Jump to content

Semn intinzator curea distributie


Mircea_P
 Share

Postare recomandată

Acum vreo 3 luni mi-am schimbat cureaua de distributie.

De atunci am castigat un zgomot care a fost identificat de forumisti ca fiind zgomotul curelei prea intinse.

Puteti sa va da-ti seama din poza alaturata ca intinzatorul nu e in pozitia corecta? Mie sincer mi se pare ca nu e simetrica linia aia intre cele doua gauri. Dar e asta oare semnul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai da, dar ai vazut ca nu ma ajuta in nici un fel alt tip de rola cu alte marcaje. Intrebarea e daca stie cineva sau are o poza cu pozitia corecta a intinzatorului meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nimeni cu un cod motor ATD, eventual, nu face un efort sa vada, eventual sa fotografieze cum e la el?

Multumesc in avans

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu vii la intalnire ??

o sa incerc eu..sa vad cum am timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu pot ajunge la intalnire...

Am gasit o aparitie noua pe www.haynes.com, si anume o carte despre golfuri care acopera si PD. Si anume cartea nr. 4169. Ma gandesc serios sa mi-o comand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pare cam intinsa in sensul ca e trasa prea mult in sens antiorar

cum crezi tu ca poate cineva fotografia cum e la el?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK , pun altfel problema.

In poza ceea ce cred eu ca e pozitia corecta, e ca semnul 1 sa fie la mijlocul distantei cercurilor 4. Avand in vedere ca 1 ajunge in dreptul punctului 2, care e destul de departat de 3, care e pozitia corecta, zic eu ca nu e corect pozitionat intinzatorul.

Dar atunci ce rol are 5?

Si de aia m-am adresat voua, sa ma lamuriti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu intreb, eu raspund.....

Asta e :)

In imaginea atasata, distanta "a", trebuie sa fie de 4mm.

Atata tot!

Normal ca acum am motorul pe masina si nu mai pot regla, sau cel putin asa cred....o sa incerc insa. Poate cine stie, chiar e de 4 mm... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma tu vrei sa mori cu semnul ala in brate?

tu ti-ai facut singur distributia?

unde scrie ca a=4mm?

eu nu ti-am spus ca pare putin intinsa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Tonul nu e tocmai adecvat.

2. Nu mi-am facut singur distributia

3. In ultima "poza", "a", trebuie sa fie = 4 mm, asa scrie in documentul ELSA din care am atasat doar "poza".

4. Cum ai apreciat ca e putin intinsa???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Tonul nu e tocmai adecvat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

calmativa domnilor ca nu da nimeni cu pietre!

nu stiu de unde va dati seama de ton cand cititi dar asta e alta poveste si nu vreau sa intru in OT.

pur si simplu am pus niste intrebari care au un suport :

primele doua intrebari te duc la concluzia ca ai un fel de garantie a lucrarii la serviceul unde ai facut-o si deci te poti duce inapoi sa ceri un fel de verificare.

apoi te-am intrebat o chestie tehnica.

daca va deranjeaza "tonul " no problem .

am spus ca pare intinsa pt ca , asa cum ai zis si tu, semnele ale 4 nu sant simetrica fata de 1.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

N-am mai dat de veste demult. Am tacut si am monitorizat... B)

Ei bine la o masurare nu foarte precisa, am ajuns la concluzia ca distanta era de aprox. 5,5 mm.

Am reglat-o la aprox 4mm.

Si acum vine o "cestiune"....

Eu am "impresia" ca masina cunsuma semnificativ mai putin. Adica de la 10l in oras, la 8l.

Puteti sa argumentati aceasta situatie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
N-am mai dat de veste demult. Am tacut si am monitorizat... B)

  Ei bine la o masurare nu foarte precisa, am ajuns la concluzia ca distanta era de aprox. 5,5 mm.

  Am reglat-o la aprox 4mm.

 

  Si acum vine o "cestiune"....

  Eu am "impresia" ca masina cunsuma semnificativ mai putin. Adica de la 10l in oras, la 8l.

  Puteti sa argumentati aceasta situatie?

<{POST_SNAPBACK}>

O fi si vara de vina... Ma rog.. primavara..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  Eu am "impresia" ca masina cunsuma semnificativ mai putin. Adica de la 10l in oras, la 8l.

Sau poate nu o mai calci asa de tare.

Sau nu iti mai lasi toti cunoscutii sa se dea cu ea(inclusiv eu, care ar mai vrea o tura) :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

He he... B)

Chestia ca e cureaua la "semn", imi ofera o liniste spirituala...:salut:

In rest...cu consumul parca iar vrea sa urce pe la 9-10l.

:Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 years later...

buna , vin si eu cu o problema, am un vw bora 2001 motor ajm. Am schimbat distributia cu role ina , curea gates. pompa de apa rouville, si am schimbat si intinzatorul hidraulic. Piesele le-am cuparat eu si am dus masina la un service. am lasat-o si am luat-o cand a fost gata. dupa ce am mers 1600 de km cu ea, facut ITP intre timp si din intamplare am sesizat un sunet ciudat din cutia distributiei. am mers de urgenta la mecanic si mi-a desfacut din nou toata distributia. cand am luat piesele la puricat, rola mica avea joc. eu am dat vina pe ei ca nu ar fi tensionat cureaua cum trebuie, pentru ca si ciocul de la rola intinsatoare era rupt. pana la urma am cumparat din nou ambele role si de data aceasta am asistat la montaj. in fata mea s-a tensionat cureaua exact ca si in filmuletul de pe internet unde arata cum se schimba cureaua de distributie la PD-uri s-a lasat distant de 5 mm intre corpul intinzatorului hidraulic si parghia rolei intinzatoare, ciocul rolei intinzatoare e la semn chiar pe centru am pus mana pe curea e tare dar e putin flexibila. treaba e ca m-am procopsit cu un sunet ciudat, toti spun ca e sunet de curea intinsa prea tare si ca se va mai lasa cu timpul. acum va intreb eu care ati mai schimbat distributii cu intinzator dinacesta hidraulic ati avut ceva sunete? imi e teama ca nu cumva daca slabesc tensiunea pe curea sa o las la 6 sau 7 mm sa nu cumva dupa un nr de km sa inceapa sa bata iar ca nu e tensionata. ce sa fac?????

Modificat de chereches
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!