Jump to content

Prima Revizie Obligatoriu La 15000km?


mayday147
 Share

Postare recomandată

Sunt in situatia in care voi pleca in curand in concediu si cel mai probabil voi depasi putin primii 15000km (in jur de 1000km probabil) pana ma voi intoarce. Masina este cumparata de noua din Germania, acolo unde stiu ca prima revizie se face la 30.000km. Stiu ca in Romania se face la 15k, dar e posibil sa pierd garantia daca depasesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca masina e noua, ai garantie internationala si poti face reviziile in oricare din tarile unde valabila.

Ca sa nu pierzi garantia trebuie sa respecti intervalul trecut in carte de service. Din cate stiu, poti depasi limita de km, dar nu mai mult de 1000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca in cartea service scrie 30000km (avand in vedere ca a fost cumparata din Germania), atunci ar trebui sa se conformeze si ai nostri, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, iar in situatia in care (Doamne fereste) se pune problema sa pierzi garantia, decizia e la dealer-ul/ importatorul din DE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e trecut intervalul de service la 30.000 km, inseamna ca e unul Long Life, si acesta va fi respectat si de dealerii din Romania. Iti recomand insa sa schimbi filtrul de aer, la 15.000 km e deja imbacsit de praf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai m-am uitat pe cartea service si nu este trecut niciun interval de service. Deci se presupune ca trebuie sa fac la 15.000, nu? Nu mi-as fi dorit asta chiar inainte de concediu :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar trebui sa fie trecut intervalul de service in cartea de service. La mine, importatorul a trecut 15.000 km, iar dealerul a scris ca recomandare 10.000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este trecuta doar data in care a fost facuta livrarea si stampila. Si eu ma asteptam sa fie trecut intervalul de service, dar nu este.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce nu faci revizia mai devreme ?

LL e recomandat in Germania, acolo unde praful e cam lipsa, si unde e alta calitate a motorinei/benzinei.

cand am avut masina noua, am vorbit cu dealerul si cu cel care mi-a vandut masina si am primit acceptul sa pot depasi maximim 1000 km.

dar dupa aia, la 30 000 am preferat sa fac mai devreme.

e mult mai bine mai devreme decat mai tarziu. de fapt, recomand ca reviziile sa fie facute la 10 000. tocmai din cauza prafului.

Daca e trecut intervalul de service la 30.000 km, inseamna ca e unul Long Life, si acesta va fi respectat si de dealerii din Romania.

pentru ca ei sunt cumva obligati. dar cui ii va pasa de masina ta, nu iti va recomanda asa ceva in Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai voi face revizia, acum la 10.000km. Asta e, as fi vrut sa o fac dupa concediu, dar daca altfel nu se poate, ma voi conforma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine in carte scrie despre aceste intervale si ce anume trebuie facut. De exemplu uleiul si filtru de ulei, trebuie schimbate la fiecare 15.000 km, iar revizia tehnica de face la 30.000 km. Aici intra: filtru de aer, filtru motorina, filtru polen, verificari vizulale compartiment motor, etanseitati...etc.

Cred ca asa e si la tine, si d-aia aveai impresia ca reviziile se fac la 30.000 km.

Deci, daca pleci cu masina in concediu si ai in drumurile tale o reprezentanta VW, poti sa faci doar schimbul de ulei.

P.S: masina e luata din BE, cartea se service e editata in franceza.

Modificat de Roger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu va recomand sa desfaceti un filtru de aer dupa 15.000 km si sa va uitati cat de curat e. la fel si pentru filtru de combustibil. si cel de polen.

da, cartea tehnica poate recomanda ceva...dar cartea e valabila si in germania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da Bogdane, din punctul asta de vedere ai dreptate. Eu schimb filtrul de aer la fiecare 10.000 km, tocmai din aceasta cauza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan, si eu sunt de acord cu tine si chiar daca circul mai mult in afara, fac reviziile la fiecare 15.000 si schimb toate filtrele (mai putin cel de polen, ca nu exista), chiar daca ei zic ca nu e nevoie si in carte scrie altceva.

Acelasi lucru il recomand si colegului nostru mayday147.

Modificat de Roger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!