Jump to content

Swift Sau Fabia 2?


mmneg
 Share

Postare recomandată

merci pentru pareri. inclinam mai mult spre swift, eu spre swift sport :huh: (dar asta iese din discutie pentru ca are doar 2 usi). pentru inceput ne-am interesat de termen de livrare care ar fi pe la sfarsitul lui septembrie cel mai devreme (de pe stoc nu luam pentru ca vrem sa fie negru). probabil o sa luam versiunea urmatoare ca dotari. Dotarile in plus ar fi clima automata, ceva airbaguri, jante aliaj, proiectoare, mp3, scaune incalzite, keyless go, pentru 9.621 cip, 11.450 ddp.

fabia conform configuratiei mele iesea destul de atractiva ca look si dotari dar diferenta de motor si pret nu este de neglijat.

probabil zilele astea mergem sa cerem un drive test

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Think twice - suzuki nu cred ca sta bine la service/piese/costuri manopera.

2. Uita-te la swift 1,3 glx 4WD - neaparat

3. La skoda ai o retea extraordinara de dealeri- service-uri/aftersales/ preturi etc.

4. Daca iei de la avia motors ai un card si 5% discount permanent la orice ( piese sau manopera)

5. Valabil si pentru seat - noua ibiza care e altceva, merita s-o vezi de aproape

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tocmai am testat un swift 1.3 echiparea medie.

impresii:

- pe afara - este bine finisata, frumusica totul ok. este sensibil mai lata ca fabia.

- interiorul - in afara de partea superioara a plansei de bord, este la nivel de tico sau matiz dpdv al finisarii. pe alocuri ceva mai bine. surprinzator nu ai cum sa alegi vreo tapiserie. este doar una neagra cu ceva puncte albastre comparabila cu echiparile entry de la fabia. spatiul interior este generos.

- condusul - ok, gropile ok, zgomotoasa (atat de la motor cat si din lipsa isonorizarii) la 2000 de ture - aveam impresia ca avem minim 3500, evident fiind aspirat trebuie tinut in ture. nu mi s-a parut chiar racheta la cei 92 de cai anuntati dar probabil trebuia sa te fi obisnuit cum sa o calci.

cand am ajuns acolo eram foarte entuziasmati de ea, dar dupa test ne-am desumflat destul de mult.

ne-am uitat si la clio3 dar fiind in showroom comun cu dacia nu ne-a inspirat incredere (noi conducand si dacia cu multe probleme de finisari si fiabilitate).

-probabil ne vom uita si la ibiza veche (am vazut ca este in oferta acum) , ibiza noua nu ne place

-207 este scump

nu ne ramane decat sa mai adaugam si alte optiuni, sa cantarim preturile si eventual sa facem alegerea optima.

Modificat de mmneg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci ramai la Fabia 2. Dar nu uita de Colt,Polo,C1. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C1 exclus, avea la climatizare o bucata de plastic alba asemanatoare cu capacele de wc de pe vremea lui ceausescu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

asa. am mai testat una alta, am fost in vacanta iar intre timp s-a luat decizia de achizitie

castigatorul este:

SWIFT Sport

:(

dupa multe comparatii, pana la urma aceasta este cea mai buza alegere. atuurile au fost ESP, interior negru/rosu cu scaune sport cu o tapiserie de buna calitate, jante 17, frane pe disc pe spate, evacuarea, sound-ul in mers si felul in care se misca pe sosea. aceste lucruri nu se regasesc la alte echipari de pe swiftul normal.

asteptam inceputul lunii septembrie deoarece fabrica este in concediu si inca nu putem avea termen de livrare pentru contract.

Modificat de mmneg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari! Sa fiti multumiti de ea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am dat comanda. termen de livrare pana la maxim 6 sapt. se poate sa vina dupa minim 2-3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

felicitari!

cam cea mai buna varianta din cele doua.

o intrebare: are roti pe 16 sau 17. te intreb pt ca am vazut o oferta dela delear in care avea 16 si pe site suzuki are 17.

felicitari!

cam cea mai buna varianta din cele doua.

o intrebare: are roti pe 16 sau 17. te intreb pt ca am vazut o oferta dela delear in care avea 16 si pe site suzuki are 17.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
Street-Bass-Zone

Felicitari pentru alegere, am avut parte si eu de un Swift si e super stabil si sprinten.

Iar la Fabia modelul vechi e mai reusit la design fata de ce au reusit sa scoata acuma.

Suzuki Swift winner! :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

adica ai fost cam dezamagit de swift dar ai cumparat versiunea mai scumpa? ciudat....

mie imi place la nebunie masina,este exact ce am nevoie in mom asta ,o masina numai de oras,fasneata,fiabila,cu min de confort(AC,geamuri el fata mp3),rezistenta la un tratament mai neglijent...

am vazut vresiunea GLX,destul de echipata,1.34 92CP masina destul de laudata la Top Gear si Fifth Gear,la un pret ce depaseste cu putin 10.000E

ce ma retine e aspectul prea girlish...

Modificat de plus8
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Parerea me este

Suzuki Swift:

+ design foarte ok

+ motor mai mare ca al Fabiei

- posibil sa pierzi mai mult ca la fabia la revanzare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!