Jump to content

Accident In Strainatate


virgilutz
 Share

Postare recomandată

Salut!

Saptamana asta mi s-a intamplat fix lucrul de care nu are cineva nevoie cand merge in straintate, am fost tamponat (de catre cineva care pesemne inca nu se trezise). :)

S-a facut o constatare amiabila intre mine si el - el e vinovatul, a recunoscut, m-a busit in spate cand opream la o trecere de pietoni. Acum... cu hartia respectiva aparent trebuie sa merg la asigurarea mea care ar trebui sa faca o evaluare a pagubelor, sa ia legatura cu asigurarea celuilalt pentru plata.

Chestia este ca eu am doar RCA (cu carte verde etc.). Ei sunt cei pe care trebuie sa ii contactez pentru intermedierea asta? Ma gandesc ca avand RCA, ei ar trebui sa fie interesati doar in cazul in care eu as fi fost vinovat.

E cineva care a trecut printr-o astfel de situatie?

Sunt de vreo 3 saptamani in Franta, si o sa mai stau inca vreo 2-3 luni, motiv pentru care am considerat ca masina e necesara pe aici, pentru iesiri in weekenduri - oricine incearca sa-si faca traiul cat mai placut, nu? :D

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti trebuie RCA-ul celui ce te-a lovit. La ei vei suna si-i vei anunta ca un asigurat de-al lor te-a lovit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salve!

Parerea mea este ca ar trebui sa urmei aceeasi pasi ca si in Romania. Mergi la un service din Franta, le arati copie tichetului de asigurare si le spui ca vrei sa o repari. Banuiesc ca procedura este asemanatoare cu cea de pe la noi. Nu cred ca e bine sa vii cu ea lovita in Romania caci atunci, pentru ca asiguratorul aluia ar trebui sa vina in Romania (daca societatea nu are colaborator sau corspondent aici) sa faca evaluarea pagubelor si sa-si dea acceptul de plata.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Parerea mea este ca ar trebui sa urmei aceeasi pasi ca si in Romania. Mergi la un service din Franta, le arati copie tichetului de asigurare si le spui ca vrei sa o repari.

In Romania primul pas este sa te prezinti la compania de asigurare, unde conducatorul auto vinovat a incheiat RCA-ul. Dupa acest demers, se merge la service!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Repar-o in Franta.

Cu dovada ca a recunoscut ca a fost greseala lui, mergi la orice service din oras si se apuca baietii de treaba.

Trebue sa ai un act de pe asigurarea lui ,este o schema tipizata cu o masina in relief si trebuie mentionat cum s-a intamplat ,cu respectivul act orice service este obligat sa o repare decontarea se face intre asigurarea lui si service.

Cel care a facut accidentul va avea o rata mai mare anuala la asigurare.

O sa m-a uit cand o sa cobar la masina sa-ti spun cum se numeste respectivul act care trebuia sa-l primesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salve!

Parerea mea este ca (...)

Banuiesc ca (...)

Nu cred ca (...)

E bine ca pe un forum sa ne mai dam cu parerea din cand in cand, dar in acest caz colegul nostru are nevoie de informatii exacte. Asa ca va rog sa nu-l intoxicati cu "pareri personale" care pot fi total eronate si in contradictie cu legile.

PAREREA MEA :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmmm le-am scris oamenilor de la asigurarea celuilalt un mail insa inca nu s-au obosit sa raspunda :censur:

acum am rugat un coleg sa ii sune sa vorbeasca cu ei, ca eu nu cred ca o sa ma descurc sa vb in franceza la telefon, iar ei cu engleza... mai bine nu :(

sa vedem ce se rezolva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze pentru intararziere,sper sa nu fie prea tarziu:

-actul care trebuia sa-l primesti se numeste Constat Europ

Modificat de iulian_1976
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca este deschis acest topic propun o idee: haideti sa spunem fiecare care are experienta in domeniul accidente in alte tari decat Romania (atat in UE cat si in afara UE) si in felul acesta vor ramane informatiile cu proceduri de rezolvare a accidentelor in diverse tari si in acelasi timp cred ca informatiile vor fi f utile mai ales ca acum poate daca nu mergem in vacante cu masina macar facem o excursie sa ne luam una si tot avem ceva mii de km de facut. Paza buna... Astept raspunsuri concrete si eventual interventia unui moderator in cazul in care vor fi raspunsuri pt a fi schimbat numele topicului in proceduri de urmat in cazul accidentelor in alte tari sau ceva de genul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu update la thread.

Intr-adevar, in Franta, dupa cum spune iulian_1976, intre cei doi se completeaza un "Constat Amiable d'Accident" (o hartie pe care o au in general, la ei).

Francezul trimite exemplarul lui companiei sale de asigurari in termen de 5 zile, compania luand cunostinta de accident.

In cazul meu, am fost pus in legatura de catre ei cu o firma de expertiza auto care mi-au spus sa duc masina la un service agreat de ei unde vor trimite un expert pentru evaluare. Firma asta de expertiza auto va trimite evaluarea pagubelor la compania de asigurari, care va plati toata reparatia.

In timpul in care masina mea va sta in service, aparent voi beneficia de o masina pe care o voi putea folosi.

Acum... mai ramane sa se intoarca cei de la service din concediu si vedem ce o sa fie adevarat din toate astea :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi super sa ai masina pusa la dispozitie in cazul daunelor RCA, dar nu cred ca se va intampla asa, poate la Casco sa aiba astfel de clauze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si...s-au intors din concediu?Update ceva..?

Nu de alta, insa vreau sa plec in afara cu masina si...doamne fereste...sa stiu macar la ce sa ma astept in caz de ceva!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

s-au intors din concediu... prin 24 august... am programare in 15 septembrie. sper sa nu mi-o peticeasca, ci sa-mi inlocuiasca ce e afectat - sper sa ma descurc sa le explic

totusi, am fost sfatuit de catre colegi ca sa mi-o repar cat mai tarziu, cat mai aproape de plecarea de aici :( pentru ca francezii isi trateaza masinile ca pe niste bucati de fier :icon_thumright: :vaidecapulmeu: si si pe ale altora

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am fost in Franta am vrut sa las masina in strada si sa nu platesc parcarea, deoarece hotelul nu avea parcare proprie si trebuia sa parchez in una etajata unde beneficiam de reducere , plateam 10Euro pe zi. dupa cateva zile m-am felicitat ca am dus masina in parcare si nu am lasat-o in strada. Nu era masina din strada care sa nu aiba colturile de la barele de protectie zgariate sau infundate. Francezii nu au respect pentru masini, nici macar pentru a lui, mai ales fata de a altuia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!