Jump to content

Grile aerisire bord


Bobocel
 Share

Postare recomandată

da,da,da.subscriu la posturile de mai sus,si la cea cu geamul si la cea cu vibratia respectiva.ce solutii exista?brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 161
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Co5ma

    8

  • 4abc

    8

  • Cosmo17

    6

  • dakul77

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare.

Am si eu un greiere in haion de data asta, undeva pe langa luneta.

Stie cineva cum se desface piesa ce inconjoara luneta?

Din cate imi amintesc eu sunt vre`o 2 surubele " ascunse " exact in acele decupaturi, manerele haionului. Le desfaci pe alea si apoi tragi de tot usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

ca la majoritatea si eu am avut acel surub desfacut in partea dreapta.mii de multumiri celor care au postat rezolvarea greierasilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jeunderscore

In afara de partea dreapta mai zornaie si in stanga. In partea din stanga zornaie IC care are 2 suruburi care trebuie stranse. Eu am luat azi toata masina la puricat (greierat de fapt ) ca incepuse sa ma enerveze. Deh poleiul de pe asfalt s-a topit si au ramas gropile si din groapa in groapa suruburile se slabesc.

Acelasi surub din dreapta se gaseste si in partea stanga la tabloul de sigurante care cu siguranta necesita strans.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Chiar daca sunt poate putin off topic am si eu o rugaminte ca am tot cautat si pe Vortex si nu gasesc un tutorial pentru cum se demonteaza sita de pe bord pentru ca am si eu niste greierasi pe acolo si nu as vrea sa fac vreo boacana. Daca poate pune cineva un link ar fi foarte folositor pentru ca nici cele puse mai in spate cu vreo 2 pagini nu mai merg. Va multumesc.

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te referi la capacul de la aerisirea de pe consola centrala, trage usor de el in sus, incepand din partea din spate (dinspre parbriz). Ai grija ca este prins in niste cleme care se pot rupe usor daca nu esti atent.

Daca scoti mufa de la senzorul de clima si pui contactul iti va ramane o eroare care trebuie stearsa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am un asemenea zgomot.. ca de bara metalica care bate pe caroserie.. ceva de genu tot in drepta sub bord.. si nu este surubelul :D , la mine se aude la relanti in anumite unghiuri de inclinatie ale masinii.

am gasit sursa zgomotolui.. in compartimentul motor (in partea stanga cum te uiti sau in dreapta soferului) sunt 2 conducte de aluminiu, de la AC cred, care duc spre habitaclu.. acele 2 conducte au niste inele de cauciuc pe ele anumea sa nu se loveasca intre ele si cu alte chestii de pe acolo.. se pare ca de la hopuri/damburi acele inele au coborat si una din ele vibra pe caroserie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

A rezolvat cineva tacanitul enervant care vine de la centura de siguranta de la sofer (din zona de unde iese centura din stalp)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine se manifesta acel hamster din stalpul de la centura, am scos pragul surpriza lipseau 2 cleme de la el, le-am achizitionat de la un magazin de piese auto, dar degeaba, se pare ca nu asta era cauza, ma inebuneste efectiv, acuma s-a mutat cu familie cu tot acolo....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut baieti.. am rupt grilele alea de directionare a aerului din consola centrala, partea dreapta. Masina este un golf 5 2007. Am inteles ca nu se poate cumpara un subansamblu mai mic decat toata aerisirea centrala. Totusi ma gandesc ca poate sunt unii care n-au reusit sa evite sa cumpere una cu totul si au piesa asta in plus. Daca are cineva si poate sa-mi spuna un pret, as fi foarte recunoscator.

Mersi mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca la cumparari era mult mai potrivit topicul... daca nu ma insel aici este o arie tehnica... in cel mai bun caz ai fi putut cere un cod sau sa intrebi daca vine ca piesa separata si cat costa in topicul "coduri piese oem" http://vwforum.ro/index.php?showtopic=39964

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma, cum scot prizele laterale de aer?!? Trag de ele? Cum trag de ele? Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Salut

Am si eu un " greiere " in bord . Am desfacut torpedoul si sunetul vine de la ventilatorul(aeroterma) din spatele acestui torpedou . Imi este frica s-o demontez a mai demontat-o cineva ?! Pentru ca ma scoate din minti ; ca fara aer nu pot sta .

Sunetul dispare cand opresc climatronicul sau cand tin apasat incet pe acea elice(fara s-o opresc) din interiorul aerotermei .

Cu stima

Razvan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorasul aerotermei (bucsele) trebuie curatate si gresate, deoarece filtrul de polen este dupa motoras, praful se strange acolo si fiind abraziv distruge bucsele rotorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A inceput sa zornaie gura centrala de aerisire. Din cate am citit este un surub sub care se desface in timp. Imi pare ca masca in sine scartaie fiindca daca o apas cu mana zgomotul se opreste (in mare parte fiindca se aude si surubul de sub dar mai incet). Ce dumnezeu sa ii fac? O surubelnita de cauciuc unde gasesc sa cumpar?

Modificat de spb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine face exact acelasi lucru, am strans degeaba surubul ca face toata grila de deasupra, daca o apas cat de putin nu se mai aude absolut nimic.

am incercat sa pun diverse chestii pe sub grila ca sa nu mai faca, acum sunt in situatia sa o lipesc cu totul, in speranta ca sta mai apasata, desi nici asta nu cred ca tine... probabil ca trebuie sa ma obisnuiesc cu sunetul enervant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand spuneti surub va referiti la capacul de plastic situat la mijlocul bordului peste acele 2 guri de ventilatie principale? Daca despre acela este vorba vedeti ca are si 2 cleme de tabla catre parbriz, care daca nu sunt prinse ajuta capacul sa zornaie in voie. Prizele laterale le-am desfacut foarte usor si acolo nu este nici un surub, au doar niste nervuri pe margine, se poate desface cu grija in 60 de secunde. Era rupt acel ghidaj ieftin din fabrica, foarte scump la reprezentanta, dar s-a lipit frumos cu o solutie si acum merge fara probleme sau zgomote.

Cine nu doreste neaparat sa le inlocuiasca cu totul trebuie sa stie ca se pot repara cu doar 3.50 lei, pretul solutiei respective de lipit plasticul.

:icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa ce se desface grila de aer de la mijlocul bordului, este un surub, care odata desfacut si el si dat la o parte si plasticul acela, apoi de abia se mai vad doua suruburi, cred ca acelea sunt clemele la care te referi.... eu oricum le-am strans si pe alea, dar tot zornaie ceva pe acolo. daca dau jos grila de deasupra si merg asa cu ea, nu se mai aude nimic, deci la mine ea face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe langa cele 2 suruburi din mijloc tavita aceea de plastic mai are in partea din fata cum stai in masina si 2 cleme care trebuie sa intre in bordul propriu-zis, iar daca este prinsa in aceste 4 puncte de sprijin, suruburi si cleme, ar trebui sa stea pe materialul acela izolant si sa nu mai zbarnaie deloc. Dupa demontare bord pentru schimbare muzcanti mai pacanea dimineata si la mine uneori acea tava, ca are un plastic destul de rigid, in special dimineata, dar in timp si-a revenit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am desfacut masca gurii de ventilatie din centrul bordului dar sub nu am gasit suruburile de care vorbiti voi. Era o alta tabla neagra lucioasa care parea prinsa pe sub plasticul celor 2 guri de ventilatie centrale.

Poate cineva sa puna un tutorial unde sunt mai exact suruburile alea sau cum sa desfaci pe acolo fara sa rupi ceva.

Am pus totusi putina vaselina (spray) pe dintii mastii care se infig in chestia aia de tabla neagra de sub. Pare ca scartaie mai putin.

Modificat de spb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tabla aia neagra lucioasa e de fapt plastic si se scoate prin fortare si tragere dupa ce desfaci acel unic surub din mijloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca sunt 2 suruburi in mijlocul acelui plastic. Poate tocmai de aceea iti scartie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deocamdata nu m-a mai suparat asa rau. Vaselina aia (foarte putina sa nu credeti ca am dat cu nemiluita) se pare ca a luat din scartaitul mastii. Planuiesc sa mai desfac sa vad cum naiba de mi-au scapat suruburile alea de acolo. Va fac poza daca tot nu gasesc.

Modificat de spb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi problema o am si eu.Daca cineva a desfacut si grila de ventilatie ar fi nemaipomenit daca ar pune un tutorial sa nu rupem ceva pe acolo. multumesc si astept indrumari de la meseriasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy changed the title to Grile aerisire bord

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!