Jump to content

Trapa Golf3/Vento


UPO
 Share

Postare recomandată

In acest weekend m-am ocupat si eu de trapa ca sa numai imi bage apa inauntru. Am inceput cu o sarma de balot mai lunga pe care am introdus-o de sus in jos, am observat ca nu da rezultate. Asa ca am luat o sarma mai moale si am desfundat de jos in sus, adica de la orificiul de scurgere. Cotul de cauciuc de pe dreapta era scos din furtunul care vine de la trapa si de aceea toata apa imi intra pe acolo si se facea fleasca acolo unde pui picioarele. Acum mai trebuie desfundat si pe spate ca am observat ca inca mai picura prin dreptul manerului de la plafon . Sa vad unde are scurgerea. Atasez si niste poze , poate va vor fi de ajutor.

.

Dupa ce ca abea am rezolvat sa nu mai imi "ploua" in masina , acum am intampinat si eu aceeasi problema ca a lui Hellrider. :P

E nasol sa ai trapa si sa nu ai parte de ea din cauza ca nu stii daca va ramane blocata exact in timpul ploii, cum mi s-a intamplat, sau ca se deschide si se inchide numai cand vrea ea. Va rugam frumos, cei care stiti sau care v-ati lovit de acest gen de problema sa ne ajutati si pe noi.

post-46029-1276515920_thumb.jpg

post-46029-1276515925_thumb.jpg

post-46029-1276516000_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor, am ajuns la o concluzie...eu si asa nu ma prea pricep la kestii asa de complicate...decat sa ma enervez degeaba si sa ma chinui, mai bine imi caut alt motoras. Oare cam in ce scoruri se invart?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

100 - 150 de lei...la dezmembration

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In acest weekend m-am ocupat si eu de trapa ca sa numai imi bage apa inauntru. Am inceput cu o sarma de balot mai lunga pe care am introdus-o de sus in jos, am observat ca nu da rezultate. Asa ca am luat o sarma mai moale si am desfundat de jos in sus, adica de la orificiul de scurgere. Cotul de cauciuc de pe dreapta era scos din furtunul care vine de la trapa si de aceea toata apa imi intra pe acolo si se facea fleasca acolo unde pui picioarele. Acum mai trebuie desfundat si pe spate ca am observat ca inca mai picura prin dreptul manerului de la plafon . Sa vad unde are scurgerea. Atasez si niste poze , poate va vor fi de ajutor.

.

Dupa ce ca abea am rezolvat sa nu mai imi "ploua" in masina , acum am intampinat si eu aceeasi problema ca a lui Hellrider. :D

E nasol sa ai trapa si sa nu ai parte de ea din cauza ca nu stii daca va ramane blocata exact in timpul ploii, cum mi s-a intamplat, sau ca se deschide si se inchide numai cand vrea ea. Va rugam frumos, cei care stiti sau care v-ati lovit de acest gen de problema sa ne ajutati si pe noi.

Dar de ce nu ai scos " cotul de cauciuc" si il spalai la ghiuveta mult mai bine? Se scoate si se introduce foarte usor.De ce naiba va chinuiti cu sarme de baloturi,sarme otelite si sarme de acceleratie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca e mai simplu sa bag un cablu pe gaura,sa il plimb de 2 -3 ori pe canal si dupa sa-mi vad de treaba mea decat sa dau torpedou jos sau sa`mi bag mana printre cablaraie si relee...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai mana de tractorist cred ca nu merita sa le scoti.Daca insa iti pui sotia sau prietena sa le scoata cred ca ar fi mai avantajos. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt de parere ca partea cu scosu stutului de scurgere si spalat se aplica doar in caz in care este foarte infundat de namol si furtunul de scurgere este iesit din el,atunci clar nu ai alta solutie.Dar cand vrei doar sa le cureti ca sa eviti o eventuala inundare a masini nu cred ca e necesar sa desfaci torpedoul si alte parti ale bordului ca in final sa ai acelasi rezultat.Acum depinde de fiecare daca are maini de domnisoara sau de tractorist...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar de ce nu ai scos " cotul de cauciuc" si il spalai la ghiuveta mult mai bine? Se scoate si se introduce foarte usor.De ce naiba va chinuiti cu sarme de baloturi,sarme otelite si sarme de acceleratie?

De ai dracu' ! :)

ByZ....lasa lumea sa vorbeasca frend... :-j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca tot e asa de usor de scos dc nu puneti un "tutorial" cu poze si cu explicatii sa vada toata lumea si sa stie cum se face?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CINE MA AJUTA SI PE MINE? :icon_thumright:

UNDE GASESC PE VOLKSMAN TRAPA ELECTRICA DE GOLF 3.....MA PIERD PE ACOLO LA CATE CHESTII SUNT..

MS...PLS HELP IMI PLOUA IN MASINA :rolleyes:

Modificat de v@sy
Nu mai scrie cu Caps Lock.Vedem si noi ce ai scris.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai poate nu e necesar sa schimbi trapa. Uita-te mai sus ca s-a mai discutat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai poate nu e necesar sa schimbi trapa. Uita-te mai sus ca s-a mai discutat !

abea se mai misca si de cat sa ma tot chinui sa o asez cu mana mai bine o schimb :offtopic:

mi se pare mai ok :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ...ma robinet. Nu e mai simplu sa dai 150 de lei pe un motoras ? E ca si cum ai vrea sa schimbi masina cand poti doar sa-i repari motoru'...ia gandeste-te

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te apuca sa-ti iei trapa noua ca ai sanse mari sa te coste mai mult decat te-a costat toata masina! Mai bine cauta-ti una buna la dezmembrari si schimb-o. Mai mult de 100 de euro n-are cum sa fie. Si daca e numai motorasu, la fel...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te apuca sa-ti iei trapa noua ca ai sanse mari sa te coste mai mult decat te-a costat toata masina! Mai bine cauta-ti una buna la dezmembrari si schimb-o. Mai mult de 100 de euro n-are cum sa fie. Si daca e numai motorasu, la fel...

motorasul merge foarte bine :)...... e doar stricat un sistem...cel de pe stanga si cred ca sunt furtunasele infundate de mizerie ....acum sa vad cu ce le

pot desfunda k imi intra apa pe acolo pe unde sunt sigurantele.

oricum....mare noroc cu acest forum.....am invatat multe despre trapa asta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motorasul merge foarte bine :vaidecapulmeu:...... e doar stricat un sistem...cel de pe stanga si cred ca sunt furtunasele infundate de mizerie ....acum sa vad cu ce le

pot desfunda k imi intra apa pe acolo pe unde sunt sigurantele.

oricum....mare noroc cu acest forum.....am invatat multe despre trapa asta :(

Fi atent...pe faza cu desfundatul....e foarte usor: iei o sarma mai groasa si cat de cat lunga si incerci s-o treci dintr-un capat in altul al canalelor...daca nu merge usor repeta "operatiunea" pana merge si torni cate putina apa in timp ce bagi si scoti sarma aia. Ti-am zis...e foarte usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie imi merge bine trapa, se inchide etans (cel putin aparent) insa din cate vad sunt urme de infiltratii pe plafon. Sa ma ingrijorez si sa ma apuc sa curat si eu ceva pe acolo sau sa astept toamna si ploile si vom mai vedea atunci?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar trebui sa cureti scurgerile.

ps. Nu trebuie sa astepti toamna sa vina ploile, vin zilele urmatoare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Curata-le ca nu e greu. Mie mi-a luat o jumatate de ora. Cand vor veni ploile vei avea plafonul varza. Acum ramane la alegerea ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bine inteleg pe sus pe la trapa bag sarma dar jos ea unde ajunge trebuie sa scot si dopul ala din plastic negru cu forma de imbus de la portiera ca din ce am citit mai sus acolo la inchiderea portierei are un cot informa de x..nu se blocheaza sarma acolo sau cum exact se procedeaza..bag sarma doar asa de sus in jos frec de 2 ori si gatA?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citeste topicul ca se explica foarte clar. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al3csutzul: bagi sufa pe sus pe canal (de obicei scurgerile din fata se infunda) si vezi ca inainte sa iasa furtunul afara (bucata de cauciuc pe care o vezi inrtre balamale) exista un cot (asta e in interior) unde se imbina furtunul care vine de sus de la trapa si cel care iese afara (asta de afara are terminatia in forma de X). Pe la acel cot de obicei curge apa in interiorul masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci ,problem la mine , toata partea de la sofer si spate sofer e plina cu apa , am inteles ca trebuie desfundate cea din fata garnitura aia , dar in spate pe unde imi intra apa?? , tin sa mentionez ca trapa nu se inchide etans pe partea stanga si pe acolo imi intra apa, .........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apa din spate tot prin fata a ajuns.Daca ai avea probleme cu furtunele din spate ar trebuie sa fie umed plafonul langa manerele de la usi.Este normal ca trapa sa nu se inchida etans,asa e ea din fabrica.Desfunda garnitura din fata si pune furtunul inapoi in ea,mai mult ca sigur a iesit din aceasta si toata apa ti-o baga in masina.Aceasi problema am avut-o si eu anul trecut,dupa 2 zile de ploi torentiale mi-am gasit masina plina de apa.De atunci m-am invatat minte si desfund preventiv odata la 6 luni :icon_thumright:. Si acum mai am emotii de fiecare data cand ploua si ma urc in masina :P

Modificat de ByZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!