Jump to content

shkoda
 Share

Postare recomandată

  • 11 months later...

De vreo sapatamana becul de pozitie dreapta fata isi bate joc de mine. Ba se stinge, ba se aprinde. Am dat farul jos, dar nu reusesc sa desprind mufa si nu-mi dau seama cum sa apas pe plasticul acela care blocheaza desfacerea accidentala. Eu presupun ca este de la un contact imperfect in mufa insa cred ca o sa-mi pun si led-uri pe pozitie (asa de ciuda :) )

Imi puteti spune cum as putea desface mufa respectiva?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se desface ca toate celelalte mufe de pe masina, cred ca e un sistem proprietar Volkswagen. Vad ca ai 1.9 TDI asa ca experimeteaza mai intai cu mufa de la debitmetru (e foarte accesibila), ideea e ca trebuie sa introduci o surubelnita din aceea dreapta in gaura dintre mufa si acel clips si sa impingi (incet sa nu o rupi) spre mufa. Daca ai ceva intuitie studiaza, dupa cum am zis mai sus, mufa de la debitmetru ca sigur o sa iti dai seama. Sau cauta pe google ca trebuie sa fie vreo poza ceva ...

LE: Cum o poza face cat o mie de cuvinte uite si o poza. Introduci surubelnita in locul marcat cu sageta rosia si apoi apesi incet spre mufa si ar trebui sa o poti scoate usor.

post-39995-0-59682800-1330209048_thumb.j

Modificat de adrian001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am fortat pt ca mi-a fost frica sa nu se rupa. Cred ca trebuie cu 2 surubelnite pt ca, probabil, mufa este blocata de la praf.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie sa iasa greu deloc, sigur nu ai facut ceva bine. A mea nu a fost soasa de vreo 5 ani si cand am desfacut-o a iesit extrem de usor chiar daca era foarte prafuita. O sa vezi ca interiorul mufei arata impecabil (ca nou), cel mai probabil problema nu e de la mufa, ci din far ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am xenon OEM, asa ca, in afara de desfacerea capacului exterior, mai am si 2 suruburi. In seara respectiva nu aveam la mine torx, asa ca nu am insistat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU baga surubelnita in mufa, apasa intai pe ea ca si cum ai baga-o si dupa aia apasa pe clema de deblocare si apoi se scoate mufa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare, am si eu o intrebare, pe skoda O2 FL ce tip de bec xenon este pus din fabrica D1S 4300k sau D1S 6000K?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

D1S de 35W si 4300K.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut gabriel zi-mi si mie te rog ce becuri tre sa caut pr pozitia din oginda, vreau sa le skimb sa pun tot pe led cu lumina alba dar nu stiu cum arata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Mi s-au ars si mie becurile de pozitie spate, dar cand le-am scos am constatat ca sunt w5w si nu w3w, cum este trecut si in manual. Merge sa pun tot w5w, ca am tot cautat w3w si nu prea am gasit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta la soclu nu este deloc. Doar ca w5w e de 5 Wati iar w3w e de 3 Watt.

 

 

W3W 12v 3w W2.1x9.5d E13

W5W 12v 5w W2.1x9.5d E13

 

 

 

Modificat de BogdanOnet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa desfac si celalat stop sa vad ce am acolo si daca am tot w5w, pun la fel. Curios ca s-au ars amandoua de o data.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune W5W fara griji. Oricum W3W sunt mai rare prin magazine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de becurile din plafoniera, am gasit in manual ca ar fi c10w. Se pot pune led-uri c5w?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C5W este cu 6 mm mai scurt decat C10W.

 

teoretic se poate pune daca deformezi tablitele de prindere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Stie cineva care e treaba cu becul din partea de sus a farului la O2 facelift ? La mine e unul mic albastru si nu se aprinde nicidecum  .  Highlight in poza de mai jos : 

 

post-73547-0-84874000-1394962719_thumb.j

 

Multzam .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ai pozitia pe ledurile din bara iar cei de la skoda nu au mai stat sa proiecteze alt far fara acel bec si l-au anulat din soft

Modificat de robi_zet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hehe, acum ca ai pus negru pe alb , face sens :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Imi poate spune cineva si mie care este problema la o instalatie xenon care dupa aprox 5 min de la aprindere se stinge( numai stanga) este becul sau balastul. Mentionez ca am aceasta problema de aproape un an si jumatate. Sunt perioade de timp cand functioneaza perfect,2-3 luni, si dupa care iar incepe. Instalatia este philips si e montata dupa cumpararea masinii.

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Crezi tu ca e philips, e o chinezarie.

Schimba becurile intre ele si vezi unde se mai stinge becul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maine o sa verific si o sa fac si schimbarea. Ciudat este ca toata vara a functionat impecabil. Sunt aprinse permanent. Merg foarte des in afara localitatii. In primavara a facut la fel cam 2 saptamani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai fa schimbarea degeaba si cumpara alt balast. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salut , 

 

Am si eu o problema un pic mai ciudata ca sa zic asa . 

 

Becul de frana si de pozitie din spate stanga nu se mai aprinde . Initial am zis si eu ca tot omu ca e de la bec ...si normal ca l-am schimbat - de doua ori chiar dar in continuare nu vrea sa mearga . Becul de pozitie de jos , cel cu luminile de ceata in schimb merge , deci cel putin pentru pozitie se exclude cred ca ar fi vreun fir intrerupt dar cu toate astea nu merge si pace . 

 

Are cineva vreo idee ce as putea sa ii fac ? A-ti mai patit vreunu asa ceva ? 

 

Ps . Becurile pe care le-am pus noi erau sigur bune si modelul potrivit . 

 

Mersi 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai vezi ca nu e acelasi lucru.

- becul de sus, desi are 2 filamente, doar cel de 21W merge pe ambele lumini : pozitie (la intensitate mica) si frana (intensitate maxima)

- becul de jos are acelasi principiu.

becul de sus si cel de jos au fire separate. chiar si cele 2 becuri mici de 5w , pozitiile laterale , sunt pe fire separate. 

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!