Jump to content

Scut Motor


carabetz
 Share

Postare recomandată

Are cineva idee daca exista montat din fabrica scut motor pentru protectia acestuia?

Am observat ca nu are capac motor dar de scut nu stiu nimik.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca este,dar numai daca iei Pachet drumuri grele,eu asa stiu.Mutumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A luat cineva Pachetul Drumuri Grele pe Fabia 2 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, eu!Cu ce te pot ajuta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai scut metalic sau de plastic?Stiu ca pachetul drumuri grele este vreo 130 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plastic, sunt sigur de asta.O sa imi permit o recomandare,daca vreti sa va punueti acest pachet cand va cumparati masina sa faceti test drive cu si fara acest pachet. Poate mi se pare mie dar suspensiile sunt cam tari pentru gustul meu, nu stiu daca fara pachet sunt mai moi, deaceea recomand test drive.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine ma interesa scutul, eu am masina din oct 2007, de suspensi stiu ca sunt mai tari si inaltate. Credeam ca scutul este metalic. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Nu mai stie nimeni nimic de vreo variata de scut metalic ??? Pt drumurile noastre cred ca ar fi mai mult decit util !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vrut si eu sa pun scut metalic acum vreo 2 ani si cei de la skoda mi-au zis ca pt acest motor(1.2 htp) nu exista, nu se fabrica pt nu e nevoie avand in vedere dimensiunile reduse(ale motorului) si distanta de la motor la sol.Mi s-a parut ciudat dar am acceptat raspunsul lor.Ma gandesc ca nu s-a schimbat nimic in aceasta privinta si e valabil si pt Fabia 2.

PS: eu nu am avut niciodata probleme in aceasta privinta deci se pare ca au avut dreptate

Va salut!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul nu stiu Alex de scut metalic. N-ai de ce sa il prinzi. Treaba este ca, chiar daca vrei sa pui un scut care sa acopere motorul, e periculor d.p.d.v. al supraincalzirii motorului. E facut cu un scop acel scut care acopera doar partea din fata.

Cheers!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, probleme nu pot sa zic ca am avut, dar am mai atins din cind in cind.Asta e, ramane asa!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul nu stiu Alex de scut metalic. N-ai de ce sa il prinzi. Treaba este ca, chiar daca vrei sa pui un scut care sa acopere motorul, e periculor d.p.d.v. al supraincalzirii motorului. E facut cu un scop acel scut care acopera doar partea din fata.

Cheers!

bai frate m-ati omorat cu faza asta cu supraincalzirea motorului.am avut opel astra h (masina sport de 24000 euro) si am avut scut metalic pe ea, pus de dealer si nu am mai patit nimic.nu vor sa se complice astia de la grupul vw sa puna asa ceva.o atingi un pic pe dedesubt si gata la o eventuala dauna tu ai fost de vina...ei scapa...soferul e fraier...nu mai tineti idea asta cu incalzirea motorului ca nu este adevarata...vorbiti si voi la dealeri....sa vedeti ce va zice...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca n-ai remarcat ca la motorul de 1.2 (si probabil N-AI bagat de seama ca aici se discuta de motorul de 1.2 si al sau scut) esapamentul trece pe sub motor ca sa ajunga in spate, chiar pe langa baia de ulei. Pune mana si citeste forumul ca si-a pus cineva cu o fabie1 si i s-a topit (marog, a pus de plastic, ca la diesel, de colo pana colo. Dar daca vrei sa faci in baie ulei de facut cartofi pai... pune-i scut.

Adica.... deja m-am enervat: daca n-a vrut sa se complice VW atunci puteau sa ofere kit de scut metalic ca si accesoriu after sales, nu? N-au facut-o. De ce? ... ca le era teama ca-i concureaza pe opel probabil... Prietene, cand mai faci afirmatii trebuie sa le si probezi din cand in cand. Ca de dat cu parerea mai sunt multi ca tine aci pe forum.

O zi buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stati usor si nu va aprindeti asa! Stiati ca cei nervosi traiesc mai putin?

Revenind: :D

Da de ce trebuie neaparat scut de tabla? E cumva masina de teren skoda 2 si nu stiu eu? La mine in afara ca se murdareste mocheta aia izolatoare dintre motor si habitaclu nu se intampla nimic rau ca nu am scut, si mai ales scut de tabla.

Da sincer acu eu merg doar pe asfalt si drum cu macadam. Nu am mers niciodata pe drum forestier, prin albia unui parau... pe drumuri desfundate.

Luati in calcul si faceti analiza daca va trebuie ceva pe masina si daca merita sa dati banii. Cele 4-5Kg de tabla pe care le veti cara in plus maresc consumul dar ajuta la ceva?

Daca mie mi-ar fi fost de folos ar fi fost pus pe masina.

Si daca era neaparat util scutul va dati seama ca nu se mai punea Skoda, ca uzina auto, la a mai ondula o bucata de tabla si la 6-8 suruburi de 6, ar mai fi cerut 10-20euro si gata aceam scut.

Fiecare face ce il duce capul. Da unde nu-i cap ...

Nu are scut da ati vazut ca are o chestie din plastic protectie pentru burdufurile planetarelor rotilor din fata. O chestie mica da foarte utila tinand cont ce poate face praful unei planetare in timp daca s-ar sparge burduful din cauciuc.

Oare opelul sport are asa ceva?! :P

Modificat de florinutzu2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Are rost scutul de tabla...iti spun eu din proprie experienta ca daca exista nu mai loveam baia de ulei pe drumurile patriei ( de asfalt se spune...) , dar probabil ca dupa cum spune Blitz constructia motorului e facuta in asa fel incit nu permite asa ceva decit partial poate...

Un "bug" de proiectare...caci ei au proiectat autoturismul pentru drumuri EUROPENE ...nu EST-EUROPENE !!!

Din pacate eu am mai scris faptul ca la noi iti trebuie mai degraba un tractor decit un automobil de F1...pentru a evita lovirile pe dedesupt in drumurile noastre dragi...!!!

Chiar si asa e f greu sa fie prins de ceva pe acolo caci am studiat problema pt un scut la comanda...

Daca cineva are idei sau solutii pentru asa ceva e bine sa le scrie in scop constructiv.

Modificat de 120 L
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

120L, cred ca tot ce-au putut face pentru noi este faptul ca au montat baie de ulei de tabla, ca daca era de aliaj de aluminiu era destul de nasol. Dar chiar si-asa nu era mare nenorocire pentru ca din ce-am vazut garda la sol pare a fi destul de sus si suspensia destul de rigida (spre deosebire de octi1 unde se sparg bai intr-o veselie). Am intalnit destul de multe bai strambe pe care le-am rezolvat in majoritatea cazurilor prin indreptare.

Cheers!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt de acord cu parerea ta...am lovit f usor baia si e drept nu a curs,am schimbat-o dar sorbul de ulei a ramas lovit !!!

O fi la Octi baia mai jos ( sau or avea mai multe belele ei ) dar noi discutam de fabia...incercam sa gasim o solutie aftersale pentru noi.

Pina in prezent solutia pe care am aplicat-o este: anvelope fata cu balon mai mare ( cel putin iarna ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm, ca si solutie nu stiu ce sa zic; eu la a mea am lasat scutul de plastic desi am baia de ulei din aliaj usor si-am avut de vreo 2 ori emotii mari :) dar n-a fost sa fie decat puntea lovita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! Cauta pe www.ocazii.ro si vezi ca sunt niste baieti care confectioneaza dupa tipul de masina . Anul trecut era cam 550 ron . Daca esti hotarat pentru montarea scutului nu mai ezita . Bafta ! :D :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi chiar aveti nevoie de scut? Ma uit de unde sunteti voi si vad Bucuresti, Brasov... adica orase nu zone de astea neasfaltate de prin varfu muntelui. Ma faceti sa ma gandesc si eu la un scut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)) Ehh, Florine, ce sa zic, crezi ca noi numai prin oras umblam? Ca tot veni vorba, una din datile cand am avut emotii, dar n-am strambat decat puntea putin a fost la un drum P.Neamt-Cracaoani-Ghindaoani :P poate stii drumul, mai ales intre ultimile 2 localitati :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Te gandesti la scut doar atunci cand lovesti o bordura mai inalta sau cand esti nevoit sa circuli pe drumuri rele. Eu zic ca daca ai grija putin, chiar daca nu poti evita situatiile de mai sus, reduci mult riscul lovirii si nu mai ai nevoie de scut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Revin cu intrebarea despre scut, daca are cineva un cod si poate niste poze sa vedem cum arata (nu neaparat montat).Solicit asta pt ca am fost acum in octombrie la revizie si am intrebat iara la reprezentanta despre scut si mi s-a spus ca este de plastic (adica alt ceva ce am eu acum "jumatatea aia de scut").

In ultimul caz ar fi bun si unul de plastic, decit "jumatatea" asta de scut care o am acum.

Salutarii,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 years later...

Salut.

Reinvii acest topic pentru ca am o problema cu o pisica,sau mai multe care si-au gasit loc de dormit in compartimentul motorului.

Pana acum am avut doar teama sa nu ramana blocata acolo dar de ceva timp problema a devenit mai grava pentru ca a inceput sa si miroasa.

M-am gandit sa incerc un scut de diesel pe care sa-l tai in zona evacuarii. Are cineva montat ?

Multumesc pentru eventualele recomandari in vederea opturarii accesului spre motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am scut, masina fiind diesel dar asta nu le impiedica sa urce. Acum 2 saptamani am avut o pisica ghemuita langa cureaua de transmisie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!