Jump to content

Casco BCR Asigurari


bluewave
 Share

Postare recomandată

Salut,

ma lovesc si eu de o problema .

in vacanta in grecia a dat cu grindina , masina a suferit avarii.

am deschis dosar de dauna la BCR asigurari unde am CASCO (nu inainte sa dau o fuga la inmh pt o certificare meteo).

acum intervine problema ... la ce service sa-mi vopsesc masina , deoarece pe lista celor cu care BCR au contract nu prea se afla nici o reprezentanta audi.

astept recomandari .

Multumiri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am casco la BCR-asig. nici la noi nu au contract cu reprezentanta VW in schimb au cu cei de la SEAT si s-a rezolvat super bine...

Ar trebui sa vb cu un inspector de daune, sa-ti spuna el cu cine au legaturi mai bune...pt tinichigerie si vopsitorie nu neaparat la reprezentanta is cei mai buni.

Modificat de adi_bm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da stiu ca nu reprezentantele sunt cea mai buna alegere pt vopsitorie.

am scanat lista de service cu decontare directa si poate ma ajutati sa aleg unul ...

DOC001.PDF

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti spun eu de 2, la hyundai am fost, vopsesc bine, chiar foarte bine, dar nu sunt atenti cum pun la loc, probabil trebuie sa-i pazesti (si sunt scumpi), la serus pun bine la loc, dar partea cu vopsitul lasa de dorit. insa esti oricum norocos, ai o lista foarte mare si cu nume cunoscute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este lista celor cu decontare directa pusa la dispozitie de bcr asigurari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salutare,

poate sa-mi spuna cineva daca binenteles este sigur cine plateste avizul inmh pt grindina?

clientul sau asiguratorul casco?

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur: clientul (din pacate)

asig platesc doar paguba efectiva si eventual tractarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da problema sta in felul urmator:

- avizul s-a cerut deoarece grindina a fost in grecia (ca dovada a celor intamplate), drept dovada s-a mai cerut si o decalratie pe proprie raspundere in fata notarului.

- bcr asig a spus prin vocea agentului care a deschis dosarul ca ei trebuie sa astepte circa 1 luna pt acel aviz.In aceste conditii am dat tel la inmh si l-am obtinut in 2 zile !!!

Intrebarea este ... daca asteptam dupa bcr asig sa-l obtina ei cine platea?

Costul lui este de 60 ron (exact cat reintregirea dupa dauna...)

Pb. nu este de bani ci de procedura.

Deci cine trebuie sa plateasca?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Procedura e f complicata.

Eu ma duceam la politie si declaram ca nu cunosc imprejurarile in care a avut loc evenimentul. Nu stiu domnule, poate a fost grindina, poate a fost bau-bau, nu stiu n-am de unde sa spun cum s-a intamplat. Nu eram acasa deci habar n-am.

La fel si la BCR. Sa investigheze ei singuri cum s-a produs evenimentul.Daca ii intereseaza.

Cand esti de buna credinta si dai toate detaliile, unii te iau de fraier si iti complica lucrurile.

Hartiile vorbesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nu e chiar asa, ca sa nu mai vorbim de faptul ca legea stabileste modalitatile si formalitatile prin care se acorda despagubirea (chestie cu spalarea banilor, fraude, etc). Aceeasi modalitate de despagubire veti gasi si la celelalte societati de asigurare. Actul de la INMH este platit intotdeauna de catre asigurat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!