Jump to content

Parbriz Aburit Pe Exterior


rotnick
 Share

Postare recomandată

Se abureste parbrizul, cand vremea e umeda, doar in dreptul fantelor. Nu conteaza daca e pe clima sau econ. O portiune de 50 de cm2 in dreptul fantelor. Ciudat e ca se intampla afara, nu pe interior. Dupa ce pun stergatoarele in functiune, reapare pata in 10 sec. maxim. Cand ploua nu se intampla, chiar daca dau pe intermitent, cea mai mica viteza. Cum se opreste ploaia incepe show-ul.

Ceva sugestii? Eu n-am idee.

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aburirea parbrizului are aceeasi cauza cu aburirea caroseriei, in diminetile umede: diferenta de temperatura dintre exterior si interior. Normal ca aerul din mediul mai umed se "lipeste" de tabla/geam, condensandu-se. De ce in dreptul fantelor? Pentru ca acolo fluxul de aer are puterea si temperatura maxima. Cu cat te indepartezi de fante, aerul se raceste si isi pierde din viteza, avand un efect redus dpdv al incalzirii suprafetelor. Cand ploua, deja aerul umed s-a organizat in picaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Principiul il cunosc, dar n-am patit asta la alte masini: DSN, Fusion, BWM, Golf V, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciao

Si la mine se intampla acelasi fenomen, insa a aparut doar de ceva timp, am cautat sa asociez cu ceva si anume: am folosit substanta "anti ploaie"..dar nu sant convins ca de acolo mi se trage, tu ai folosit asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Spal masina la o spalatorie unde sigur nu da cu asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca cea mai buna solutie este sa modifici distributia aerului. Astfel, in loc sa iasa prin fantele de dezaburire a parbrizului, directioneaza-le prin fantele frontale de pe plansa de bord sau, daca te deranjeaza, spre picioare. Daca aerul rece nu mai bate spre parbriz, problema dispare. Si la mine, atunci cand setez aerul sa iasa prin fantele de dezaburire, se intampla acelasi fenomen. Dar numai atunci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa schimbi filtrul de polen si cred ca o sa dispara problema.

Luigi Vicol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact la fel se intampla si la Octavia 1 in zilele cu peste 32-33 grade, daca masina a stat la soare nu se intampla pentru ca bordul frige.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are legatura cu filtrul de aer ... sau nu doar cu asta ...

Subscriu la cele spuse de hbogdan

La fel se intampla si la mine .... si acest fenomen il am doar la Audi ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Filtrul e schimbat la 7500.

Intr-adevar, daca mut distributia aerului efectul dispare, ceea ce e normal, principiul de functionare il cunosc. Doar ca n-am patit acest lucru si la alte masini.

Merci tuturor pentru ajutor :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si mie se intampla chestia, si inainte si dupa ce am schimbat filtrul de polen...

intr-adevar, la alte masini nu mi s-a intamplat, explicatia ar putea fi, ca in mom cand e cuplat modul AUTO, cea mai mare cantitate de aer e suflata exact acolo pe mijloc, unde se aburest... de ex eu mut pe : sus, mijloc, jos, in felul asta aerul se distribuie uniform si dispare efectul...

succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Incercat toate posibilitatile, ramane doar sa opresc aerul sa bata sus :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am patit si eu asta la un Opel Astra. Presupun ca e normal daca aerul este f rece si bate direct in parbriz iar afara este f cald...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

simie mi se mai intampla dar e un fenomen absolut normal luand in considerare diferenta de aer din interior si cea de afara...da cu stergatoarelesi se rezolva.... :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut, subscriu.. Si eu am aceeasi problema dar nu tot timpul, depinde foarte mult de temperatura din interiorul masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

urmarind topicul de cind este incep sa cred ca este un defect de proiectare a fantelor de distributie al aerului de la parbriz intrucit acestea sufla in partea inferioara a parbrizului,si se formeaza o diferenta mare de temperatura,de unde apare acel condens.La mine se intimpla la fel dar in functie de temperatura exterioara si nu depinde de filtrul antipolen daca este nou sau folosit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel este si la mine dar doar la fanta centrala, pe mijlocul parbrizului, pe o portiune de vreo 5-10 cm. Totusi, nu stiu daca este chiar un "defect de proiectare"...eu m-am gandit ca special au fost asa proiectate ca in cazul in care ai strat de zapada pe parbriz sa il topeasca foarte repede in partea de jos, astfel incat el sa "cada" si pe masura ce cade sa se topeasca si sa dezghete rapid stergatoarele... O varianta de a scapa de problema pe loc, este sa dai pe cald si pe dezaburire parbriz. Fluxul de aer cald va incalzi destul de repede parbrizul inclusiv pe exterior (se transfera termic prin grosimea lui)...nu va dura mult si efectul va disparea. Dupa aceea, daca se pastreaza setarea AUTO, fenomenul nu mai apare, cel putin pana se opreste masina si urmeaza o pauza mai mare cand parbrizul ar ajunge din nou la temperatura exterioara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!