Jump to content

Grile aerisire bord


Bobocel
 Share

Postare recomandată

vino cu adresa de la dezmembrari asteptam sa demaram intracolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • Replies 161
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Co5ma

    8

  • 4abc

    8

  • Cosmo17

    6

  • dakul77

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

stie cineva pe unde se afla aeroterma??? se aude un scartait enervant la aeroterma atunci cand este la turatie mica :D :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine era desfacut "surubelul" :blah:, dar tot a ramas un zgomot metalic in fata dupa bord, sa fie de la stergatoare? m-am uitat dar mecanismul stergatoarelor e mai in stanga fata da zgomot (parca).

cum se da plasticu ala care vine in parbriz si acopera mecanismul stergatoarelor? e lipit? am incercat sa trag de el dar mi-a fost frica sa nu rup/dezlipesc ceva :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,citind posturile voastre fara sa bag de seama zgomotul din dreapta din bord, desfac plasticul acela si ce vad??????surpriza si la mine era f slab.Acum totul e OK. multam fain baieti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kalu..ai rezolvat problema cu portiera dreapta spate ? si la mine face la fel...din cauza "animalului" ... si mai am probleme tot in dreapta cu stalpul dintre portiere...aveti vreo rezolvare ? cineva imi zicea sa umplu stalpul cu burete...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu aceiasi problema cu zornaitul in partea dreapta a bordului si as vrea sa o rezolv cat mai repede, insa am o mica teama in a desface acel capac. Imi poate spune cineva cum este prins acel capac si in ce mod il pot scoate ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mii de multumiri pt acest topic,am rezolvat acel enervant greieras!capacul se scoate cu simt de raspundere,are n

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva cum se desface aeroterma si unde se afla??? Are un scartait foarte enervant

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am si eu un greieras in consola centrala in dreptul schimbatorului de viteze si nu ii gasesc remediu,are cineva idee cu s-ar rezolva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sergiu, aeroterma este in spatele torpedoului.

deshizi torpedoul, desfaceti toate suruburile pe care le vezi - si scoti toata cutia.

atentie la elicea aerotermei, are palele dintr-o tabla relativ subtire - foarte taioase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

inca odata cu ajutoru vostru am reusit sa scap de o mica problema...am desfacut si io plasticu ala si in mod evident am gasit greierasu.ms baieti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu suieratul ala enervant la aeroterma cand este la turatie mica, intr-o zi mi-am facut curaj si am desfacut torpedoul, i-am aplicat pe ax WD40, a tinut 2-3 zile si acum suiera dinou. Problema este ca axul elicei are un mic joc, probabil din cauza uzurii rezolvarea ar fi schimbarea aerotermei... dar ce am mai observat, daca scutur masina prin gropi sau o frana mai brusca dispare pt o zi, doua. Asta este, dau muzica mai tare!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine se aude usor asa un pacanit in dreptul centurii, peste umar in stanga. E foarte firav dar este acolo. La un moment dat facea si jos unde se infige centura dar cu timpul a disparut. In rest e tacuta "Cerasela"! :icon_thumright: Daca gasiti vreo solutie postati ! Multumiri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Am si eu suieratul ala enervant la aeroterma cand este la turatie mica, intr-o zi mi-am facut curaj si am desfacut torpedoul, i-am aplicat pe ax WD40, a tinut 2-3 zile si acum suiera dinou. Problema este ca axul elicei are un mic joc, probabil din cauza uzurii rezolvarea ar fi schimbarea aerotermei... dar ce am mai observat, daca scutur masina prin gropi sau o frana mai brusca dispare pt o zi, doua. Asta este, dau muzica mai tare!!

Exista undeva un DIY cum se desface torpedoul? Nu vreau sa rup ceva pe acolo!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kalu..ai rezolvat problema cu portiera dreapta spate ? si la mine face la fel...din cauza "animalului" ... si mai am probleme tot in dreapta cu stalpul dintre portiere...aveti vreo rezolvare ? cineva imi zicea sa umplu stalpul cu burete...

Burete in stalpul asta nu cred ca poti baga. Acolo se afla ceva foarte important pt tine in cazul unui accident (ghici ce e)...o punga cu un praf alb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in legatura cu suieratul, in sectiunea O2 am descris mai pe larg cum se ajunge si cum se curata motorasul; nu e greu deloc.

cred ca gresarea cu un ulei mai vascos e mai buna decat cu wd 40.

degeaba ai dat pe ax cu wd40, trebuie dat si jos si sus, si mai trebuie si curatats de praf, plus etansarea cu vatelina la gura de tragere :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Si eu aveam acel surub desfacut. Eram convins ca greierasul e de la priza de aer din dreapta, insa noroc ca am citit acest topic. Acum e liniste totala in masina. Va multumesc pentru acest topic !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am 2 greierasi.. 1 e sita centrala si al 2`lea e in dreptul aerisirii din partea dreapta, acesta face urat rau dimineata cand este rece,

si pana se incalzeste motorul !

Maine o sa arunc si eu o privire minunatului surub, poate tot acesta este buba si la mine.

Cu sita aia a rezolvat cineva ? ma gandeam la banda dublu adeziva pe margini, ahh ??

Modificat de B32FDY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FDY in grila centrala am avut si eu cativa insa ieri mi-am luat inima in dinti si am desfacut masca aia

Relativ simplu iti trebuie o surubelnita de cauciuc sa nu zgarii masca sau bordul si e simplu La vw golf 5 totul e pe clipsuri :)

Surubul din consola centrala de sus (e unul mic chiar dupa ce dai jos primul plastic) se desface de la trepidatii si de acolo vibreaza imi pare rau ca nu am facut poze Eu am desfacut tot ce am putut(pana la mp3 player) si am strans cu un torx puternic nu mai am nici un greieras

Am mai gasit si un DIY pe vortex ff util

Baietii spun ca exista niste saibe de cauciuc care se pun si nu mai ai probleme Eu m-am rezumat doar la strangere dar o sa caut sa cumpar niste chestii de genu asta si la urmatoarea strangere o sa le pun si saibe de cauciuc pe care o sa mi le fac singur daca nu gasesc de cumparat

O alta sursa de zgomot nu stiu daca o aveti e usa sofer Si acolo mie imi batea fata de usa (masca de plastic ) in caroserie sau cel putin asa mi se parea mie suruburile de jos de la fata de usa erau slabe Iar cand am dat fata jos avem chiar si semn pe cadrul de fier (montat burete lipit cu superglow si e brici)

Insa daca si eu am reusit e klar oricine poate surubelnita iti trebuie de cauciuc sau una normala daca esti priceput

Singura chestie de care imi e frica este sa trag de aerisirile laterale:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragoane am rezolva si eu problema sitei :icon_thumright: am desfacut tot pana am scos RCD` u ca am fost curios sa vad daca am o iesire ...

am strans bine si azi dupa o tura prin cartier am observat ca nu se mai aude nimic.

Ce ma bucura si mai mult e faptul ca am reusit sa scot zgomotul din partea dreapta ( care credeam eu ca de la aerisire ) !

Ei bine baieti intradevar acel surub este buba, la mine era foarte slab, l-am inviletat cu mana ca nu am avut surubelnita asa mica

sa-l pot strange foarte tare, am dat cam 2 ture la el... si am mai gasit si o mica bucatita de plastic care s-a rupt ( nustiu cum )

de la stalpul de plastic de la usa, banuiesc ca si aia vibra pe acolo...

Am facut si cateva poze ca sa fie mai clar !

Va recomand sa strangeti si suruburile de la torpedou, sunt 5 la numar ale mele erau si ele putin slabite.

Acum nu mai am nici`un greieras :))

post-34922-1264357842_thumb.jpg

post-34922-1264357854_thumb.jpg

post-34922-1264357860_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu o mica problema cu greierasii din bord.Atunci cand accelerez,intre 2000-2500 vribreaza ceva in bord.Vibratia asta ma scoate din sarite. Am strans suruburi mai peste tot pe unde am avut acces, dar tot nimic. Ce ar putea fii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am strans ieri pentru a doua oara surubul ala din dreapta, bine ca macar e usor de ajuns la el...

imi zicea un prieten inginer de la care am luat torxul ca exista niste substante cu care s-ar da suruburile pentru ca sa nu se mai defileteze, astea se aplica pe suruburile din echipamentele supuse vibratiilor. o sa-l incerc pe surubul cu pricina daca o mai face pe nebunul.

urmeaza sa mi fac timp sa desfac priza centrala, asta pentru prima data. are cineva poze clar cu ce suruburi trebuie stranse?

si mai am un "tacanit" in montantul din dreptul soferului, am mai auzit si pe la altii de el si am mai intrebat si eu de el dar fara raspuns la vremea respectiva. stie cineva ce i si cum ii dau de cap? multam!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Dupa schimbarea parbrizului acum vreo 2 ani m-am procopsit si eu cu un zanganit deranjant pe la 2500 turatii, undeva in bord la baza montantului din dreapta. Am fost cu ea in service recent, au desfacut-o si cica erau niste cabluri de la airbag-ul cortina....s-a rezolvat pentru vreo 2 luni, dar acum a aparut iar problema.

Am verificat si celebrul surub, dar nu are nimic si sincer nici nu prea cred ca e ce mi-au zis cei de la service.

Mai are cineva simptome asemanatoare si eventual si o rezolvare? :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare.

Am si eu un greiere in haion de data asta, undeva pe langa luneta.

Stie cineva cum se desface piesa ce inconjoara luneta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa schimbarea parbrizului acum vreo 2 ani m-am procopsit si eu cu un zanganit deranjant pe la 2500 turatii, undeva in bord la baza montantului din dreapta. Am fost cu ea in service recent, au desfacut-o si cica erau niste cabluri de la airbag-ul cortina....s-a rezolvat pentru vreo 2 luni, dar acum a aparut iar problema.

Am verificat si celebrul surub, dar nu are nimic si sincer nici nu prea cred ca e ce mi-au zis cei de la service.

Mai are cineva simptome asemanatoare si eventual si o rezolvare? :scratch:

si eu am un asemenea zgomot.. ca de bara metalica care bate pe caroserie.. ceva de genu tot in drepta sub bord.. si nu este surubelul :blah: , la mine se aude la relanti in anumite unghiuri de inclinatie ale masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy changed the title to Grile aerisire bord

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!