Jump to content

Chiptuning la motoare SDI


keny
 Share

Postare recomandată

detin si eu SDI , si toti mecanicii si cunoscatorii in domeniul auto, mi au spus ca este un motor care ma scoate la pensie (am 20 ani) ,si ca e probabil sa nu ma tin tabla decat motorul :icon_thumright: deci numai de bine pt motoarele SDI ,

cat despre demaraj, este surprinzator de bun , in treapta 1 si a 2 a, consumul este foarte bun, dar sa nu fie masina incarcata full pt ca se simte imediat,

referitor la chip tuning, a spus cineva ca nu primeste suficient aer, problema asta cred ca se poate realiza cu un electric turbo charger, am gasit pe net la un pret relativ mic 600 ron . este doar o idee asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adica sa ii faci tuning si sa ii pui pe admisie un compresor electric?...interesanta idee.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, si ce este interesant ca nu trebuie sa faci modificari de soft, recompresia motorului sau ceva de genu asta se numeste.

pe site ul unde se comercializau asa erau informatiile.

si functioneaza si ca un racitor de aer.

acum intrebare pt cunoscatori, debitmetru de AER , trebuie skimbat? apare eroare la computer ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SDIul meu, tocmai a facut 100 000km, fara nicio problema, si masina nu a stiut ce e ala rodaj :offtopic:

CIP as face...dar nu merg eu cu ea, si deci nu merita.dar ca motor, este simplu si bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

@DorianR stii cat de simplu e sa sa il faci tdi?aproape totul e plug and play ...doar la soft tre umblat...ai nevoie de turbina cu galerie si actuator,comanda de la pompa de vaacum la actuator/intercooler cu tubulatura si senzor de presiune/galerie de admisie si frtunul dintre filtrul de aer si turbo.Evident raman cateva fitinguri cum ar fi intre turbo si evacuare dar nu imi trece prin cap altceva.Cam asta ar fi tot cu un soft facut cu cap il duci in 110-115 cai si poate toate chestiile astea te costa 3-400 de eur daca le iei sh

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar fi destul de interesant ce imi spui tu , chiar as vrea sa fac acest pas cu montare de turba, mai ales daca spui ca totul ajunge la 400 euro .

sunt foarte multumit de masina asa cum e ea acum, dar sincer m am cam pliktisit, am fost tentat sa imi iau motor, dar mai bine ii pun turbo la a mea zic eu si sunt si mai in siguranta.

cand ma decid sa fac acest pas , cam prin septembrie, pot vorbi cu tine ? sau imi puteti recomanda pe cineva care se ocupa cu asta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

yeah sure...vino cu piesele si ti le montez:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

si cutia de viteze nu trebuie schimbata ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde cum sunt rapoartele.

de ex la polo sdi 1,7 60cp, erau lungi treptele, ca la tdi, stiu ca in Germania eram in coborare pe autostrada, aveam 185km/h si nu eram pe rosu, aveam cam 4200 rot/min.

iar de tinut la cuplu, cred ca tine, daca nu o fortezi zilnic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stai calm nu cade asa usor cutia de viteze mai ales la asa putini cai

Modificat de 5TORM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

110 cp , sunt putin fata de 68 cat are acum masina ?

o cutie de viteze de pe un motor TDI se potriveste la motorul SDI ? stie careva ?

remaparea computerului la ce pret ar ajunge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

110 cp nu sunt deloc putini si o sa-i simti din plin.

Cutiile de viteza sunt codificate la fel ca si motoarele cu 3 litere. Diferentele intre ele sunt in principal de prindere pe motor, numar de rapoarte si raport de demultiplicare.

Ex personal: Motor ALH cutie EGR 5 trepte. Am vrut sa-mi pun una cu 6 trepte, dar se pare ca nu se potriveste niciuna pt motorul asta din cauza prinderilor. Celelalte care s-ar potrivi ar fi EBJ si TJM, dar sunt tot in 5 trepte.

Asadar daca vrei sa schimbi cutia trebuie sa te interesezi care mai sunt celelalte cutii (coduri) care merg pe motorul tau si ce caracteristici au acelea. In cel mai rau caz vei ajunge la aceeasi concluzie ca si mine: mai bine o lasi pe aia pe care o ai si investesti in motor, suspensii etc.

Spor la modificari!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ dorinr nu iti face asa multe griji nu iti va cade cutia :D

@ mihaintz la tine se potriveste orice cutie in 6 trepte de golf4/seat leon/bora/octavia 1 numai ca tre sa schimbi si ambreiajul si volant ca sa mearga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, as fi si eu interesat sa montez turbo la masina mea, daca are cineva idee de unde pot procura toate piesele sh astept sa ma contactati. Pana acuma am modificat amortizoarele pe gaz,jantele pe 16", 7.5j, pot spune ca are alta stabilitate in curbe dar lipsa mare de putere A mai facut cineva modificari la un motor SDI?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de la dzmembrari se pot achizitiona,

modificari nu prea ai ce sa ii faci zic eu ,

eu neaparat am sa ii pun turbo , si niste injectoare mai bune :icon_cool:

stie cineva cat costa un motor TDI , cam la ce bani ajunge? ma gandesc sa schimb motorul , :D sa nu ma mai complic cu turbo,

Modificat de DorianR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce nu cititi in topic inainte sa intrebati?

Modificat de 5TORM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ mihaintz la tine se potriveste orice cutie in 6 trepte de golf4/seat leon/bora/octavia 1 numai ca tre sa schimbi si ambreiajul si volant ca sa mearga.

Stii tu sigur ?! Eu am intrebat un mecanic de la PBV cand gasisem o cutie de leon1, in 6 trepte destul de convenabil si a zis ca nu mi se potriveste la prinderi. Ar fi excelent daca ar fi asa, dar nu stiu sigur...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate daca e de 4x4 sa nu mearga altfel nu vad cum...anyway daca intri pe tdiclub o sa vezi ca sunt multe alhuri cu cutii in 6 trepte puse ..evident.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru sfaturi 5TORM. Daca imi mai pica vreuna in mana macar stiu la cine sa apelez...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

decat sa pui turbo pe un motor SDI (presupun ca de asta e vorba, ca sub avatar nu se vede exact), mai bine pui alt motor...sau iei alta masina. investitia e prea mare, si nu merita. s-a mai scris asta de vreo 10 ori ...pe forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar o cutie cu 6 trepte ar merge pe un SDI ? M-ar bate gandul... Ca in rest e zgomotoasa dar merge de rupe pamantul si nu scoate pic de fum...O mandrete de motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

interesanta discutia vis-a-vis de motoarele sdi...diferentele sunt clare , evidente ..un sdi nu are demaraj ...cu un sdi ai intotdeauna probleme la o depasire...in fine stim toate astea insa este un motor care tine care nu are nevoie de ingrijiri intretineri etc etc ...m-am edificat clar ...curios lucru acum caut sa-mi cumpar o skoda fabia sdi sau un polo sdi ...destul de greu de gasit

un motor sdi nu are suficienti cai putere pentru o cutie in 6 trepte este clar ....este la fel ca la loga nu se poate pune cutie cu 6 rapoarte, motorul nu are suficienta putere ...nu va putea sa tina masina la1,500 ture si 140 km/h ........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!