Jump to content

Tempomat


Al Bundy
 Share

Postare recomandată

A montat cineva pe noul leon tempomat dupa ce masina a fost achizitionata, nu ca optional din fabrica? Daca da stie cineva codul manetei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate monta fara nicio problema,daca cineva si-a montat pe Leon 1P nu stiu dar mai cauta pe forum,la alte masini s-au montat.Codul manetei este:

1K0 953 513 A 9B9 iar pretul sa fie vreo 55-60 euro si daca nu ma insel este deja si cablul necesar inclus.Pe langa aceasta maneta iti mai trebuie si un modul electronic care se gaseste sub 4 coduri diferite:

1K0 953 549

1K0 953 549 E

1K0 953 549 A

1K0 953 549 F

In functie de nr. de la computerul central al masinii(control unit) si de displayul(mic sau mare) de pe bord iti trebuie unul dintre acestea 4.Care modul ti se potriveste tie se poate verifica cu ajutorul aparatului de diagnoza la orice dealer(SEAT,VW etc etc) sau vreun prieten cu hardware si softul necesar.Pretul acestui modul electronic variaza de la 120euro pana la 220euro(preturile sunt aproximative).S-ar putea ca din noroc sa ai deja modulul aferent montat pe masina si atunci nu-ti mai trebuie altul :lol: Pe langa aceste 2 piese mai trebuie sa iei in calcul si timpul de lucru care este de aprox. 1 ora si activarea acestei functii cu ajutorul aparatului de diagnoza sau cum ziceam cu laptopul unui prieten.

Uite mai citeste si aici poate te ajuta cu ceva: http://vwforum.ro/index.php?showto...amp;hl=tempomat

Weekend placut!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai exista si un fel de "kit", daca pot sa-i zis asa...Contine maneta si cablul necasar, dar cum zicea si alteacupra mai sus, e necesar ca modulul electronic al coloanei de directie (steering coulmn electronics) sa suporte functia respectiva (sa aibe mufa in care sa intre pinul cablului de la maneta cu butoanele ce axctiveaza functia tempomat).

Kitul e sub brandul Skoda (pt. Ocatvia 2), dar maneta e identica dpdv al designului cu maneta de pe Leon, Altea / XL etc. Codul e BEA 600 002

Si cateva imagini...

post-6090-1214740880_thumb.jpg

post-6090-1214740904_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

computer de bord se poate monta ulterior pe un reference?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salut. A montat cineva tempomat pe Seat Toledo 5P, anul fabricatiei 2007? As dorii sa stiu codul manetei si daca mai am nevoie si de alte componente hardware pentru acest lucru!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca a mai montat cineva dar poti sa-ti montezi linistit ca va merge; codul manetei(cu tot cu cablu) il ai scris mai sus, in postul nr. 2 sau in postul 3 (cod Skoda). Ce e foarte important sa ai un modul electronic deja montat cu unul dintre cele 4 coduri scrise de mine in postul nr. 2.

Montare si activarea(din tester sau laptop) asta ar fi tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. A montat cineva tempomat pe Seat Toledo 5P, anul fabricatiei 2007? As dorii sa stiu codul manetei si daca mai am nevoie si de alte componente hardware pentru acest lucru!

Pentru 2007 codul manetei este 1K0 953 513 G si daca ai maneta de stergatoare cu butoane, adica sa ai BC sau BC+ nu mai trebuie schimbat nimic hardwaree.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult pentru raspunsul prompt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!