Jump to content

Semnalizare - probleme


Sandu V.
 Share

Postare recomandată

treaba sta cam asa: am luat vineri un releu de la augsburg -90ron.

l-am montat a mers 10 min...si a iesit fum si din ala :offtopic:.

se inchisese intre timp la toate magazinele...si am fost la un electrician auto..care mi-a montat un releu de dacie:D...manopera+releu 30ron, dar nu pot folosi avaria si stau ci releu atarnand in bord:)).

am un scurt la farul din stanga fata pe semnalizare dar nu am rezolvat decat temporar problema..prin miscarea firelor.

daca e cineva in bucuresti care ma poate ajuta cu un releu din dezmembrari?ofer cam 50ron:)..imi trebuie destul de urgent.

a..si cineva care se pricepe la partea electrica sa ma ajute cu scurtul..

multumesc anticipat pentru pareri,sfaturi si eventual releu :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
  • Replies 81
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    7

  • hremus

    4

  • mishule2000

    4

  • shimano

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

ieri am observat sa semnalizarea laterala de pe partea soferului nu functioneaza , cand o demontez realizez ca firul care duce la bec este sectionat .Am desfacut carenajul dar nu am gasit nici un fir . Nu stiti unde merge acel fir de la semnalizare ? , sau se poate trage un fir de la semnalizarea din far ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Firul respectiv patrunde in compartimentul motor. Si se atasaza la "aglomeratia" aceea de fire (instalatia electrica) stranse la un loc intr-o protectie (cablu mai mare in diametru). Il gasesti prin zona telescopului stanga fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va multumesc mult si imi cer scuze inca o data pt prostia de mai devreme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut

Am si eu o problema destul de ciudata cu semnaizarea de la un Golf IV. Cate-o data (nu am gasit nici o regula) raman toate becurile aprine de la semnalizare cele 6 exteriare inclusiv cele din bord. De oprit cate-o data se opresc oprind motorul alta data aprinzand faza scurta. Nu stiu ce are. In rest merge bine semnalizarea si avaria. O data am lasat-o intr-o parcare i-am pus alarma si cand am venit am gasit-o cu toate becurile de semnalizare aprine. S-a mai confruntat cineva cu asa ceva? Eu suspectez alarma ca ar fi de vina e un Eaglemaster 5100T.

Ajutati-ma cu un sfat ca nu pot umbla cu ea asa. O apuca din senin si tot asa o lasa.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anuleaza alarma si vezi daca mai face. Daca nu mai face, cauta pe cineva care se pricepe la alarme sa-i dea de cap, daca poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am cautat in topic-uri dar n-am gasit nimic care sa ma lamureasca. nu-mi mai merge becul de semnalizare de pe aripa dreapta. cum se inlocuieste si ce bec trebuie?

multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Becul este 12V/5W

Lampa se scoate apasand in directia indicata de sageata.

feaw0cc7ep1cazfczr2.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact @Marius. In partea dreapta are o clema, care face prinderea din interior spre exterior.

Mie mi-a picat becul in aripa asta vara cand am luat masina. Prima data nu am stiut ce sa-i fac si m-am hotarat sa desfac singur. Trebuie sa desfaci prima data, masca de plastic de sub aripa. Ori dai roata jos, ori intorci de volan in spre stanga (@STUDy in cazul tau aripa fiind in dreapta ) sa ai loc sa desfaci suruburile. Becul din interior este de culoare galbena si arata ceva de genul celor din poza:

2vdpmac.png

Este mascat de un plastic cilindric peste care vine un cauciuc, apoi firele :icon_thumright:

Se schimba usor :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare tuturor.

Este topicul cel mai apropiat de problema mea, adica schimbare bec semnalizere aripa. Stie cineva daca procedura de schimbare este la fel si la Passat? In final trebuie demontat carenajul din aripa sau se trage-impinge de semnalizator cum este indicat in poza atasata de Marius.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar ieri mi-am schimbat semnalizatoarele alea. Am gasit pe o Bora dinalea clare si mi-au placut mai mult ca ale mele. ;)

In partea unde are clema aia, are si o mica scobitura in plastic. Bagi o surubelnita de vreo 2-3mm, impingi lamela (2) inauntru cu ea si tragi afara prima data din partea aia.

Deci procedura e identica si la Passat, si la Bora si la Golf4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit si eu sa schimb becul din semnalizatorul de pe aripa. La masina din semnatura semnalizatorul este montat invers adica dinspre far are lamela metalica insemnat cu 2 pe schema lui Marius si are becuri fara soclu ca si cel de pozitie, nu ca cele din poza atasata de GeoB.

Eu nu am impins-o in nici o directie fiindca nu-a mers ci am bagat o surubelnita de vreo 2-3mm sub marginea semnalizatorului si cu o forta minima aplicata in dreptul lamelei (2) am reusit sa-l scot, deci nu trebuie lamela aceea impinsa, sare cu usurinta peste marginea gaurii din aripa.

Aveti grija sa nimeriti capatul semnalizatorului unde se afla clema de metal. Aplicati forta minima si puneti degetul sub surubelnita ca sa nu deteriorati vopseaua.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu doresc sa induc pe nimeni in eroare asa ca corectez ce am scris cu un post mai inainte. Intradevar prima data numai fortand cu surubelnita mi-a iesit semnalizatorul dar ieri cand am desfacut iarasi ca sa pun bec galben (initial bec de pozitie am pus) mi-a iesit impingand semnalizatorul conform schemei atasate de catre Marius. Asa se pare cum am scos odata si-a dat drumul si acum merge scos ca la carte. Referitor la pozitia lui o poate pune in orice pozitie (capatul 1 sau 2 catre far).

Modificat de msanyix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cazanradudaniel

Sper ca am nimerit bine aici.

Am si eu o problema legata de semnalizare...

De ceva timp mi-am pus niste faruri cu angel eyes si lupe (Depo) care aveau un scurt intr-un far la soclul pt. becul de semnalizare.

Bineinteles ca mi-a ars releul de semnalizare (nu stiu cum de nu s-a dus doar siguranta...)

Am localizat unde era scurt, am remediat problema, am schimbat releul de semnalizare.

Acum imi merg semnalizarile dar cand incui masina din telecomanda nu mai "clipesc" avariile...

Are idee cineva mai exista si un alt releu care se ocupa de inchiderea centralizata si semnalizarea prin avarii a inchiderii masinii?

Nu stiu daca am specificat dar cand s-a ars releul de semnalizare a si scos ceva fum... evident...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salut,am schimbat de curind un bec pozitie fata,care era ars,am verificat apoi sa vad daca merge,si dupa citeva ore cind am plecat cu masina am obs cind semnalizez dreapta lumina de semnalizare ticae ff repede si la bord si becurile de pe masina (cele de semnalizare),am verificat si am vazut ca becul de faza scurta nu se mai aprinde.....ce poate fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai un bec de semnalizare ars pe dreapta, fara sau spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu problema cu blocat semnalizatorul pe aprins ori stanga ori dreapta ori amandoua => schimbat releu => merge ok acum

Info - fara sa vreau a face reclama - gasiti releu de semnalizare ieftin de la Febi la firma aia care incepe cu k si se termina cu arma. Doar ca parca face zgomot putin mai mare acum releul.

Alex

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema cu semnalizarile...

In momentul in care dau sa semnalizez (atat stanga cat si dreapta) dupa ce clipeste o data sau maxim de 2 ori se opreste, desi maneta este inca pe pozitia de semnalizare.

Este de la releu? Ca vreau sa stiu daca sa il cumpar deja sau nu...

Multumesc,

Stefan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Credeti ca s-ar mai putea atasa schema cu demontarea semnalizarilor laterale ?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Lampa se scoate apasand in directia indicata de sageata.

n940289.gif

Becul este 12V/5W

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salutare

am si eu o problema cu semnalizare.

se aude ticaitul de semnalizare din cand in cand , si fara sa-i fac nimic sau unerori dupa ce semnalizez el continua sa mai ticaie de vreo 2 -3 ori in plus

am crezut ca e releul de semnalizare... l-am schimbat si tot cu problema respectiva sunt.

acum la sfatul unui mecanic am cumparat un brat de semnalizare, dar mecanicul nu are timp sa mi-l monteze doar peste cateva zile.

nu stiti cumva vreun DIY care arata asa ceva, ca de doua zile tot ma invart pe siteuri si forumuri.

daca ma poate ajuta cineva cu un link ceva, multumesc anticipat ! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CAuta montare tempomat sau computer de bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai incercat sa bagi spray de contacte la baza manetei?

si sa o plimbi sus jos de cateva ori

eu asa am rezolvat aceleasi simptome in urma cu 2 ani si de atunci nici o problema

am folosit G22 spray uscat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Tocmai am patit-o si eu. De trei zile am aceiasi problema ca maxus. Dupa ce semnalizez (ticait normal, nu rapid) stanga sau dreapta, se mai aude de vreo 4 sau 5 ori un ticait mai rapid, dar fara sa se aprinda nici un bec de semnalizare sau vreun martor in bord. Mentionez ca dupa ce dau apas pe avarii nu face asa, numai dupa ce semnalizez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!