Jump to content

DEMAROARE


UVeul
 Share

Postare recomandată

zic si eu:

ia pune de masoara subleristic vorbind diametrele axurilor. ca sunt de grosimi diferite. 11 si 12,5 parca :lol: . not sure da ceva de genu. daca ai avut pe masina EM cu diametrul axului mic, respectiv bucsa din cutie e mica clar nu o sa bagi EM cu diametru mai mare (sau bagi dar cu un ciocan mai mare :D si adio bucsa :P )

de ce nu incerci sa schimbi bobina de pe unul pe altul. si vezi ca la ala de 6V de care zici tu 99% are diam de 12 axul.

spor si bafta cu EM-ul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • tipatescu

    21

  • bubu

    6

  • RaduI

    5

  • MishuL

    5

Top Posters In This Topic

Asa stiu si eu, le-am tot pipait cind a fost cazul ... dar ma tot contrazic baietii asa ca am renuntzat la polemica :lol:

A fost si o discutie in care @RaduI confirma ca bucsa de pe demarorul vechi (6V) era identica cu aia de dacie. Iar eu faceam observatia ca bucsa aia intr-adevar s-a potrivit pe ala de 6V dar pentru ala mai nou a tb sa gasesc alte bucse - mai micutze.

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=16483

... demaror sau electromotor tot una,

Modificat de tipatescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A fost si o discutie in care @RaduI confirma ca bucsa de pe demarorul vechi (6V) era identica cu aia de dacie.

Io ???? Habar n-am coane, n-am umblat vreodata la bucsa aia, asa ca nu pot confirma. Poate Ultimu o fi zis ... Singura data cand aam umblat la demaror a fost ca sa-i pun la loc firul care scapase in mers, in rest ...(uite asa face omu puscarie nevinovat :D )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am avut probleme cu demarorul cel nou(l-am schimbat sa fie nou), probabil din cauza bucsei sa ars doar la citeva folosinte!!

M-am interesat cum pot elimina problema bucsei si sa stiti ca este o modalitate, am cumparat un electromotor numit"self support". axul nu mai intra in bucsa de suport. uitati aici in prima poza(al doilea este originalul):

http://www.800luvbugg.com/shop?frame=2.83.5000

Modificat de tibimakai
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:blink:

asa am zis, da, dar din auzite... n-am avut ocazia sa verific. Cred ca pe la Tips&Tricks a bagat cineva informatia

fratilor ...axurili de la EM(cel al masinii mele cat si cele incercate) au aceleasi grosimi numa ca LUNGIMEA difera!

io vorbeam de diametru la int al bucsei....

din cate stiu axul de la EM de 6 v e mai gros oleaca si cel de 12 v e mai lung si mai subtire decat cel de 6 v....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

pana la urma stie cineva exact dimensiunile bucselor de pe diferite tipuri de demaroare? si eventual daca merg de la dacie sau altceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am avut probleme cu demarorul cel nou(l-am schimbat sa fie nou), probabil din cauza bucsei sa ars doar la citeva folosinte!!

M-am interesat cum pot elimina problema bucsei si sa stiti ca este o modalitate, am cumparat un electromotor numit"self support". axul nu mai intra in bucsa de suport. uitati aici in prima poza(al doilea este originalul):

http://www.800luvbugg.com/shop?frame=2.83.5000

tibi..de unde exista o modalitate de a-mi procura si eu un asftfel de EM("self support")?caci as face mutarea asta in ideea de a scapa pe vecie de genu asta de bucurii.. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca renteaza de aici asa ceva considerind greutatea demarorului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!