Jump to content

Intrebare 1.8t Octavia Tour


xxscorp
 Share

Postare recomandată

Bine v-am gasit! (primul post pentru mine...)

Sunt convins ca s-a mai discutat pe tema asta, pentru ca am gasit si eu referiri la subiectul intrebarii mele in anumite topic-uri, dar... ca sa fiu eu 100% convins, o sa formulez aici clar intrebarea:

Pe Octavia 1 am inteles ca sunt trei tipuri de motor 1.8T (vorbesc de cele cu clapeta motorizata si nu de AGU), si anume: AUM (din asta am eu), AUQ (pe RS) si ARX pe 4x4. Ca specificatii de putere: AUM are 150CP, AUQ 180CP si ARX 150CP, in rest similare intre ele. Pe de alta parte, am inteles ca AUQ si ARX ar avea injectoare mai mari decat AUM si din cauza asta ARX se poate aduce prin chip tuning la aceeasi putere ca si AUQ, la peste 210 de cai. Iar AUM doar la putin peste 190.

Este corect ce am scris aici?

Daca da... este posibil ca prin schimbarea injectoarelor la AUM si remapare sa ajunga ca si celelalte doua? S-a mai facut? Sau sunt si alte impedimente?

Multumesc mult pentru intelegere daca am savarsit o greseala prea mare facand un topic nou si sper ca veti trece cu vederea, tinand cont de entuziasmul meu :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca sa aflii, sau poate stiu alti colegi de-ai mei tipul de turbina.

majoritatea celor de 150 au K03 si se pot duce dupa cip la 180-190. daca au turbina k03s, adica de pe cele de 180, se poate ajunge la 210-215.

da, stiu ca unele de 150 4x4 au k03 dar nu stiu exact pe ce cod s-au montat.

poate au detalii alti colegi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am AUM, ce-i drept nu stiu ce turbina am, dar resoftat la voinea a facut 190 caluti. Asta teoretic, pana am timp sa ma duc sa fac un dyno.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am postat si pe sectiunea cu tuning... Sper sa ma lamureasca Voinea (sau oricine altcineva). Merci pentru informatii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca te-a dus la 190 de cai, e clar ca ai k03. pe golf nu s-a pus K03S decat pe cel de 180. asa stiu eu.

la octavia, fiind ca s-a fabricat mai tarziu, s-a pus si k03s pe celd e 150 de cai.

xxcorp, te rog citetse regulamentul si nu posta in mai mult locuri. am inteles ca l-ai intrebat pe voinea,dar e greu de urmarit mai mult topic-uri, si nu te poate ajuta multa lume.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit regulamentul! (stiu ca e greu de crezut).

Si mi-am cerut si scuze pentru ce am facut. Si am facut-o la recomandarea cuiva...

Si am postat aici a doua oara cu mesajul "hai sa ne mutam dincolo". Poate nu s-a citit printre randuri.

Si am multumit pentru informatii (am observat ca nu ma poate ajuta multa lume).

Hai sa incheiem aici! :icon_cool:

Si promit ca daca aflu ceva din alta parte (am sapat aici pe forum si in general pe net ore in sir, dar sincer nu m-am lamurit deloc), dar informatii sigure si necontradictorii, o sa postez! Pana atunci, astept de la cei care ar putea sa ma ajute.

Scuze inca odata daca am creat haos si confuzie... A fost totul cu cele mai bune intentii!

Later edit: ca sa nu va suparati pe mine... Am citit pe net ba ca ar avea aceeasi turbina, ba ca ar avea aceleasi injectoare, iar aici pe vwforum citisem ca ar avea injectoarele diferite, iar acum, pe topicul acesta, aud ca si turbina ar putea diferi... Iar altii (amici) jura ca difera doar softul. De aici deci confuzia (totala) :rolleyes: Ceva sigur difera, avand in vedere ca dupa un remap ajung la puteri diferite... Probabil ca Voinea ar putea sa ma lamureasca, asa ca - hai sa ramana intrebarea acolo!

Modificat de xxscorp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, no harm done, bine ca stii pe viitor.

incearca sa aflii un cod ceva de pe turbina..sau de undeva si putem compara clar atunci.

eu ma repet, pt softuri normale: k03 maxim 190 cai, k03S maxim 215 cai. K04 cam 265 de cai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!