Jump to content

Tremor In Pedala De Ambreiaj


mihaintz
 Share

Postare recomandată

Salutare tuturor!

In primul rand vreau sa-mi cer scuze daca postez aiurea si rog un moderator sa mute topicul unde trebuie. :)

Problema: cand motorul merge la relanti si tin piciorul pe pedala de ambreiaj (nu apasat complet doar sprijinit) se simte o vibratie ritmica in pedala ca si cum as atinge cu piciorul o volant ovala. Nu stiu daca m-am facut inteles prea bine. Oricum Masina merge bine in rest si intra in viteza corect.

Voi ce parere aveti? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am mai scris pe udeva ,e vb de volant care e pe moarte !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e volant pe moarte, a mea a facut asa de noua si tot asa face si acum la 90k km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm.

Am schimbat si volant si kitul de ambreiaj si la fel face de nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pana la urma de la ce e?

Si eu am dat o caruta de bani pe kitul de ambreiaj (inclusiv volant) si tremura ca nebuna..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema poate fi de ordin constructiv - axa pinionului din cutia de viteze nu este coliniara cu axa arborelui cotit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok tnx xxnelu eu nu gasisem asta desi am dat search :) M-am lamurit, deci se poate inchide :lol: My bad!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok tnx xxnelu eu nu gasisem asta desi am dat search :) M-am lamurit, deci se poate inchide :rolleyes: My bad!

Baieti daca patineaza discul de ambreiaj din cand in cand in viteza 1 si a 2a f.putin in a3a restul ok , vreau sa stiu daca se cere urgent schimbarea lui (oricum il schimb in max 1 luna) ?Afecteaza aceasta problema volant??? ca pretul ei este foarte mare si nu doresc sa o schimb :):)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai bine ar fi sal schimbi ca uzezi si placa de presiune o data cu discul daca patineaza ,poate chiar sa crape placa ,iar pentru volant prea putin ideea e sa nu smunceeasca ca atunci soliciti volantu !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai bine ar fi sal schimbi ca uzezi si placa de presiune o data cu discul daca patineaza ,poate chiar sa crape placa ,iar pentru volant prea putin ideea e sa nu smunceeasca ca atunci soliciti volantu !!

Multumesc mult o sa comand kitul de ambreiaj !!! o sa schimb tot infara de volant!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult o sa comand kitul de ambreiaj !!! o sa schimb tot infara de volant!

Mai oameni buni inainte sa ma duc sa cumpar kitul de ambreiaj am fost skoda reprezentanta si am luat de acolo un baiat mecanic in masina sa fac cu el un test sa-mi zica ce si cum ,daca este sau nu ambreiajul !!! Clar mi-a spus omul ca ambreiajul nu este ,s-a uitat foarte atent la turatiile motorului in timp ce o forjam si totul urca perfect se infigea nu patineaza nu se tureaza in gol !!! Acum intrebare este aveti idee de unde vine ,,HURUITUL'' acesta ? In momentul in care accelerez se aude ce gros asa infundat ceva cu tenta metalica si se simte si in podeaua masini vibratia !!! Tin sa precizez ca erau foarte ocupati si nu au avut cum sa o bage pe un elevator sa se uite pe sub ea + ca imi trebuia programare:(!

Multumesc mult si sper ca nu am postat aiurea dar nu am gasit nimic asemanator si nici un raspuns !!!

Modificat de cfk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Sa verifice suporti motorului si ai cutiei!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa verifice suporti motorului si ai cutiei!

Am rezolvat !!! Era scutul de la motor (otel) care dupa ce am facut aventura pe la munte si am lovit niste bolovani atingea si intra in vibratie !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu de f putin timp problema asta; sper sa nu fi facut rau sa nu deschi alt topic la Golf IV.. am observat ca, daca apas mai tare acceleratia, masina se comporta ca si cum ar derapa, numai ca... nu derapeaza. Soferi mai experti ca mine folosesc sintagma "patineaza ambreiajul".. acum poate ma lamureste si pe mine cineva, ca nu imi dau seama. Deci ea se tureaza, dar nu cupleaza rotile, lucru verificat intr-a 4a, la 80-90kmh. Este exclus sa patineze rotile, cum se intampla uneori in trepte inferioare. Cam cat de grav este? Pot sa mai merg cu masina (fara sa o mai "calc" catusi de putin, evident)?. Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca iti patineaza si in viteza a 4'a este destul de grav zic eu,nu o sa mai aibe viata multa acel ambreiaj,trebuie schimbat,daca nu...poate o sa ramai cu masina in mijlocul drumului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nasol. Dar cam care ar putea sa fie cauza, ca eventual pe viitor sa stiu sa evit.. sau pur si simplu e batranete (108k km). Eventual daca stie cineva si un pret, ca sa stiu cam la cat se ridica investitia.. multumesc inca odata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nasol. Dar cam care ar putea sa fie cauza, ca eventual pe viitor sa stiu sa evit.. sau pur si simplu e batranete (108k km). Eventual daca stie cineva si un pret, ca sa stiu cam la cat se ridica investitia.. multumesc inca odata

''108''km si ambreajul este dus :blink:???!!! Ideea este ca trebuie folosit cat mai putin ambreajul si piciorul cat mai departe de el cand conduci adica sa nu stai cu piciorul pe pedala de ambreiaj ! te poate costa de la 450 de lei pana la 1000 lei fara volant !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, ideea e ca masina am luat-o de curand, am facut cu ea circa 2500km, mai mult in afara orasului; ce-i drept, am prostul obicei sa stau cu ambreiajul calcat la semafor, acum incerc din rasputeri sa scap de obiceiul asta. Insa nu stiu daca trebuie schimbata si volant sau nu; o sa merg cu ea in service, daca o mai fi in stare de utlilzare, sa imi spuna. Daca trebuie, am inteles ca nu e foarte ieftina :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine se simte acest tremurat. Mi s-a spus la service ca este normal , datorita tipului de motor, diesel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu resimt un tremurat mic in pedala,insa de asemenea cred ca este din cauza motorului diesel,nu imi fac griji cum ca ar fi pe duca.

@aviatoru Cred ca trebuie sa scapi de obiceiul acesta sa tii ambreiajul calcat,eu unul,personal,inainte sa ajung la un stop,merg cat merg cu frana de motor,apoi o scot din viteza si pun frana,insa ambreiajul doar l-am calcat si i-am si dat drumul.La inceput faceam ca si tine,asa am fost invatat de instructor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce frate.... asa este facut sa nu stai cu piciorul pe ambreiaj aiurea sa iti dai seama sa il eliberezi sa nu fie in presiune ... incearca si in mers sa vezi k tot asa e daca il ti putin impins....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

daaa?!!! :lol: e tare asta nu am mai auzit pana acum :Driver: :icon_thumleft: si cehii astia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Chestia cu tremuratul ambreajului este ceva normal la diesel. Si la Octavia noua face la fel. La fel fac si Loganurile diesel si alte masini diesel. Deci nu e o problema acel tremurat al pedalei. Merge-ti fara grija cu masina pt k e totul ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare domnilor!

Am si eu o nelamurire...stiu ca sunt offtopic, dar nu am gasit ceva similar pe forum si nici topic nou nu pot posta.

M-am uitat de curand sub bord, la pedala de ambreiaj si am vazut ca aceasta are un switch electric, ceva de genul celui de la pedala de frana...mentionez ca nu am tempomat...Va rog sa-mi spuneti si mie ce treaba face?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!