Jump to content

"Tank Jr." - Passat B6 4motion


Andrei_Tdi

Postare recomandată

Baieti, ceva feedback de la 4motion ? Eu am fost in wkd la Ranca (jud Gorj) si am bagat-o rau prin zapada. Daca e afanata, pleaca mai greu dar daca zapada e batatorita chiar si in rampa masina trage de mama focului. Acu pb e ca nu stiu cand a intrat exact 4motion, dar balena nu m-a lasat la greu, si chiar am tras ceva de ea prin munti.

Modificat de catanexus
Link către comentariu

Domne, eu prin zapada am incercat de toate. toate pozitiile etc:d :D $motionul intra in fctie de esp. dar daca vrei sa fie permanent dezactiveaza-l. mie nu mi-a fugit deloc de fund, nimic. am si dezacivat esp-ul, am dat talpa, tot-tot si nu am reusit s-o pierd. Am facut chair si drifpturi cu ea pe zapada intr-o parcare si erau cat se poate de controlate. Deci.. no comment. good car!;)

Link către comentariu
  • 1 month later...

Deci asa ! Cauti sa ii injectezi niste testosteron... Stii bine ca si acum nu e chiar de lepadat la reprizele pe care le are, asa ca de ce n-ai reveni tu la vechiul plan, de a aplica ceva la exterior ? Ca tot va trebui sa treci la anvelope de vara, ai putea specula momentul sa ii montezi niste jante. Uite eu ce vreau sa montez la Ford :

post-7977-1238446492_thumb.jpg

Link către comentariu

Parca avea niste MILWAUKEE-uri pe 16 pt vara :Driver:

Eu in locul lui as merge pe niste LE MANS-uri sau poate chiar CHICAGO :)

Modificat de Riddler
Link către comentariu

Observ eu bine in avatarul tau sau ti-ai schimbat jantele cu unele mai mari ?! :Driver:

Daca DA, atunci baga detaliile + niste poze sa admiram si noi :)

Modificat de Riddler
Link către comentariu

Nu toavarasi, jantele nu au fost schimbate. Adevarul e ca n poza aia da, iti lasa impresia ca ar fi altele, mai mari. Chiar ar arata misto asa! :D Masina a suferit alte modificari, jantele vor urma in scurt timp, sper :D Am umblat la motor si putin la exterior, o sa revin cu cateva poze, cand am sa le fac. :)

Cu aceasta ocazie vreau sa multumesc echipei Dragos & Mugur @TCM Turbo pentru operatia pe cord deschis suferita de masina, operatie reusita cu "succesuri" maxime!

Link către comentariu
Parca avea niste MILWAUKEE-uri pe 16 pt vara :D

Eu in locul lui as merge pe niste LE MANS-uri sau poate chiar CHICAGO :wub:

Acum, as merge pe Westwood pe 17.

Link către comentariu

Vezi ca's la preturi acceptabile pe eBay ;)

Transport de la 100 la 150 E in functie de comerciant si/sau daca vin cu anvelope :P

Link către comentariu

Nu reusesc sa gasesc exact modelul Westwood, ce zici tu, dar din cate am prins niste mostre, par cam "incarcate" cu metal, spitele lasa prea putin sa se vada prin ele. Acum un model precum Chicago e profanat de oamenii_care_dau_muzica_tare_si_coboara_geamurile, dar tu mizezi pe un aspect prea sobru, chiar si pentru un Passat.

See ya!

Link către comentariu

@FLorin_D: Uite aici poze pe modelul "Westwood"

1057843389.jpg

1271499506.jpg

Modelul e frumusel :icon_thumright:

Modificat de Riddler
Link către comentariu

Pai da.. dar eu vreau sa o duc cat mai aproape de un sportline la aspect. tocmai de aceea as merge pe westwood. dar deocamdata nu au fost fonduri asa ca am ramas pe cele de 16.. vedem la vara. Cat despre remap, colegul Scoop a avut o confruntare cu mine si nu prea i-a placut :angry:

Link către comentariu
  • 2 months later...

Nimic nou colega ?! :biggrin:

O pasarica mi-a "soptit" cum ca ti-ai fii pus soft :vaidecapulmeu:

Detaliaza si tu un pic :biggrin:

Link către comentariu
  • 1 month later...

Ba da colega. Da, i-am facut un soft acum cateva luni. Am dus-o pe undeva pe la 180 cai putere si 380nm cuplu, dupa estimarile lui Dragos, caruia ii si multumesc din nou cu aceasta ocazie. Masina se misca bine, mi-a taiat cam o secunda la acceleratia 0-100 , dar reprizele mi le-a schimbat mult in bine. Depasirile le fac mult mai usor, motorul fiind acum mult mai elastic. I-am luat si un clip pt volan ca al tau, intr-un final :Driver:. alte modificari nu mai am in plan momentan. Astept sa termin cu examenele si apoi sa ma pun pe strans pentru a-mi face damblaua. Am idei multe dar imi trebuie ceva banuti. Acum sa vedem cat timp va trece pana voi avea suma necesara. Am oricum de asteptat, dar nerabdarea este mare.

In schimb,in aceasta perioada in care nu am mai postat am avut ceva probleme. I-am schimbat caseta de directie si butonul franei de mana. DIn fericire, le-am rezolvat pe sfanta garantie! Ah, si anvelopele au fost inlocuite dar nu sunt prea fericit de alegerea facuta. Sper sa nu mai apara si alte neplaceri in viitorul apropiat caci, ma apropii incet incet de 50.000 km :rolleyes:

Link către comentariu
  • 1 year later...

M-am bucurat degeaba.. Na ca mi-a picat si-un injector la 65000! Si m-a lovit si-o tipa in spate! Si m-am certat si cu aia de la asigurari de n-am mai putut! :beerchug:

Era sa omit..mi-a fost si sparta.

Acum ca am zis de "bucurii", sa trecem la chestii mai serioase. :blah_: I-am vopsit prelungurile de la spoilere si praguri in culoarea caroseriei, i-am pus ornamente tip GTi la evacuare, folie antiefractie + sistem nesimtit de alarma(am primit deja 2 plangeri de la vecini, m-am trezit chiar si cu politia comunitara la usa dupa o noapte in care a fost mare vijelie afara). Deocamdata atat. "bucuriile" mi-au cam nenorocit bugetul pentru upgrade-uri.

Modificat de Andrei_Tdi
Link către comentariu
octavia 4ever

Nici la astea din 2008 nu le-a trecut ? :beerchug: . Sper ca mai ai garantie . In rest arata foarte bine masinuta :blah_:

Link către comentariu

Da..se pare ca nu. Ma gandesc ca poate o fi fost o intamplare, ca n-o fi atins-o si pe ea epidemia. Ramane de vazut. fingers crossed! :) Multumesc pentru aprecieri. O sa va mai atasez si cateva poze, dar dupa ce spal masina. Astept sa se termine odata cu vremea asta de 2 bani.

Link către comentariu
  • 5 weeks later...

Parca am vazut Dunlop scris pe anvelope si la ele te referi ca nu iti priesc ? Ai trecut direct la ele de la cele M+S ?

Link către comentariu

Nu Florin, anvelopele de pe masini sunt Goodyear Excellence(all-season). De ele spun ca nu sunt prea incantat. Dunlop sunt cele de iarna (wintersport M3) - de care vreau sa spun ca sunt foarte multumit. Le recomand.

Link către comentariu

All season nu prea sunt bune ca sunt intre, iar vara sau iarna nu prea isi fac treaba cum trebuie. Mai bine iti luai de vara si iarna(deastea vad ca ti-ai luat, si normal ca esti mutumit ca sunt de iarna si sunt pt asa ceva). Bine ca si la vara trebuie mai intai sa te interesezi care sunt mai bune ca si acolo sunt unele care nu sunt prea bune la aderenta.

Modificat de blordc
Link către comentariu

Arata super bordul, iar dotarile sunt arhisuficiente...zic eu :wub:)

Sper sa nu repet intrebarea dar cat te-a costat sistemul audio (statie, subwoofer, etc), ce modele si, daca se poate, poti sa imi spui cum se aude, daca esti multumit de ele etc.?

LE: Am gasit postul cu explicatiile aferente sistemului audio.

Cheers

Modificat de dragosmc
Link către comentariu

@Dragosmc, mi-ar fi placut sa am farurile cu bixenon, adaptive si trapa, scaunele sport... dar deja astea nu sunt un must-have, ci mai degraba picanterii de moft. :) Sistemul se aude bine, nu este unul puternic, este mai mult bazat pe fidelitate. Daca vrei, ne putem intalni sa vezi cum ti se pare. Preturile au mais cazut, pt ca modelele s-au invechit.

@Blordc - All-season-urile nu le-am ales eu, le-am primit daca pot spune asa. Sa vad la primavara pt ce anvelope optez. Daca ma poti ajuta cu sugestii, ar fi perfect pentru ca nu prea ma pricep la asa ceva.

Link către comentariu

Nu te sfaturi sa iti iei cauciucuri Bridgestone Potenza made in Polonia foarte zgomotoase si cam pierd repede aderenta. Din cate am vazut pe forum ca si-au luat majoritatea si sunt bune ar fi PS2 sau mai nou PS3, cel putin eu asta mi-as lua si o sa imi iau dupa ce se tocesc astea care le am acum adica potenza cu care a venit masina.

Link către comentariu

Update: (Daca se poate numi asa) Am revenit la becurile halogen. Am devenit foarte reticent in ceea ce priveste xenon-ul AM dupa ce mi-a explodat un bec in far. Arata bine cu ele dar sunt mai linistit asa. Si lumina este acceptabila, cu toate cam unele rpobleme la faruri. Care sunt cele mai bune becuri halogen pentru un far cu lupa?

Link către comentariu
Update: (Daca se poate numi asa) Am revenit la becurile halogen. Am devenit foarte reticent in ceea ce priveste xenon-ul AM dupa ce mi-a explodat un bec in far. Arata bine cu ele dar sunt mai linistit asa. Si lumina este acceptabila, cu toate cam unele rpobleme la faruri. Care sunt cele mai bune becuri halogen pentru un far cu lupa?

Phillips X-treme Power ... Eu le-am folosit mai mult de 2 ani si erau mai mult decat bune. Si nici nu s-au ars nici dupa 2 ani. Sunt Made in Germany.

http://www.lighting.philips.com/in_en/cons...ing〈=en

Modificat de Andrei1980
Link către comentariu
  • cristi511 locked şi unlocked this topic
  • cristi511 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!