Jump to content

Motor nou, cum resetez kilometrajul?


B0GD4N
 Share

Postare recomandată

cam ce scrie mai sus, tipul de la magazin a zis ca exista o clema..pe care nu o gasesc...pt reset. atasez si poze.

ps: maine dimineata trimit ceasurile la preparatorul meu...si asa raman, asa ca am nevoie de un sfat 2nite

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu este problema de legalitate ci de moralitate. dar daca omul nu vinde masina nu vad nici o problema. nu o sa il creada nimeni peste un an daca vrea sa vanda masina si are 10.000 km la mk2

Modificat de mmneg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca "a schimbat bordul"? Trebuie sa dai km la cat ai avut inainte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca "a schimbat bordul"? Trebuie sa dai km la cat ai avut inainte?

<{POST_SNAPBACK}>

Da, asa prevede manualul de service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiti cum e...cine face manarii nu intreaba pe forum. anyway l-am dat de la 182 la 185 de mii dupa o ora de chinuri, sa plec de la o cifra mai rotunda :D

cititi semnatura daca aveti dubii de legalitate:p

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ender Nu am stiut. Unchiul meu (are un MB E300), a schimbat bordul in garantie pe la 85.000 Nu i-a dat km inainte, doar a pus un autocolant pe stalpul usii, unul in bord pe IC si unul in cartea de service, pe care trona scris mare "inlocuit xxxxxxxxx la 85.xxx km".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s-a rezolvat, am 000007km si asa-l las :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

cel mai smeker mk2 :D 7 km ! doar iesit pe poarta fabricii sau... 999999+7km= 1.000.006 km !! :banghead: :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fosta mea masinica (Passat 1,6D, 1982) la 350.000 km s-a dat singur la zero. Cand am schimbat bordul (nu mai mergea kilometrajul) am vazut ca nu avea decat pana la 3 cifra sutelor de miii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiti cum e...cine face manarii nu intreaba pe forum...

...

<{POST_SNAPBACK}>

Resetarea/modificarea (electronica) kilometrajului este un fenomen care ia o amploare mare, de aceea mi se pare foarte instructiv sa clarificam modurile prin care se poate face aceasta operatie (VAG-COM, alte tools-uri, etc.) pentru a ne putea proteja in viitor de astfel de 'manarii'.

Un amic mi-a spus ca se poate reseta/modifica kilometrajul f. usor cu VAG-COM-ul dar setarea nu este permanenta (nu stiu ce fel de memorii utilizeaza ECU, EPROM-uri inscriptibile/re-inscriptibile sau combinatie), adica la deconectarea bateriei (resetare ECU) apare din nou kilometrajul real.

Eu nu sunt expert in VAG-COM, am auzit de el acum 1 luna, dar doresc sa-i provoc pe domnii experti in VAG-COM (nu sunt malitios!), incepand cu domnii Andi, Voinea, Vlad, Ender, etc.

Deci domnilor, care sunt metodele prin care se reseteaza/modifica kilometrajul si cum putem sa verificam kilometrajul REAL al unui VW?

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu ajutorul VAGCOM-ului nu se poate reseta kilometrajul.

Cu nici-o scula OBDII nu se poate interoga kilometrajul real odata ce acesta a fost modificat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu ajutorul VAGCOM-ului nu se poate reseta kilometrajul.

Cu nici-o scula OBDII nu se poate interoga kilometrajul real odata ce acesta a fost modificat.

<{POST_SNAPBACK}>

Bun, dar cu ce tool se modifica kmtraju? (ca de modificat se modifica, e clar)

Si se poate face restore la valoarea reala (exista o alta copie, un alt registru al ECU nestiut de 'muritorii de rand', unde se contorizeaza aceasta)?

Decuplarea bateriei poate fi o solutie pentru verificarea kmtrajului real? Sunt consecinte asupra maparilor ECU?

Intreb si eu, ca daca stiam nu mai intrebam :unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

@laVW>nu se poate afla daca s-au schimbat km pe o masina cu kilometraj electornic. Se modifica intr-un eprom informatia si gata. Nu mai sti ce a fost inainte.

Hai sa nu duce discutia spre aceasta directie pentru ca e cam ilegala si imorala aceasta operatiune.

Considerati acest topic inchis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg de ce trebuie resetat kilometrajul, doar masina nu este compusa doar din motor. Si alte piese dintr-o masina depind de vechimea masinii. De unde stii cind sa schimbi ulaiul in transmisie? La multe masini se intimpla aceleasi probleme, doar un exemplu: telescopurile se uzeaza la 100K km, de unde stii tu unde esti cu km? Notezi undeva kilometrajul cind ai schimbat motorul si ai terminat afacerea. Cel putin aici in state pentru lucruri din astea te aresteaza daca se afla ca ai schimbat kilometrajul. La fiecare smog check(euro) este inregistrat kilometrajul si este transmis int-un computer al unchiului Sam. La fel si la vinderea masinii. Poate acasa nu se fac lucrurile astea, dar credema ca dupa intrarea in EU lucrurile vor schimba si acasa. In Ungaria, stiu ca deja de ani de zile se aplica legea asta, cind vinzi o masina trebuie sa declari orice schimbare, accident ce ai avut cu masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai smeker mk2 ;) 7 km ! doar iesit pe poarta fabricii sau... 999999+7km= 1.000.006 km !! ;) ;)

<{POST_SNAPBACK}>

OFFTOPIC: este de fapt 1.000.000 + 7 km = 1.000.007 km

ONTOPIC: La ce foloseste resetarea kilometrajului atata vreme cat majoritatea cumparatorilor stiu ca se practica si astazi ce scrie pe bord este doar o informatie orientativa (la o masina 2nd hand) nicidecum ceva realist. Pai eu am luat in 2001 Passat-ul din semnatura cu 110.000 km la bord desi a mers prin Germanica din 1994. Adica in 7 ani a facut 110k km in Germania??? Sa fim seriosi...

Iar un Golf 2 din 1990 sau mai devreme? .. cu 7 km la bord.... ;) ;) ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu, aici in state am facut suta(de mile=160.000km) de mii in trei ani!!!

Eu zic asa: Domnilor sa incercam sa fim corecti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@andrei: la unii tine chestia asta cu kilometrajul... am prieteni care sunt pana la urma "convinsi" de vanzator... le rad in fata dar ajung eu sa fiu numit invidios :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@laVW>nu se poate afla daca s-au schimbat km pe o masina cu kilometraj electornic. Se modifica intr-un eprom informatia si gata. Nu mai sti ce a fost inainte.

Hai sa nu duce discutia spre aceasta directie pentru ca e cam ilegala si imorala aceasta operatiune.

Considerati acest topic inchis.

<{POST_SNAPBACK}>

dl. voinea, de acord că este imoral şi ilegal să modifici kmtrajul dar a nu discuta despre asta (subiect tabu) şi a nu te informa despre acest fenomen (aspecte tehnice, funcţionale, legale, etc.) nu mi se pare o soluţie faţă de "consumatorii" corecţi de autoturisme, care 'i-au plasă' de la traficanţii de maşini.

eu respect decizia ta (ultimul post), chiar dacă nu sunt de acord. sigur voi afla mai multe de pe alte forum-uri.

PS. the time server is still 1h ahead

Modificat de laVW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Am o problema, please.

Nu am gasit un topic dedicat si acesta mi se pare cel mai apropiat de chestiunea in discutie.

Un foarte bun amic vrea sa-si ia o masina sh. A gasit un audi pe numarul lui dar suspecteaza kilometrajul.

Am inteles din discutiile anterioare ca nu se poate afla nr. real de kilometri.

Bun, dar cel putin, existe vreo metoda de a afla macar daca a fost modificat acest parametru?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

LE

Sa urmareasca daca a fost demontat bordul? este acesta un indiciu?

Modificat de MAKRON
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai nou, la unele masini se poate vedea km reali cu VAG-COM folosind versiunile mai noi (6.07 sau 7.04). Aceasta merge la unele masini (destul de multe totusi) dotate cu EDC15. La masinile mai noi cu EDC16 (asta daca Audi-ul este mai nou de 2005) nu stiu daca se poate. Pot exista insa si alte metode, ia legatura cu colegi de pe forum care fac diagnoze sau care se pricep la tuning (fara nume ca sa nu se spuna ca fac reclama)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

si eu am un golf 4 pe care am schimbat motorul.golf din 2000. motorul vechi avea 232.000km si cel nou 47.000 mile. amu stau tot timpul cu caietul sa vad cind fac schimbul. as schimba si eu km-traju in bord si asta ptr mine nu pentru o a vinde. cum fac asta???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a trece afisajul din mile in kilometri este necesara o simpla interfata de diagnoza.

Pentru a modifica kilometrajul afisat iti trebuie alta interfata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!