Jump to content

curenteaza!


VLAD MOISE
 Share

Postare recomandată

se incarca f.tare cu electricitate statica !curenteaza rau ...

stie careva ce-i de facut?

am avut montat de sasiu o limba de cauciuc care avea un fir de cupru prin ea:frectie la picior de lemn...

alte solutii? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se incarca f.tare cu electricitate statica !curenteaza rau ...

stie careva ce-i de facut?

am avut montat de sasiu o limba de cauciuc care avea un fir de cupru prin ea:frectie la picior de lemn...

alte solutii? :)

<{POST_SNAPBACK}>

si eu am aceesi problema numai ca "beneficiarii curentului" sunt ceilalti (e geloasa zic eu) :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se incarca f.tare cu electricitate statica !curenteaza rau ...

stie careva ce-i de facut?

am avut montat de sasiu o limba de cauciuc care avea un fir de cupru prin ea:frectie la picior de lemn...

alte solutii? :)

<{POST_SNAPBACK}>

Domnilor, cred ca e ceva in aer, de o saptamana, pe orice pun mana curenteaza: masina, usa de la casa, orice !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uite ca nu mi-a venit ideea sa pun in discutie chestia asta cu curentatul dar e grava baieti !!!! :banghead: :banghead: :banghead:

( poate mutati topicul la discutii generale pentru ca nu cred ca este vorba de masina ci de NOI )

De cativa ani ma curentez asa de tare incat sant atat de speriat ca nu mai stiu cum sa ma dau jos dinh masina.

Culmea e ca ma curentez si de clientii care vin in service !!

nu masina este de vina ci HAINELE pe care le purtam.

vara purtam haine care au supraelastic in ele sau nu stiu ce draq de pulovere de lana... ( eu ma curentez si de cuiere cand imi agat haina )

poate conteaza si husele masinii ori tapiseria???

Metoda de dat jos : pui mana pe plafon ori pe usa pe suprafata metalica si apoi pui piciorul jos. Numai in momentul in care ai coborat iei mana de pe fier.

E posibil sa ramai incarcat si se te descarci pe usa de la garaj sau poarta!! :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O chestie destul de neplacuta...

Si eu am tot patit asta,dar am observat ca depinde cu ce sint imbracat/incaltat,sau de husele pe care le ai pe scaune.Am avut huse sintetice si nu mai aveam curaj sa inchid usa cind coboram din masina :banghead:

Mi-am luat huse de bumbac si am rezolvat problema. :banghead:

Cind ma curenta,dupa ce coboram din masina,tineam cheia in mina (de partea de metal) si atingeam caroseria cu virful cheii,descarcarea facindu-se prin cheie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hainele sunt problema, nu masina. Nu are nici o vina. Sau husele sintetice.

Cum a spus si valiauto asta e problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, hainele sunt problema!!

asa ca aveti grija si nu va mai "frecati" :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor, cred ca e ceva in aer, de o saptamana, pe orice pun mana curenteaza: masina, usa de la casa, orice !!!

<{POST_SNAPBACK}>

Si eu sint, de la o vreme, masina Van der Graaf! si nu port haine sintetice, din principiu, ci doar bumbac si lina! Eu cred ca e conspiratzie a martzienilor! :banghead:

Daca, din cauza electricitatzii statice, ma transform in bujie? :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum s-a mai spus, hainele si husele din materiale sintetice sunt problema.

In aceasta perioada "isi dau concursul" la curentarea noastra si conditiile atmosferice - aerul e foarte uscat in aceasta perioada, si nu poate prelua nici un pic din energia statica cu care ne incarcam.

Ma "descarc" la fel ca si Viorel (ce bine suna :banghead: ) : strang cheia in mana, pe partea metalica a ei, si o ating pt o zecima de secunda de butucul yalei ==> descarcare nedureroasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu patesc asta cu in special cand am mainile reci. In schimb tanti copilot se "prajeste" la ordinea zilei. Chiar incepusem sa cred ca masina are o problema electrica...asta pana cand am auzit colegii de la job ca se curenteaza fie reciproc, fie la contactul cu obiecte metalice....si Guvernul scumpeste energia :)

EDIT: este de la haine. Prin frecare se incarca electrostatic si asa devenim un soi de acumulatori. Am incercat tot soiul de detergenti si balsam pentru rufe...rezultatul e acelasi

Modificat de blueyed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie-mi place sa ma curentez, da' mi-e frica s-o fac intentzionat! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie-mi place sa ma curentez, da' mi-e frica s-o fac intentzionat! :P

<{POST_SNAPBACK}>

Da tie iti place la cati volti? 220? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oare scanteia aia descarcata prin cheie nu afecteaza cipul ?

am inteles ca descarcarile electrostatice pe carduri de memorie sau alte piese electronice pot duce la distrugerea pieselor respective

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In general o buna proiectare ia in calcul aceste aspecte ... deci se impun ecranari corespunzatoare ale modulelor electronice, si multe conexiuni la masa pentru a se evita acumularea sarcinilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oare scanteia aia descarcata prin cheie nu afecteaza cipul ?

am inteles ca descarcarile electrostatice pe carduri de memorie sau alte piese electronice pot duce la distrugerea pieselor respective

<{POST_SNAPBACK}>

Bai cheile de broasca au cip doar in telefonu' proprietarului :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!