Jump to content

Fata De Usa


ksi_id
 Share

Postare recomandată

Am o nedumerire referitor la demontarea fetei de usa de la sofer. Am gasit sub 2 suruburi si atat, nu as vrea sa rup ceva. Ce mai trebuie desfacut ca sa scot fata de usa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o nedumerire referitor la demontarea fetei de usa de la sofer. Am gasit sub 2 suruburi si atat, nu as vrea sa rup ceva. Ce mai trebuie desfacut ca sa scot fata de usa?

Apropo este vb de masina prietenei mele o ibiza din 2003, nu mi-am dat seama ca am masina mea la semnatura :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca la maneru care se deschide geamu are o siguranta de plastic trebuie sa apesi pe ia cu degetu este imediat cum se termina manerul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mai sunt si jos la baza fetei de usa niste suruburi. Sa scoti si partea de plastic care acopera comezile de la geamuri ca parca si acolo mai aveai un surub. Dupa ce desfaci toate suruburile si incerci sa scoti fata de usa sa o faci usurel ca mai sunt cablurile care sunt legate de fata de usa: cablul de la incuietoare si cablul de la oglinzi (la mine am oglinzi manuale, nu stiu la cele cu oglinzi electrice).

Oricum daca lucrezi incet si si fara bruscari (desi s-ar putea sa fie nevoie sa tragi mai tare de fata sa o scoti, caci ea se mai tie si in niste braduti apropos sa ai grija sa nu-i rupi) reusesti sa scoti fata de usa foarte usor si repede.

Spor la treaba. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In partea de sus este prinsa si in clipsuri care trebuie trase cu atentie ptr ca se pot rupe . Am vazut intr-un market de profil un fel de clestisor care cica este special pentru 'desprins' fetele de usi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu am reusit sa o dau jos :D. In spatele manerului (de care tragi sa inchizi usa) unde sunt si butoanele de geamuri electrice parca ii prinsa cumva de tabla ca tinea. Suruburile de jos le-am desfacut si cel de la maner din fata dar parca mai tinea si in spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

help ca nu as vrea sa rup ceva :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are in ce sa tina, fata de usa e prinsa doar in clipsurile alea daca ai desfacut toate suruburile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate imi aduc aminte parca trebuie sa scoti si suruburile din manerl de care tragi (sunt 2), si parca mai are si sub placuta cu comenzile de geamuri electrice unul, nu sunt sigur. Voi verifica cand plec de la lucru si ajung la masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!