Jump to content

Diametru Teava Benzina?


Komissar
 Share

Postare recomandată

Am de instalat teava prin care va trece carburantul de la rezervor spre motor. (intentionez sa o fac de Cu, trasa pe jos, pe langa tunel).

Ce diametru ar trebui sa aiba aceasta pt. a asigura fluxul de benzina corect? (diam. interior-exterior)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu este de 6mm pe exterior. Stiu asta pentru ca furtunele sunt fie de 6 fie de 8 interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar teava nu trecea prin tunel? La mine doar conducta de frana catre spate trece pe langa tunel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-ar tenta si pe mine sa o schimb numai ca nu cred ca o pot baga usor prin tunel ... sau mai ales, scoate. Poate de aia o pune pe linga tunel ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am tras o conducta de frana pe post de conducta de benzina, tot prin interior, sub mocheta. E bine-mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok... merci de raspunsuri :D Deci o conducta "ca de frana" ajunge.

Ref. la de ce nu o pun prin tunel: cand mi-am reparat sasiul mi-am pus problema asta - respectiv daca sa trec sau nu conductele de combustibil si de frana prin tunel (asa cum era din fabrica) - insa, am decis ca e mai bine sa le am la exterior in caz de "doamne-fereste" ( :) ) sa pot umbla usor la ele si sa le schimb/repar. Call me mad... :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca sunt din cupru nu ai ce repara la ele. Du-o civilizat prin tunel, avand grija sa nu frece tija de actionare a cutiei de ea. Poti sa pui linistit de 6 mm la exterior, mai ales ca e din cupru si nu va rugini la interior. Poti lua teava de la un magazin de piese pt aparate electrocasnice si frigidere de pe str Valeriu Braniste- da DIPIESO cu gogul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
misu ploiesteanu

e topicul ala cu sectiuni prin broasca, si eu vreau sa schimb conducta de frina. oare daca nu e prinsa prin tunel nu face zgomot ?daca a mai schimbat cineva sa puna amanunte... eventual cine a mai facut poate ma ajuta si pe mine si fac cinste cu o conducta de cupru pt rezervor.

Modificat de misu ploiesteanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!