Jump to content

Trapa Golf3/Vento


UPO
 Share

Postare recomandată

Acum e alta problema cand ii dau sa gliseze se aude la inceput un trosnit din partea stg ca si cum ar agata si dupa aia merge brici .In schimb daca glisez pana la capat se blocheaza

din proprie experienta iti recomand calduros sa o demontezi sa o pui la punct,inainte de a rupe ceva(cum am patit eu).daca nu poti acum,ai rabdare pana vine caldura.pacat de ea sa o strici... :cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ma poate ajuta si pe mine cineva......am un vento cu trapa electrica.......in sus merge bine dar cand vreau sa o traga, merge un pic si apoi se blocheaza, mai dau un pic si iara se blocheaza si tot asa........ce ar putea fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

citeste ultimul meu post.trebuie sa demontezi ,ca la carte,apoi sa montezi inapoi trapa!trebuie reglata,unsa...nu o mai forta.citeste tot topicul asta si vei vedea ca nu e greu.daca mai ai nelamuriri,te ajutam cu placere.eu am la activ 2 demontari-montari...da trebuie sa ma repet:nu mai folosi trapa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc.......sper ca o sa ma descurc cu demontatul, nu am mai facut niciodata.......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa nu uiti sa montezi totul inapoi,asta e secretul.pui totul inapoi dupa manual.succes!!!

Modificat de cosmin_golf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca am desfacut motorasu am scos din el tot lam pus la loc si mere (inainte nu mergea) trebuie pus la semne cum se zice k nu se ridica trapa nici amu. insa manual cu un imbus am reusit mai greu ce-i drept. o parere ceva.....sau tre sa o desfac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in teorie doar trebuie sa reglezi geamul,si anume:apesi motorasul pana se opreste pe pozitia inchis,adica tii apasat pana nu mai suna.apoi desfaci cele 4 locuri unde se prinde si il pozitionezi pe inchis apoi le strangi la loc (ai nevoie de ajutor-eu asa am reusit) :screwy: cele 4 dispozitive.ai nevoie de torx.nu retin dimensiune,e pusa in manual.daca nici asa nu reusesti trebuie sa iei manualul si sa reglezi trapa ca la carte.eu asa am facut,cu diferenta ca eu am demontat totul(de 2 ori).manualul e foarte explicit.trebuie avut in vedere si cablul de trage trapa sa fie pus cum trebuie(eventual sa nu fie rupt)

succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna, care stie cum se regeleaza trapa electrica de pe golf3, daca aveti si poze sau etape astept sugestii si va multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa fiu rautacios, dar sunt 22 de pagini in acest topic si sunt convins ca sunt descrise etapele reglarii pe undeva, trebuie doar sa ai rabdare sa citesti.Ca sa nu mai spun ca la postul anterior fata de al tau Cosmin_Golf tocmai spunea ce trebuie sa reglezi la trapa.

Modificat de mac23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost chiar uimit sa descopar totul in manualul de reparatii.chiar daca sunt doar 2-3 pagini la trapa,poate chiar una(nu am acum manualul la indemana) e foarte pe intelesul tuturor cum se face reglajul,demontarea-montarea,etc...

un singur sfat am pentru cei ce au probleme cu trapa:nu mergeti la service,ca acolo va usuca de bani.cu ajutorul legaturilor externe din acest topic(vezi aia de la rusi-pentru poze) si cu ajutorul manualului-foarte bine facut,am reusit singur.e greu pana desfaci-a se intelege durata de vreo jumatate de ora,dar odata ce ai desfacut totul,...te inveti singur.

succes. :))

sau aveti varianta b:cautati un membru de pe forum aproape de orasul vostru(sau chiar in orasul vostru) care a lucrat la trapa-care are timp sa va ajute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor si intru si eu in clubul problemelor cu trapa. :(

Am citit acest topic in totalitate, desi l-am citit inainte sa umblu la trapa.

Ieri mi-am bagat nasul pe acolo si am constatat faptul ca piesa din stanga este rupta (logic), dar motorasul meu nu merge,poate fi ars sau ceva ... chestia e ca panoul cu butoane are butoanele rupte si nu fac contactul cu placa si nu stiu cum pot face proba motorasului.

In legatura cu U-ul respectiv, cum vine prins? ca-mi zdrangane la gropi si se misca liber sus acolo. Imi picura inautru dar am desfundat furtunul de scurgere din stanga si sper sa se rezolve problema.

Si dupa ce am pus toate la loc, trapa imi trepideaza si joaca la gropi, cum o pot fixa? (Suruburile cu care e prinsa trapa nu am reusit sa le desfac... or fi ruginite sau ceva dar am stricat 2 capuri T-25 ca sa desfac suruburile).

Va multumesc pentru sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)) si U ul meu e in balcon.daca iti ploua in cap dupa ce speli masina e din cauza lui.nu e la loc.teoretic trebuie prins doar prin presare.are 2 cilindrei d-astia mici de cauciuc si ceva cleme.nu ar fi greu.da pentru asta trebuie sa dai jos plafonu sa desfaci totul si sa montezi inapoi.asta am de gand sa fac.io ultima data am desfacut totul ca sa prind inapoi U ul ca tot zanganea,cum e si la tine,da culmea....reusind sa-mi repar trapa,...am uitat sa il montez... :) ...asa ca acuma...dupa ce spal masina....sa vezi distractie. :D .de obicei le spun la baieti sa nu dea multa apa in zona trapei....

cat despre suruburile trapei...hm...nu stiu ce sa zic...eu am reusit sa le desfac.ar trebui sa demontezi jos de pe masina cu tot cu geam si sa incerci asa...

p.s.asta in cazul in care e vorba de suruburile de la sticla...,ca nu am inteles pe deplin....din cate imi amintesc,doar acolo e cu torx,cand o iei jos e cu fix,nu?

Modificat de cosmin_golf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da man, prostie mare U ul asta, de cateva saptamani am constatat ca imi ploua in cap. sper sa-l pun la loc cum trebuie.

Vorbesc de suruburile care tin sticla, nu le pot desface, nu stiu de ce si acum in partea din stanga imi face joc trapa, nasol tare la drumurile cu denivelari din Iasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa demontezi iara totul.cu trapa in mana altcumva desfaci alea de la sticla(mai ungi putin cu ceva,ai alta forta in mana).cat despre U-ul ala,e foarte destept ,doar ca trebuie sa stea la locul lui,lucru care la ora actuala nu stiu cum sa-l montez decat demontand din nou trapa(am incercat pe langa,dar nimic)

U-ul dirijeaza apa foarte bine.mie nu mi-a plouat deloc in cap pana nu l-am luat jos(a se citi -am uitat sa il montez inapoi)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna, care stie cum se regeleaza trapa electrica de pe golf3, daca aveti si poze sau etape astept sugestii si va multumesc anticipat

FLorine ... eu am reglat-o in felul urmator .... am pus motorasul si am inchis-o pe manual apoi cu motorasul dat jos am dat inainte cat a mers , apoi am deschis-o in sus .. si apoi am tras in jos pana s-a oprit , adica a ajuns pe inchis si apoi am montat motorasul inapoi ... nu a iesit perfect din prima dar la a 2-a 3-a incercare iese .... spor la treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trapa mea de la vento s-a stricat... mecanismul de glisare cred. Cine are un mecanism din asta sau o trapa si cat costa? (trapa e electrica)

Salut! observ ca e o mare problema cu acea piesa care culiseaza si se rupe mereu. Am avut si eu aceeasi problema si am incercat s-o rezolv, iata cum am facut : dupa demontare am curatat de vaselina tot angrenajul ala + sina pe unde merge piesa. Apoi am pilit usor fiecare latura a piesei(partile de plastic negru ) pana ce piesa aluneca foarte usor. La fel am facut si cu celelalte piese ce culiseaza . La mine culisau foarte greu. Dupa aceea am dau o gaura de 2,5 mm , atat pe piesa mare cat si pe capatul acela care tine cablul.nu incercati sa dati kerner(sau cu punctatorul!) fiindca crapa! eu am inceput sa gauresc cu un spiral de 1 mm.trebuie mare grija si rabdare, dar sa stiti ca iese. dupa gaurire am facut o piesa in forma de u ( dintr_un cui!!! ) care sa intre putin fortat in cele 2 gauri. Eh, acum e toata smecheria. la montaj veti observa ca aceasta piesa reconditionata in acest fel nu se lipeste de piesa din fata ei, de aceea trebuie sa piliti cativa mm din piesa din fata ei, in asa fel incat partea cu piesa in forma de u sa nu atinga prematur piesa din fata. stiu ca o poza face cat o mie de cuvinte dar nu am mijloacele necesare pentru poze. E adevarat ca este ceva de munca dar satisfactia e mare , mai ales la vara!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aprox peste doua sau trei saptamani desfiintez trapa electrica si capitonaj plafon cu capac protector interior de trapa de pe un golf 3 ( piesa care culiseaza pe partea stanga este comandata intr-o directie de motorash , revers doar ajutat cu mana ) in rest e in stare de functionare . in locul trapei o sa apara ceva tunigareala ca in fast and furious seria intai pe masina verde ( eclipse ) . Sa termin cu RAR-ul si actele necesare transcrierii ( masina a fost cumparata de cateva zile ) .

Modificat de Alexander78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. M-am uitat in tot acest thread dar nu am gasit ceea ce cautam si anume: Trapa mea suiera. Cand merg cu viteza mai ales. Bine...nu suiera foarte tare, dar cat sa fie enervant. Zici ca e iarna cand sufla viscolul pe la ferestre :) .

Intrebarea mea e urmatoarea: Ce i-as putea face sa numai suiere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie reglata. Suiera pentru ca are o fanta in partea din spate (de obicei). Procedura de reglaj este in manual.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

trapa mea nu se inchide perfect nici cum...si cam picura inuntru daca ploua tare... mai are careva problema asta?(am inchiso cat de bine am putut si nu mai umblu la ea...da tot picura un pik)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

raspunsul il vei gasi in topicul acesta.citeste-l cap-coada si vei gasi ,cu siguranta,raspunsul. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

exista cineva pe aici care nu a avut trapa si si-a montat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma ce se poate face cu aceea piesa culisanta rupta? (Si la mine tot pe stanga bineinteles).

Modificat de smoto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am stat 9 ore sa desfac trapa.Intr-o ora am dat-o jos, dupa care am incercat sa desfac piesa rupta in doua care culiseaza de pe partea stanga.Pe partea dreapta este o piesa diferita care nu are aceea margine care se rupe.Pe partea stanga piesa era in doua bucati.Daca imi explica si mie cum se scoate aceea margine de piesa voi fi foarte bucuros.Deci,marginea aceea de piesa nu se misca cu nici o surubelnita din luuume..Adica nu culiseaza nici inainte nici inapoi.Dupa 2 ore de chin am vazut ca numai daca dai cu imbusul manual din motoras se misca aceea margine rupta.Janghinosii de nemti au pus ceva de la motor ca sa culiseaze piesa intreaga tocmai pe aceea margine de 1 cm .Este ceva strigator la cer.Din aceasta cauza se rupe usor.Mecanismul de tragere este pus tocmai pe aceea margine infima de piesa.Nu puteau sa puna in mijlocul piesei? Manual cu inbusul am tras de aceea margine pana la limita ca sa o fac sa culiseze pana la margine sa o pot scoate dar nu s-a putut datorita limitarii inchiderii manuale a trapei.Deci nu am putut sa scot aceea margine cu nici un chip.Am pus-o la loc pierzand toata ziua de pomana.Aviz amatorilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!