Jump to content

Swift Sau Fabia 2?


mmneg
 Share

Postare recomandată

intra in discutie swift 1.3 echipare glx si fabia 2 1.2 echipare elegance

masina pentru utilizare 100% bucuresti pentru o domnisoara.

swift

+pret mai mic de achizitie

+motor mai puternic

+nu prea se strica nimic la ele

+calitate buna de fabricatie

-designul e ceva mai vechi

fabia

+designul mai nou oarecum asemanator

+calitate buna de fabricatie

+posibil mai multe dotari

-motor mai putin puternic

-pret sensibil mai mare

astept sa mai spuneti voi

alte masini nu se iau in calcul

Modificat de mmneg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

noua sau second? da-ne preturi exacte si alte date cum ar fi ce dotari are fabia in plus de swift ca nu prea cred

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Swift:

Carateristici generale

Nr. Usi: 5

Nr. locuri: 5

Volum motor: 1.3L

Carburant: BENZINA

Transmisie: MANUALA (MECANICA)

4 cilindri in linie, DOHC, 16 supape, racit cu apa, injectie electronica multipunct, benzina fara plumb

Tractiune : 4X2 Carateristici motorizare

Capacitate cilidrica : 1328 cmc

Putere Maxime : 92 CP/5.800rpm

Viteza maxima : 175 km/h

Consum carburant : 7,4 /100km | 4,7 l/100km | 6,2 l/100km

(urban | extra urban | combinat)

Emisii CO2 : 192 g/km | 123 g/km | 148 g/km

(urban | extra urban | combinat)

DOTARI CONFORT

Servodirectie Aer conditionat Geamuri electrice fata Inchidere centralizata Telecomanda Oglinzi exterioare actionate electric Oglinzi incalzite Antena Filtru polen Volan reglabil in inaltime DOTARI BORD

Turometru Display informational Radio CD + 6 boxe Avertizare acustica lumini aprinse Avertizare acustica centura siguranta sofer Comenzi audio pe volan DOTARI INTERIOR

Parasolare Tetiere fata reglabile Bancheta spate rabatabila(60/40) Scaun sofer reglabil pe inaltime Suport pahare (2-fata; 1-spate) Priza 12V pe consola centrala Spatiu pentru depozitare sub scaun pasager DOTARI EXTERIOR

Faruri cu halogen Stergator parbriz 2 viteze + intermittent Spalator si stergator luneta Degivrare luneta Bare de protectie la culoarea caroseriei Geamuri cu tenta verde DOTARI SIGURANTA

Airbag sofer Airbag pasager Centuri retractabile, pretensionate Bare laterale de protectie in usi Imobilizator motor ABS, EBD Sistem asistenta la franare Sistem decuplare pedalier in caz de accident Sistem ISO-FIX de prindere scaun copil Sistem de blocare a usilor din spate (siguranta copii) PRET FARA TVA: 8.945

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am achizitionat de 2 luni un swift si vreau sa zic ca sunt f incantat de el ... la interior este peste fabia si avand si 93 CP este foarte sprintena.

Iar designul nu mi se pare invechit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probail fabia ajunge pe elite sau pe dinamic la celeasi dotari undeva la 11500 sau 12 mii de uro chiar ...ideea e ca 1,2 e in 3 cilindri si 1,3 e in 4 acuma tu hotarasti dar as merge pe swift eu ...

bafta!

ps: ziceai acolo de elegance unde ai gasit echiparea asta?

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fabia:

1.2 70cp

pe configurator sunt alte nivele de echipare. dar pe brosura mea am classic ambiente sport si elegance.

cateva dotari:

computer

bancheta 60/40

radio mp3 dance

inchidere centralizata

climatic

bandouri

faruri h7 cu lupa

covorase

cotiera

geamuri electrice

etc.

optionale:

climatronic

geamuri fumurii

duze incalzite

maxidot

jante 16

culoare metalizata

conform calculelor mele echiparea elegance cu dotarile pe care le vrem iese mai ieftin ca alte nivele de echipare cu aceleasi dotari.

13.300 euro incl tva

ideea este ca daca se alege fabia suntem dispusi sa dam un ban in plus sa o dotam cum vrem noi

la swift dotarile optionale sunt aproape inexistente

pe de alta parte nu suntem subiectivi si ne multumim cu swiftul daca apar argumente ca ar fi comparabil/superior in anumite aspecte.

masina se vrea noua cu 0km

LE1:ma intereseaza si partea de aftersales cu service-uri si garantii.

LE2:am o brosura luata ieri de la pbv1 in care am trecute classic ambiente, sport si elegance.

LE3:de la brady am o brosura cu elite dinamic si style. Codurile lor ale modelelor sunt absolut diferite fata de cele de la pbv1

Modificat de mmneg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur aia cu elegance nu e fabia veche?

Sincer acuma ca am vandut si opel si skoda si nu mai conteaza unde sunt si ce vand acuma , de ce nu te uiti la o corsa 1,2 80 cp? sau 1,3 diesel 75 cp ? iesi cu versiune extraordinar de buna peste ambele iar ca design mi se pare superba....

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nivelele de echipare de la pbv1 le-am vazut si pe configuratorul de germania si fac referire la fabia 2

domnisoarei ii plac doar astea 2. pe restul concurentelor le-am eliminat pana astazi.

Modificat de mmneg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, nu mai este in oferta elgance acum sunt alte nivele de echipare cea cu style dinamic si elite , bine in alta ordine decat ce a scrisa,daca tot ramane la fabia depinde de culoare merge facut plafonul diferit ....arata ca un mini clar :) ca si intretinere la skoda e destul de ieftin, dar sa nu cumva sa aiba mai tarziu nevoie de un motoras mai maricel....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ambele oferte sunt datate 07.07.2008

swiftul a fost configurat negru

fabia a fost configurata neagra cu geamuri fumurii si jante 16". nu ne vine sa dam 500 de euro pe plafonul alb

ideea de baza ramane: swiftul exact cum vine in echiparea glx si pentru fabia facem un efort daca tot dam mai multi bani din start si o configuram cum ne dorim

Modificat de mmneg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As alege oricand Corsa si prin prisma sigurantei si retelei de service. Dar daca e eliminata din discutie asta e.. Degustibus ..

Fabia2 n-as recomanda nimanui din diverse motive, unele intemeiate altele mai putin. O consider un pas inapoi fata de vechea Fabia.

Swift imi place din toate pozitiile inclusiv interior dar n-as fi prea sigur daca are ceea ce se numeste o "retea de service". Care e timpul de asteptare in caz de incidente? Cat de calificat e personalul? Care e relatia client-service? Nu ca n-am avea antrenament cu PoRo dar sunt niste intrebari la care ar fi bine sa ai un raspuns inainte de achizitie.

Deci zic Swift cu respectivele rezerve.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul 1,2 12V 64 sau 70 CP nu mi-a facut ever vreo problema (sunt 3 masini in familie cu motorul asta) nu m-a lasat niciodata in drum si nu a avut vreun defect so far.

Asta e singurul lucru bun pe care il pot spune despre el!

Ca si costuri de intretinere: sunt aproape identice cu motorul de 1,4 sau 1,6. Singura diferenta notabila e ca are distributia pe lant (care e mai ieftina). Insa distributia se schimba la 90.000 de km :angry: Daca domnisoara merge numai in oras o sa faca 90.000 de km in 4-5 ani daca se plimba f f f f f mult :Driver:.

Consumul la 1,2 este un dezastru... in oras bineinteles. Consuma cat bora din familie cu motor 1,6 16V 105 CP. De vreo 2 luni am un nou job si dimineata fac traseul Militari - Pipera. Cu 42 de litri de benzina fac maxim 350 de km.... La drum lung daca nu trec de 130 consuma cam 6/7.

Cand am luat masinile cu motorul asta a trebuit sa aleg o masina noua in jur de 22.000 sau 2 masini mai slabute. Am luat 2 ibize (pt mine si sotie) ca sa nu fiu nevoit sa fac drumuri in plus sa o iau de la servici etc u get the point :) .

Bineinteles ca pe urma mi-am dorit mai multi CP dar asta e :blink: Pt oras e super ok masina cu motorul asta insa recomandarea mea e sa luati macar un 1,4 cu 85 de CP se misca fantastic in comparatie cu 1,2 70 CP.

Singurul minus pe care il gasesc la aceasta fabie noua este platforma veche pe care a fost facuta.... adica e aceiasi cu cea de dinainte in rest mi se pare o masina decenta si cu un pret corect!

De swift nu vorbesc nimic pt ca nu m-am atins de nici unul pana acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fabia asta noua personal nu imi place deloc. Din punctul asta de vedere dupa parerea mea Swiftul castiga clar... Modelul GTI cel putin arata demential...

Daca discutam de motorul de 1.2 Skoda si cel de 1.3 Suzuki cred ca cel din urma castiga detasat din toate punctele de vedere ( consum, cuplu, putere ) nu stiu in schimb la fiabilitate cum sta...

Am condus in urma cu ceva timp un Swift si mi s-a parut incredibil de agila, mai ales ca inainte sa ma sui in ea m-am asteptat sa fiu total dezamagit, dar nu a fost deloc asa.

Pentru mine singurul dezavantaj al acestui Suzuki ar fi ca probabil nu isi pastreaza la fel de bine valoarea in timp ca o Skoda, dar tinand cont de pretul cu 2000E mai mic, nici asta nu mai e o problema.

Parerea mea, SWIFT

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca masina de oras Swift e de preferat, prin prisma faptului ca are 20 cm mai putin decat Fabia. Desigur, pierzi la capitolul spatiu interior/portbagaj, dar inteleg ca este un aspect secundar in cazul de fata.

Exista acum vreo doua saptamani cand m-am interesat si o oferta foarte buna la Fabia, echiparea Elite, pentru masini aflate pe stock: comparativ cu Fabia mea, care a fost tot Elite si acelasi motor, era cu 600 de euro mai ieftina (cca. 10.200 euro cu TVA) si avea suplimentar Radio CD cu mp3 si airbaguri laterale, precum si 6 caluti in plus si un portbagaj ceva mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu votez de departe pentru Swift. Zicea cineva de Corsa...arata bine si atat. I-am cumparat prietenei dar nu as mai lua a doua oara. Service cu timpi de asteptare de luni de zile si fiabilitate la pamant !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde tousi ce vrei de la masina, cele doua optiuni sunt din clase diferite(mini vs mica). Daca nu te intereseaza spatiul sau cel din Swift este sufiecient atunci mergi pe Swift. As recomanda tosusi ca intainte de a o cumpara sa mergi pe forumul Suzuki(banuiesc ca au) sa vezi ce probleme are respectivul model,cat costa intretinerea(daca te intereseaza) cum se descurca reteaua de service.Ai mai putea sa intri si pe autovit si sa vezi cat de bine si-a pastrat in timp valoarea un Swift(din nou daca te intereseaza acest aspect).In ce priveste siguranta ambele modele s-au descurcat cam la fel, swift mai slab la impactul forntal iar Fabia mai slab la cel lateral. Ce-i drept compar mere cu pere( pentru ca sunt din clase diferite si nu se compara stele obtinute intre clase diferite)iar Fabia are totusi un avantaj aici din cauza greutatii mai mari.Nu sunt expert dar ma indoiesc ca avantajul este unul foarte mare mai ales daca masina o sa fie folosita preponderent in oras. La Fabia problemele(care au mai ramas) se stiu petru ca in general nimic nou nu apare pe o Skoda( intai apare la frati din Vag).

Ca o nota personala si eu am luat in considerare Swiftul, dar am renuntat repede la el din cauza spatiului interior. Nu stateam bine in ea(am peste 1,90 m). Altfel parea o masina buna de oras la un pret foarte bun. Nu regret nici ca am luat Fabia, in cei 18 000 de km facuti pana acum nu am avut probleme cu ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea si doar a mea ;)

Suzuki Swift:

+ design foarte ok

+ motor mai mare ca al Fabiei

- posibil sa pierzi mai mult ca la fabia la revanzare

Fabia

+ design interesant

+ este vw si la revanzare poti scoate pret bun

- motor cam mic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Swift all the way.

Fabia imi pare o masina urata pe cand Swift-ul e foarte cochet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum e cu serviceul la suzuki?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat priveste designul Fabia 2, el este intradevar controversat. Am vazut totusi doua Fabii, una alba si una gri inchis, ambele cu aparatori la rotile din spate, care din punctul meu de vedere aratau chiar OK. Cred ca e si o chestiune de obisnuinta cu o linie de design care se abate oarecum de la ceea ce ne-am obisnuit sa vedem zilnic pe strada.

Daca este insa sa compar designul lui Swift cu cel al Fabiei, eu unul nu gasesc diferente majore, in sensul ca unul m-ar atrage mai mult decat celalalt. Iar Swift e normal sa fie mai ieftin, atat timp cat e mai mic decat Fabia. Prin prisma dimensiunilor, Swift ar merita mai degraba o comparatie cu masini gen Hyundai Getz sau Mitsubishi Colt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

swift clar.

Vezi ca mai nou au si astea de 1,2 modelul nou problemele cu tremuratul la ralanti si oprirea motorului dupa tremurat.

Vb de aia de 70 Cp precum si astea de la sfarsitul carierei Fabiei 1.

Dar mmneg, chiar nu exista si altceva in optiuni?

Nu corsa, sunt de acord cu fuscobal

De ce nu un polo?

de ce nu un 208 nou

de ce nu renault clio ? ( very safe car) - mare minus la service

sau mai stiu eu ce?

Modificat de godoroja
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu votez Swift, arata foarte bine pe alb sau negru,pretul e bun pentru o masina noua ,pentru uz urban dotarile par f. ok, ce iti trebuie in oras mai mult decat a/c, servo si muzica? La fabia designul este dezamagitor, cam scumpa pentru o skoda ( zic eu). Cel mai important este ca persoana care o va conduce cel mai mult sa le testeze pe amandoua si sa vada in care se simte cel mai bine..ca pana la urma in oras trebuie sa ai un nivel de confort la volan ( prietenii stiu de ce :D )

Ps: vorba domnului godoroja de ce nu un clio? confirm marele minus la service :)

Ar mai fi: - mazda 2

- new ibiza

Modificat de scumfreak
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e atat de urata faia noua incat e de preferat cam orice alteva, in anmite limite, deci swift

da o ibiza?, un colt? mazda 2? cam atea ar fi alternativele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e mai dragut swiftul ca fabia 2 fara dubiu

cateva observatii: manetele de la volan nu au ergonomia celor de la fabia (sunt concepute pe stil frantuzesc - care personal ma calca pe nervi), spatiu la picioare la locurile din spate e mai mare ca la fabia in schimb portbagajul e mai mic, scaunele nu sunt profilate ca si cele de fabia (sunt cam pe stilul opel astra classic), design plansa de bord mai interesant ca la fabia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!