta sus.

Garniturile sunt rotunde, asta e o poza cu un chit de montaj care contine garnituri noi, suruburi, saibe si dopurile pentru gaurile de gresare a puntii:

020_2517.jpg

Garnitura in detaliu (sunt necesare 4 bucati, stanga/dreapta sus/jos):

111405129_thumb.jpg

Acuma daca faci un mic calcul cat te costa rulmenti noi, bucse + manopera pentru repararea puntii poate o punte noua cu rulmentii si bucsele deja montate e mai rentabila (undeva pe la 200EUR), si o sa tina mai mult.

Modificat de Bobo1300
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multzam, Bobo.

garniturile sunt rotunde pesectiune sau ... au alta forma, adica dreptunghiulare, trapezoidale etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Garniturile am impresia ca sunt trapezoidale,dar astea sunt atat de ieftine incat nu merita facute la comanda (banuiesc ca de asta intrebi ce sectiune au). Ia unele originale,banuiesc ca nu vrei sa-ti curga vaselina pe acolo.

Puntea,directia si franele sunt niste "zone" unde nu cred ca e bine sa improvizam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!