Jump to content

Inlocuire Chedere Usi


1nS4n3
 Share

Postare recomandată

Va salut! Am o mica problema si vreau un sfat de la voi: dupa 180Km/h, in special la usile fata, se aude proportional cu cresterea vitezei, vantul... Multi mi-au spus ca datorita trecerii timpului chedrele usilor nu mai izoleaza bine + probabil si usile s-au mai lasat... Cum usile inca-si pastreaza linia, ma gandesc sa schimb chederele. Masina este un A4 B5 8D 1996 Sedan. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

180 km/h in RO ? Nu e ilegal ? Si daca e ilegal, nu e contra regulamentului ? Mergi asa des cu viteze de peste 180 KM/h incat sa fie sunetul asa deranjant?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foarte la obiect postul dinainte il ajuta enorm,

intreaba pe wolksman de chedere sau direct la dealer au ceva viata si e normal sa fie cum ai zis tu , imbatranesc si el si sunt niste cauciucuri care mereu se strang sau se lasa...Nu cred ca o sa fie o avere sa le schimbi

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciao

Poti inlocui ghidajul(cheder) de la geamuri, ar costa in jur de 120 de euro bucata, insa inainte de a cumpara ceva poate ar fi bine sa verifici daca suruburile de prindere a ramei de geam nu sant destranse(partea metalica in care este montat geamul si macaraua).

mai jos ai codurile ptr ghidajele de geam(cheder):

stg fata: 8D0837439L

dr fata : 8D0837440L

ps

Sant locuri unde se poate merge cu 180 km/h legal

Modificat de Scorpion
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

120 de iepuroi bucata??

:somnmare:

La banii astia sa nu fie imbibate-n cocaina!! :lol:

Chiar astazi am luat eu acel ghidaj de geam(cel cu periuta pe interior,pe care culiseaza geamul)de la Porsche Romania si m-a costat fix 180 ron/bucata!

Pt.Audi A6..

Luigi Vicol

Modificat de l.u.v
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiind vorba de A4, nu are nici o relevanta cat costa piesa pentru A6....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cind a4 va fi cotata mai mai sus decit a6 o sa dam 120 euro si pe un cheder!

Dar deocamdata nu este,asa incit nu are rost sa dai 120 de iepuroi pe ceva care face..fix 180lei..

Tu ce spui?

Luigi Vicol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciao

Nu stiu de ce meserie esti, in mod evident nu ai nimic in comun cu piesele auto, insa, in orice domeniu ai activa, cred ca este de bun simt sa te documentezi inainte sa afirmi ceva. Pretul de achizitie al unei masini nu influnteaza pretul unei componente din respectiva masina, totodata, in momentul in care o masina este scoasa din productie, sant toate sansele ca piesele de origine sa fie mai scumpe, datorita faptului ca cresc costurile de fabricatie si de depozitare(logistica), nemaifiind o piesa folosita pe linia de asamblare.

Atasat sant imagini cu preturile de catalog(fara tva), germania

Pe de alta parte nu vad rostul unor posturi fara legatura cu o intrebare sau un raspuns la obiectul topicului.

Sper sa nu consideri un atac acest raspuns, eu am incercat sa-l ajut pe cel care a deschis topicul, preturile fiind orietative, neavand intentia sa vand ceva ci doar sa-l pregatesc la ce il asteapta daca se hotareste sa schimbe acea piesa

post-5336-1216062070_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Servus..

Probabil ai citit printre rinduri..spuneam ca astazi am luat de la Porsche Romania exact acelasi reper(ma rog,de a6) ca cel din poza,pe care am dat exact 180lei.

La fel de bun simt este sa citesti TOT ce am spus,inainte sa ma acuzi pe mine ca nu stiu ce spun.

Imi pare rau ca nu mai am factura,eu le arunc,nu iau pe firma,dar daca vrei poimaine ma duc din nou si iau proforma sa-ti arat ca stiu ce spun.

Revenind..Porsche au niste discounturi de pina la 20% la anumite modelele mai vechi scoase din uz..este afis mare de tot!

Asta vis-a-vis de ceea ce ai spus,cu piesele mai scumpe la modele mai vechi..

Oricum ar fi,in niciun caz o amarita de rama de geam nu poate fi de doua ori si ceva mai scumpa decit la o masina inca aflata in fabricatie!

Faptul ca nu stiu ce dealer de piese din Germania are preturile alea din attach nu este relevant..

Eu doar incerc sa explic,ca sunt preturi si..preturi.

Luigi Vicol

Modificat de l.u.v
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca nimic nu te poate convinge, suna te rog maine la Porsche si intreaba cat costa reperul, nu inteleg de ce insisti sa afirmi lucruri pe care nu le cunosti... daca te uiti putin la preturile din atasament vei vedea ca pentru A6 pretul este apropiat de cel platit de tine pe piesa(35 + tva + adaos de 15% - 20%), in plus nu te-am cotrazis cu privire la acest aspect.... dar daca afirmi ca pretul nu poate fi mai mare doar pentru ca asa crezi tu, atunci discutia nu mai are rost. Dealtfel, asa cum spuneam, sant preturi de catalog de germania, nu preturi ale vreunei firme de distributie.

Daca vei suna la Porsche, posteaza te rog rezultatul, asa de dragul corectitudini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

toate ca toate dar de unde stiti voi ca ii trebuie aia de la geam?, omul a zius chedere si sigur nu se refrea la ala ci la cel din jurul usii sau si la cel de pe rama usii , era vorba deci de usa nu de geam....

oricum piesele variaza rau de la porsche de unde stiti unul preturile, la altul si la orice magazin, de ce sa le ia de la ei daca le poate lua din alta parte la sfert de pret?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciao

Am facut referire la cel de la geam si la rama usi ca o parere, chederele de la geam, cele de exterior, fiind expuse la actiunea directa a intemperiilor si a razelor soarelui se deformeaza si pot crea probleme(suerat la viteze ridicate), insa problema poate sa apara si de faptul ca rama geamului poate sa nu fie bine fixata pe partea inferioara a usi, in acest caz partea superioara a usi nu mai culca bine pe cadrul usi. Desigur pot fi uzate si chederele interioare de la usi, dar nu cred ca se aude ceva, mai repede cred ca infiltreza apa in acest caz

Modificat de Scorpion
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand imi cer scuze ca prin anuntul meu am creeat aici o mica divergenta. Eu am semnalat un fapt si cautam solutia. Acum ca solutia este inlocuirea ghidajului pentru geamuri (in fata se aude - deci ar fi cel de la geamurile fata) sau inlocuirea chederului interior de la usi (tot cele fata), asta va intreb pe voi... Si va mai intreb, in afara de cele "originale"... ceva mai ieftin as avea sanse sa gasesc...? Totusi cum spuneati si voi nu merg zilnic cu 180+ :) Merci pentru toate parerile si sfaturile de pana acum!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciao

Divergenta nu ai creat-o tu, ci afirmatiile unui neavizat, referitor la problema zgomotului pe care-l auzi, incerca sa-l localizazi tu, du cu tine un pasager, sa incerce sa traga de usa inspre interior, sau sa impinga cu degetele geamul in partea de sus, asa ai putea sa localizezi sursa zgomotului, mai poti sa te uiti la balamale usilor, sa fie destranse sau sa ai joc la bolturi.

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!