Jump to content

Cu Ce Curatam Plasticele Din Interior ?


andrein
 Share

Postare recomandată

aici se incadreaza fete de portiera, praguri si partea din spate a scaunelor care jos in dreptul picioarelor este din plstic si se zgarie(murdareste ) ff usor de negrul de pe pantofi de la ocupantii din spate !

Am vazut la o emisiune de reconditionare masini un produs pt intretinere plastice si materiale ce imita pielea care a dat rezultate uimitoare. A fost folosit pe interiorul unei masini decapotabile ce a stat ani la rand parasita intr-o curte, la intriro cat si pe fetel portierelor car erau dintr-un fel de imitatie de piele (deci material din acela care are santulete neregulate pe el si unde intra ff usor murdaria)

Au precizat ca pasta de curatat este usor abraziva si astfel intra intre acele santulete mici din plasticul de la praguri ..sau de pe portiere unde adeseori omul loveste cu piciroul si raman urme.

Intreb si eu acuma stiti un produs asemanator la noi care sa fie o pasta usor abraziva care sa se strecoare intre "rizuirle" plasticului ..si astfel sa iasa ca nou ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • andrein

    11

  • toni

    4

  • mese_adi

    4

  • plus8

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

da .dar nu e ceea ce ma intereseaza.

EU vreau sa le curat ..nu sa le ascund :P

plus ca "NU se poate pune autocolant pe orice plastic interior. Daca are striatii sau santuri care se simt la mana, cum are plasticul de pe bord, NU va putea fi colantat... pt ca nu se lipeste si nu dureaza in timp." Ei bine eu axact acel tip de plastic vreau sa-l curat !

Am sa pun poze daca e nevoie !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Niste poze ar fi cel mai indicat, sa vorbim pe subiect :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam la aceste plasticuri ma refer eu ..si le vreau curate !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

andrein acele urme se curata foarte bine cu solutie de spalat geamuri. Ai incercat? Crede-ma, vei fi uimit!

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am incercat ..dar voi incerca :offtopic:

Multumesc de pont :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrein....incearca si cu Pronto albastru ( este pentru plastic , piele , sticla ) . Eu il folosesc si sunt multumit.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu tot cu solutie de spalat geamuri le curat. Merge super.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu merge (desi ar trebui) incearca un All purpose cleaner, trebuie sa fie mai puternic si scoate mizerie cam de pe orice. Eu am luat unul de la ArmorAll din Cora.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deocamdata am incercat cu CIF -crema (cu particole) --> curata cred ca prea bine ..pt ca ia si culoarea de pe praguri. Deci e prea puternic ! Noroc ca l-am incercat intr-un loc greu vizibil.

Oricum mai incerc sa frec cu o carpa, caci prima oara am incercat cu un burete mai abraziv si poate de asta.

Mersi,

PS: Dar o solutie din aia de genul Plastic Revigorator nu exista ? Adica redea platicului o infatisare proaspata sa-l inoiasca cum s-ar zice !

Modificat de andrein
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru plastic poti folosi si ulei siliconic aplicat cu un burete. Mai nou de atata nu cred ca poate arata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deocamdata am incercat cu CIF -crema (cu particole) --> curata cred ca prea bine ..pt ca ia si culoarea de pe praguri. Deci e prea puternic ! Noroc ca l-am incercat intr-un loc greu vizibil.

Nu cu CIIIIF! :somnmare: Este mult prea abraziv pentru plastic, tie iti trebuie ceva care sa curete chimic nu mecanic. Incearca cu ceva universal de curatat frecat cu o periuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu le-am curatzat cu o periutza de dinti cu apa si sapun. Freci cu periutza pana face spuma apoi stergi cu o carpa. sau dai cu apa daca ai posibilitatea. La fetele de usi, cu usa deschisa am pus si wap-ul . dupa care "storc" acea parte de burete/panza. Intr-o zi calduroasa se usuca cam intr-o ora.

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Solutia de spalat geamuri este foarte buna.Am incercat si eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am cumparat aceste produse din Praktiker si sunt f multumit. Si-au facut treaba perfect !

Deci le recomand ..si nu sunt scumpe deloc ..aprx 20 ron fiecare !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am folosit cel din sticla mai lata ..cu un burete de bucatarie (din ala galben cu o parte verde mai abraziva). Am imbibat in solutie si am sters cu partea galbena intreaga fata de portiera (partea cu plastic ) cat si tot ce se vede in pozele postate de mine mai sus : praguri, partile inferioare ale scaunelor ...

Nu am dat inca pe bord caci se facuse noapte ...

Zilele urmatoare cum prind ceva timp liber ma re-apuc de treaba !

Am inteles ca solutia din flaconul ingust (adica cel cu pulverizator) este pt intretinere ... dar inca nu l-am folosit deloc.

Vreau mai intai sa sterg tot cu prima solutie ..si abia apoi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salve.

Servetele ArmorAll pentru plastice.

Fac minuni.

Si pe mine ma dispera urmele de pe plascticul portierelor, de ex.

Incercati!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

solutia tuturor problemelor de plastic din interior murdarit..Pulimax de la www.mafra.ro

eu sunt f multumit.

iar pentru plafon gri sau scaune sau tapiterie pretentioasa...Curatitor cu spuma activa Flash, tot de la mafra.recomand cu caldura.bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sergio: cu spuma asta Flash pot curata scaunul doar intr-un loc sau trebuie sa dau pe tot scaunul ca sa nu ramana pete !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu folosesc Sonax (la Real au toata gama) foarte bun. Este la bidon de 1l

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc servetele umede si sunt multumit de rezultate :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Stie cineva ceva solutie care sa nu fie pe baza de silicon(nu vreau luciu!) pentru plasticile din interior???

As vrea ceva care sa se aplice cu un burete si care sa nu deie luciu plasticelor...pentru ca pana acum am folosit ceva cu silicon si nu am fost multumit deloc doar din cauza luciului(mai ales daca aplicam pe bord, daca era soare imi vedeam bordul in parbriz...si era foarte nasol),in rest nu era rau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare!

Eu folosesc de 1 an de zile servetele umede numer one de la Carrefour. Sunt ok, nu lasa urme si curata destul de bine toate elementele din plastic din interior inclusiv bordul.

Sfat: nu folositi pe elemente de plastic fierbinti si de asemenea nu va zgarciti la frecat pt ca altfel s-ar putea sa ramana scame. Mi se pare cea mai buna solutie raport calitate pret si nu ai cum sa folosesti mai mult de 1 pachet pt o curatare detaliata, care cost 1 ron.

Multa bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!