Jump to content

A4 2.5 V6 Tdi 163 Cp 2005 - 3rd Bst


Bestie

Postare recomandată

@Ice2K stiu ca voi avea probleme in cazul in care voi schimba spoilerul dar din pacate, momentan, nu am ce sa fac. Suspensia e de pe un 1.9. Voi vedea pe parcurs cum se comporta. Daca voi avea probleme voi cauta sa achizitionez arcuri speciale de 2.5 doar pentru fata (insa nu stiu daca voi gasi doar pentru fata). A fost o oferta foarte buna dpdv financiar si.. nu am rezistat. La Racing Nick de exemplu doar arcurile erau ~ 200 E, iar eu am luat tot kitul cu ~ 180 E de la cineva care asa cumparase masina din Germania, dar tipul care locuia in Targoviste, nu se descurca cu ea pe drumurile de acolo.

PS: Arata ca noua cand am luat-o. A fost rulata ~ 7.000 km in Germania si ~ 1.000 km in Romania

Link către comentariu
  • Replies 145
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bestie

    48

  • Ice_2k

    14

  • nutzu

    9

  • Circoloco

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ti-am zis si in alta parte, masina arata foarte bine si chiar merita asa ceva. :)

Mie imi place mai mult asa lasata de fata, insa cum a spus si Ice nu cred ca e foarte practica pe drumurile noastre. De fapt, nicio suspensie sport nu e tocmai potrivita pentru drumurile din Romania.

La masina mea (suspensie sport oem) mi se pare ca fata ar fi putin mai sus decat spatele daca ma uit strict la pasajele rotilor, sau cel putin la acelasi nivel daca ma uit la distanta de la sol propriuzisa. Nu stiu cum e normal, dar cert e ca arata mai bine fata mai lasata.

Link către comentariu

Pentru ca a fost ziua mea, am primit din partea prietenilor si cu ajutorul lui Dragos Voinea un soft de la TCM Turbo. Estimativ: 195 CP si 420 Nm :blah:

PS: 250 km/h (testat) :P

Link către comentariu

Super tare acest bolid...motorul de 2,5 face toti bani pe aceasta masina...de navi plus nici nu mai are rost sa vorbesc...felicitari si la cat mai multi km fara incidente :blah:

Link către comentariu

salut!

am vazut ca ai trecut nu dupa mult timp de la a3 la a4.

masina este foarte tare! am citit intreg topicul. sa o stapanesti sanatos!

v6-le asta face toti banii. si are si potential ;) daca vrei sa "abuzezi" un pic de el.

spor la treaba!

p.s. urmeaza a6? :P

Link către comentariu

:) Nu am ganduri de schimbat masina prea curand, pentru ca m-am apucat sa bag bani si in asta. Pana acum am deja ~ 6000 RON investiti, si probabil ca vor mai urma. Probabil ca peste vreo 2 ani ma voi gandi la schimbare, dar nu stiu daca voi mai ramane in VAG. Ma gandesc undeva mai sus... :), dar pana atunci mai e, asa ca ...voi continua cu acest B6 :) :icon_thumright:

Oricum, multumesc de urari :D... A5, A6.. suna bine :P

Link către comentariu

Poate sunt putin offtopic, dar as vrea sa stiu si eu la ce se gandeste un actual posesor de VAG (Audi) cand spune "mai sus" in materie de masini? Si nu ma refer la alt model (de la A4 la A5, A8, etc) ci la marca, pentru ca ai spus ca nu va fi tot VAG.

Doar sunt curios... atat si nimic mai mult

Link către comentariu

@gaby1773 Daca ar fi sa imi schimb maine masina spre exemplu, probabil ca as alege un BMW 525d E60 sau un 330d E90 :angry: ... probabil ca peste 2 ani cam asta vor fi alegerile mele. Dar mai e pana atunci, sa vedem daca si ce imi voi permite :) Dupa cum am spus, momentan ma concentrez pe acest B6 :D

Modificat de Bestie
Link către comentariu
Un mic update. Am montat azi si un capac la motor peste fire si conducte sa para mai "clean" totul pe acolo.

de unde ai luat capacul si cat a costat , k as vrea si eu asa ceva :icon_thumright:

Link către comentariu

@nutzu M-a costat 110 RON. L-am gasit la "BAZAR" pe alt site. Daca vrei detalii imi spui si ti le dau pe PM, sa nu se creada ca fac reclama :D

Link către comentariu

Ba ce masina ti-ai luat. :) Auzi ma ? vezi cum o vinzi si pe asta. Sa auzim numai de bine. Marf masina

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea..ca e o masina puternica si buna..Multa bafta si te asteptam cu modificarile care le mai faci la ea:)

Link către comentariu
  • 1 month later...

Iata cum arata masina si cu "incaltarile" de iarna. Nokian W 225/45/17 + jantele originale Audi de pe fostul A3 :)

post-5890-1229900814_thumb.jpg

Link către comentariu

vin f bine o fac sa para mai nervoasa :icon_thumright: imi place

Modificat de rZv
Link către comentariu

Suspensia aia pe fata tare ciudat arata , adica e o chestie si de gust sincer. In rest masina arata ft bine. Sa te bucuri de ea.

Link către comentariu

Intr-adevar, suspensia nu e "ce trebuie". Este de 1.9 TDI iar eu am 2.5 TDI. Greutatea motorului e mai mare si de aceea masina sta mai lasata pe fata, dar urmeaza sa inlocuiesc suspensia cu una sport de 2.5 si sper ca atunci sa se remedieze problema.

Link către comentariu

Domnu Bestie sunt curios cum reusesti sa te deplasezi cu suspensia asta prin Bucuresti.Oricum masina arata bestial asa.Eu nu as schimbao daca te poti deplasa si nu iti atinge

Link către comentariu
Iata cum arata masina si cu "incaltarile" de iarna. Nokian W 225/45/17 + jantele originale Audi de pe fostul A3 :somnmare:

jantele alea au ET mai mare? mi se par prea intrate.

Link către comentariu

Ms pentru raspuns ... deocamdata mi-am cumparat alte maruntisuri ... ambient lite, set carlige portbagaj ... dar nu mi-ar strica sa-mi lasi niste detalii pe PM. Mc inca o data si bafta in continuare la realizarea a ceea ce ti-ai propus!

Link către comentariu

Frate, ce joasa e...nu-ti creste adrenalina la drumuri cu denivelari, specifice Romaniei?

Link către comentariu

@S!mpL3 M3 Ce sa zic, de aratat arata bine, desi privita dintr-o parte se vede cum efectiv sta aplecata pe fata. De atins cu ea, cam ating :)) De aceea si intentionez sa schimb suspensia.

@c6t9 Da, cred ca au ET-ul mai mare decat jantelor specifice de A4. Ele sunt de A3 si pe acea masina aratau super bine.

@Serhino Daca ai stii cu ce teama merg cu ea... dar ce sa fac, daca m-am grabit cu suspensia acum ... trag ponoasele.

Modificat de Bestie
Link către comentariu

Mie imi place foarte mult cum arata masina asta fata de celelate A4 stock .... este mult mai agresiva , prima data am vazut poza cu masina (mi-a placut) si apoi comentariile contra acestui impediment, schimba amortizoarele doar daca dauneaza din punct de vedere mecanic , altfel ....din contra arata foarte bine masina ....BAFTA :Driver:

Modificat de edy1092
Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Revin cu noutati. Intr-un final am reusit sa-mi fac navigatia sa functioneze. Aveam antena intrerupta si a trebuit sa-i cumpar una. Am amplasat-o in coltul din dreapta jos al parbrizului si este discreta. Am cumparat si un DVD cu harta pentru Europa de Est (multumiri lui Ice) si acum pot "naviga" linistit. O alta noutate este faptul ca mi-am cumparat si un capac mare, care acopera bateria, eu neavand. Pe langa acestea am mai achizitionat si o grila de S4, pe negru. Dar care sincer sa fiu mi-as fi dorit sa fie pe crom.

Cel mai probabil o sa iau rama cromata de pe grila stock si sa o montez pe grila de S4... Da-ti-va si voi cu parerea ce sa fac, sa o las asa sau sa ii pun rama cromata?

post-5890-1232201300_thumb.jpg

post-5890-1232201356_thumb.jpg

post-5890-1232201397_thumb.jpg

post-5890-1232201429_thumb.jpg

post-5890-1232201467_thumb.jpg

Modificat de Bestie
Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!