Jump to content

Distributie 1.6 Fsi


MARIOLINO
 Share

Postare recomandată

  • 2 weeks later...
@gavrochem aia o stiam si eu dar si cea pe lant se schimba la un moment dat, nu?

si eu am tot 1.6 FSI si acelasi cod de motor (BLF). e pe lant distributia, intr-adevar.

cea pe lant se schimba pe la 180k am inteles. mai multe despre asta nu stiu sa iti spun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

eu am tot 1.6 fsi si ieri cand am fost la mecanic mi-a zis ca cica ar fi pe lant .mi-a aratat ceva pe acolo dar nu am inteles ce era

codul motorului este BAG

intrebarea este la cat se schimba distributia sau ce se schimba la ea (pompa de apa ceva)masina are 88k km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motor 1.6 fsi - cod motor BAG,BLF,BLP - Distributie pe lant

motor 1.6 - cod motor BGU,BSE,BSF - Distributie pe curea

motor 1.4 fsi - cod motor BMY - Distributie pe lant

aceste motorizari se gasesc pe Touran cat si pe alte modele de VAG fabricate intre anii 2003-2007

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

La un Golf 1,6 FSI din 2003 ce fel de distributie are?Nu cunosc codul de motor ,dar banuiesc ca dupa anul de fabricatie se cam poate intui.

Vreau sa il cumpar si nu mai vreau sarcii de motoare cu curea si role intinzatoare de plastic care crapa inainte de termen .Nici Dacia din 1968 nu are asa o distribuite asa de slaba .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul tau se pare ca e BAD. Distributia e formata din 2 curele si 4 role. Nu am auzit sa pice daca iti iei ceva mai bun (eu am role INA, curele CONTI si pompa de apa HEPU si nu am avut probleme).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rolele alea de plastic sant punctul nevralgic al distributiei.Am mai avut un Golf 4 de 1,4 AXP si la 87000km cand am schimbat distributia o rola era fisurata pe portiunea care ruleaza cureaua.Mi se pare o tiganie tipic chinezeasca asa ceva(rola de plastic).

Din ce an au inceput sa puna la Golfuri distributie pe lant?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

abia am cumparat un golf 4 1.6 fsi si trebuie sa ii schimb distributia. Ce curele, role, pompa apa recomandati, de bun simt si dpdv al calitatii cat si al pretului? este foarte complicat operatiunea? Intreb asta ca parca nu as merge la reprezentanta sa fac schimbarea distributiei pentru ca iau o gramada de bani. As merge tot la un service autorizat destul de bunicel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu merge pe idei preconcepute,cere o oferta si de la reprezentanta,au mai lasat preturile in jos,la PBA iti dau reducere 20% la piese dc faci distributia la ei.

Plus de asta piesele sunt de calitate,si durata de viata garantata e mai lunga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

+garantie la lucrare daca faci lei ei reviziile urmatoare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Cum imi pot da seama daca distributia este pe lant sau curea, adica dpdv optic? Din cate stiu eu (si nu stiu prea multe) distributia se poate vedea cu ochiul liber si anume in partea stanga cum te uiti la motor aproape de bocanul cu lichid de parbriz asta daca nu ma insel si daca ma insel poate sa imi spuna cineva cu verific asta. Intreb pentru ca din spusele lui Andumoscaliuc motorul pe care il am 1.6 FSI din 2005 (BLF conform carti masini) ar trebui sa aibe distributia pe lant, dar eu cand ma uit la motor din cate am vazut eu distributia este pe curea. Mersi mult . Sper sa nu fiu OffTopic ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acolo unde zici tu e cureua de accesorii nu de distributie. Cea de distributie are un capac pe ea daca e curea de cauciuc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

stie cineva la cati km se schimba distributia la 1,6 fsi bag??masina are aproape 190.000 si nu am schimbat-o niciodata.in service au zis sa o mai las ca mai merge.dar as vrea sa o schimb..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@CzRsss ... eu stiam ceva de 120.000 ... se schimba doar intinzatorul ...

... care service a zis? reprezentanta sau ... ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu...un service din botosani.si doar intinzatorul trebuie schimbat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Si eu am un 1.6 fsi BLF, pana la urma la cat se schimba distributia pe lant ca din topicu asta nu-i clar, am inteles ca se schimba intinzatorul de lant, dar la cat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

MOTOR 1,6 BSE , PRIMA INMATRICULARE SEPTEMBRIE 2008

LA CIT SE SCHMBA CUREAUA DE DISTRIBUTIE ?

AM 91.000 KM

CU MULTUMIRI ............

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Curea dinţată - verificare (prima dată la 90.000 km, apoi odată la 30.000 km)

Sa nu depasesti 120.000km sau 6 ani vechime.

O distributie buna costa maxim 250 lei.

 

 PS-BSE-ul nu este FSI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc !

In afara de chit distributie ce-mi recomandati să mai schimb ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pompa de apa mai merge o distributie,oricum mecanicul isi da cu parerea,cureaua de auxiliare eventual daca nu a fost schimbata niciodata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Exisa vreun coleg care sa fi schimbat la 1.6FSI cod motor BAG distributia sau intinzator si la cati km? Am un golf 5 1.6 fsi din 2004 cu 170k la bord si nu s-a umblat niciodata la distributie...parerile sunt foarte impartite si intre mecanici,si pe forum.Multumesc anticipat celor ce vor raspunde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai citit topicul ? Din cate stiu eu la cele pe lant se verfica periodic ( adica la fiecare revizie ) si se schimba dupa caz intinzatorul sau lantul..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

in cartea tehnica scrie ca la motorul BAG se schimba la 250k/Km


Andrei ai cumva cartea in limba romana sau macar in engleza?

daca poti sa-mi dai si mie (bineinteles si daca vrei) in format pdf sau in orice format il detii  Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

sigur e pe lant!am si eu un vw touran 1.6 fsi din 2003 motor tot bag!motoarele astea fsi sunt cam pretentioase !sunt oarecum dezamagit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!